Dziś ostatni dzień składania deklaracji o wystąpieniu z PPK

Udostępnij

Piątek 31 marca jest ostatnim dniem składania deklaracji o rezygnacji z wnoszenia opłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) za marzec. Bez tego wypłata netto za ten miesiąc będzie niższa, za to na koncie PPK swoje dołoży pracodawca, a dla wielu także państwo.

Ostatni dzwonek na wypisanie się z PPK Grafika przedstawiająca mężczyznę inwestującego swoje oszczędności

Wraz z ostatnim dniem lutego 2023 ważność straciły złożone dokumenty dotyczące rezygnacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nie ma znaczenia, czy pracownik składał wniosek dwa lata temu, czy dwa dni temu. Każda osoba zatrudniona w ramach umowy o pracę została automatycznie zapisana do PPK.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę, które nie chciały uczestniczyć w PPK, są zmuszone ponownie złożyć wniosek o rezygnacji z programu. Takie pismo powinno zawierać imię, nazwisko oraz numer PESEL osoby zatrudnionej.

W praktyce, jeśli osoba zatrudniona ponownie nie złoży deklaracji o rezygnacji z PPK do końca 2023 roku, to jej pracodawca zapisze ją do programu raz jeszcze i będzie potrącał jej z pensji składki.

Jak złożyć wniosek o rezygnację z PPK?

Co istotne, wniosek o rezygnację z PPK nie może zostać wyrażony w dowolnej formie wiadomości e-mail. Dokument może co prawda zostać wysłany elektronicznie, ale tylko pod warunkiem opatrzenia go podpisem kwalifikowanym.

Za 4 lata znów będzie trzeba się wypisać

Warto dodać, że następna składana przez nas deklaracja także będzie miała określony termin ważności. Oznacza to, że deklaracja złożona w marcu 2023 roku przez pracownika będzie ważna jedynie 4 lata. Gdy ten termin upłynie – co wydarzy się w 2027 roku – pracownik znów będzie musiał złożyć deklarację o rezygnacji z programu.

Do PPK można powrócić w dowolnym momencie

Co równie ważne, wycofanie się z PPK nie oznacza wypłaty pieniędzy, a jedynie czasowe wstrzymanie zasilania konta Pracowniczych Planów Kapitałowych – do oszczędzania w ten sposób można zatem wrócić w dowolnym momencie.

Czym jest PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to produkt, który pomaga gromadzić oszczędności emerytalne z udziałem pracodawcy i państwa. Środki gromadzone na rachunku PPK pochodzą z trzech źródeł: pensji pracownika, wpłaty pracodawcy i corocznej premii od państwa.

W ten sposób, odkładając zaledwie 2% swojego wynagrodzenia, w rzeczywistości można zyskać niemal drugie tyle – wpłata pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia, a wpłaty państwowe wynoszą 250 złotych na start i 240 PLN rocznie.

Jak już zostało wspomniane, przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dobrowolne. Ponadto środki zgromadzone na rachunku są prywatną własnością pracownika i podlegają dziedziczeniu.

Pracownicze Plany Kapitałowe istnieją już 4 lata. W tym czasie 2,6 miliona osób zgromadziło około 13,5 miliarda złotych.

Wypłata pieniędzy z PPK na zakup nieruchomości nieruchomości

Środki pieniężne zgromadzone na rachunku PPK można wypłacić na wkład własny na zakup mieszkania lub domu. Taka “pożyczka” nie jest opodatkowana ani oprocentowana, co oznacza, że uczestnik zwraca dokładnie tyle pieniędzy, ile pożyczył.

Całą kwotę sumy należy oddać w ciągu 15 lat, przy czym pierwsza rata musi wpłynąć nie później niż 5 lat od daty pobrania środków.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również