E-wallet – wirtualny portfel sprzymierzeńcem w czasach pandemii

Udostępnij

e-walletW aktualnej, pandemicznej rzeczywistości coraz więcej spraw załatwiamy w sieci. W ten sposób robimy zakupy, płacimy za różnego rodzaju usługi, a nawet załatwiamy sprawy urzędowe. Całe szczęście, nowoczesne rozwiązania finansowe oferują wiele przydatnych, efektywnych i bezpiecznych narzędzi umożliwiających wykonywanie tych czynności w internecie. Rynek fintech rozwija się w zawrotnym tempie, a nowe technologie w wielu kwestiach po prostu znacząco ułatwiają nam życie. Jednym z takich narzędzi jest e-wallet, czyli wirtualny portfel. Jest on znakomitą alternatywą dla klasycznego portfela, zwłaszcza jeśli mowa o dokonywaniu płatności online. Czym dokładnie jest e-wallet, czy wszyscy go potrzebujemy i w jaki sposób może usprawnić nasze funkcjonowanie w sieci i nie tylko? Dowiemy się poniżej.

Co to jest e-wallet?

Przyjrzyjmy się najpierw, jak na przestrzeni lat zmieniała się zawartość tradycyjnego portfela. Kiedyś absolutnie obowiązkowo musiały znajdować się w nim pieniądze, ponieważ to był jedyny sposób, aby robić zakupy na terenie całego kraju. Z czasem zaczęły jednak zastępować je karty płatnicze i kredytowe i obecnie to z reguły właśnie one, wraz z najważniejszymi dokumentami zajmują w naszych portfelach najwięcej przestrzeni.

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku aż 66% Polaków preferuje płatności kartą, a 7% używa w tym celu smartfona lub smartwatcha. Jedynie co piąta osoba w naszym kraju wybiera płatność gotówką, a pozostali korzystają z niej tylko, gdy nie mają innego wyboru. Czy jednak musimy nosić przy sobie kilka kart płatniczych, zwłaszcza jeśli korzystamy z różnych kart, od kilku banków czy dostawców płatności? Niekoniecznie, ponieważ alternatywą jest właśnie e-wallet.

Portfel wirtualny w zasadzie przypomina tradycyjne, fizyczne rozwiązanie. Umożliwia więc opłacanie transakcji i otrzymywanie środków, można w nim także umieszczać karty płatnicze, a nawet przesyłać środki do e-portfeli innych użytkowników i to w trybie błyskawicznym, bez oczekiwania na sesję systemu Elixir, jak w tradycyjnej bankowości elektronicznej. Po prostu nie istnieje on materialnie, a jedynie w przestrzeni wirtualnej i zaglądamy do niego za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Faktem więc jest, że posiadamy wtedy portfel elektroniczny w telefonie. Oprócz wirtualnych kart, digital wallet może również zawierać informacje o jego posiadaczu jako kliencie, czyli poza imieniem i nazwiskiem umieszczonymi na karcie, adres dostawy, numer telefonu czy adres e-mail, podobnie jak dokumenty w tradycyjnym portfelu.

Kiedyś cyfrowy portfel służył głównie do opłacania transakcji w sklepach internetowych. Obecnie sytuacja uległa zmianie i można z niego korzystać także w sklepach stacjonarnych. W jaki sposób? Dzięki naszym urządzeniom elektronicznym – smartfonom i smartwatchom.

Zalety korzystania z e-wallet

Taka portmonetka internetowa niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze to niezwykle wygodne rozwiązanie. Aby je stosować wystarczy nam smartfon lub smartwatch posiadający moduł NFC. Oczywiście możliwe jest korzystanie z e-wallet za pomocą urządzenia bez takiej funkcji, jednak wtedy pozostaną nam tylko płatności online. Zarządzanie własnymi funduszami i kartami z poziomu e-wallet app nadal będzie jednak bardzo wygodne.

Drugą, bardzo istotną zaletą, którą posiadają portmonetki elektroniczne jest wysoki poziom bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nasze plastikowe karty płatnicze możemy pozostawić w domu, dzięki czemu likwidujemy ryzyko ich utraty, jeśli ktoś odbierze nam fizyczny portfel. Dodatkowo, wirtualne portfele wykorzystują skuteczne i sprawdzone zabezpieczenia i systemy ochrony danych wrażliwych, takie jak choćby 3D Secure, dzięki czemu możemy być spokojni także podczas dokonywania płatności online. Poza tym, korzystając z rozwiązania e-wallet nie musimy logować się do systemu bankowości elektronicznej, a to także redukuje zagrożenie, że nasze dane logowania zostaną przechwycone i trafią w niepowołane ręce.

Po trzecie, jak zostało wspomniane wcześniej, e-wallet umożliwia przesyłanie gotówki w czasie rzeczywistym i to często bez ponoszenia żadnych opłat czy prowizji. Co więcej, oferują one płatności w różnych walutach i to z reguły po bardziej korzystnym kursie przeliczenia niż ma to miejsce w typowej bankowości internetowej. Wirtualne portfele często oferują także dostęp do specjalnych atrakcyjnych promocji. Konkretne koszty i przykłady popularnych rozwiązań e-wallet zostaną przedstawione w dalszej części artykułów, najpierw jednak przejdźmy do takiego zagadnienia jak wady korzystania z e-wallet.

E-wallet – wady

Wiele osób może mieć problem z zaufaniem firmom oferującym e-portfele. Tacy pośrednicy z reguły wymagają od nas przesłania dokumentów w celu weryfikacji naszej tożsamości, gdy chcemy założyć e-wallet. Taka metoda sprawdzenia użytkownika nie powinna jednak dziwić, dostawcy w ten sposób chronią się przed osobami zakładające fałszywe, fikcyjne konta w celu oszustw finansowych.

Dodatkowo, w Polsce e-portfele nie podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Tak więc, istnieje szansa, iż jeżeli usługodawca upadnie, to stracimy swoje środki. W praktyce jednak każdy popularny elektroniczny portfel posiada licencję na prowadzenie działalności na terenie Unii Europejskiej, nie są to więc przypadkowe nieregulowane firmy.

Popularne rozwiązania e-wallet

Zdecydowanie najpopularniejszym e-portfelem na rynku jest PayPal. Może on pochwalić się liczbą przekraczającą 200 milionów użytkowników ze 190 krajów. Powstał już w 1998 roku, a jednym z jego założycieli był sam Elon Musk. To właśnie PayPal zrewolucjonizował system płatności na świecie, choćby poprzez zaoferowanie błyskawicznych przelewów oraz zachowanie anonimowości – pieniądze wysyłamy jedynie wpisując adres e-mail odbiorcy, który również posiada ten e-wallet.

Pozostałe popularne portfele wirtualne to:

  • Masterpass – obsługujący karty MasterCard i oferujący wiele specjalnych promocji dla swoich użytkowników
  • Visa Checkout – rozwiązanie niemal identyczne jak Masterpass, tylko oferujące wirtualne karty Visa
  • Google Pay – e-wallet oferujący płatności online, jak i stacjonarne dla urządzeń z systemem Android (oraz w moduł NFC w przypadku płatności stacjonarnych)
  • Apple Pay – rozwiązanie identyczne jak Google Pay, tylko dla urządzeń z systemem iOS
  • Neteller – e-wallet działający na podobnej zasadzie co PayPal
  • Skrill – kolejny e-wallet przypominający PayPal

Koszty korzystania z e-wallet

Ile w takim razie portfel cyfrowy może kosztować? Okazuje się, że jego założenie w przypadku każdego z wyżej opisywanych jest całkowicie darmowe. Jak wygląda sprawa jego prowadzenia? W przypadku PayPal, Masterpass, Visa Checkout, Google Pay i Apple Pay również jest całkowicie darmowe. Natomiast, jeśli chodzi o Neteller i Skrill, jeśli nie dokonamy żadnej aktywności na naszym portfelu przez 12 miesięcy zaczniemy ponosić opłatę w wysokości odpowiednio 5 dolarów i 5 euro miesięcznie, aż do wyzerowania salda. W przypadku, gdy jednak w ciągu roku choć raz skorzystaliśmy z naszego portfela u tych dostawców, również nie poniesiemy żadnych opłat.

Jeśli chodzi o płatności online, to w przypadku żadnego z portfeli nie ponosimy dodatkowych opłat i prowizji. Przelew do innego portfela oferują z kolei tylko PayPal, Neteller i Skrill (Masterpass, Visa Checkout, Google Pay i Apple Pay to po prostu miejsca, w których przechowujemy swoje fizyczne karty w formie wirtualnej i możemy nimi płacić – online lub w trzecim i czwartym przypadku stacjonarnie). W PayPal są one bezpłatne, w Skrill prowizje wynoszą do 2% wartości przelewu, a w Neteller 1,45%, lecz minimum 0,5 dolara. A ile kosztuje przewalutowanie transakcji? W PayPal dokonywane jest ono po kursie hurtowym + 4%, a z pozostałych dwóch po kursie hurtowym + 3,99%.

Teraz już wiesz czym jest e-wallet, jak z niego korzystać, jakie rozwiązania są najpopularniejsze oraz ile w ich przypadku wynoszą koszty.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również