Duda: Stać nas na to, aby zbudować CPK

233

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła dziś, że głowę państwa wybierzemy w niedzielę 28 czerwca. Głosowanie zostanie przeprowadzone w formie mieszanej, a więc zarówno w lokalach, jak i korespondencyjnie. Nie to jest jednak tematem tego artykułu. Chcąc zyskać przychylność wyborców, poszczególni kandydaci sporo mówią ostatnio o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK).

CPK będzie dawał Polsce rozpoznawalność na całym świecie

Starający się o reelekcję Andrzej Duda przyznał na konferencji prasowej „CPK. Od słów do czynów”, że jest przekonany, iż stać nas na to, aby zbudować CPK.

– Tak jak pokonaliśmy komunizm, tak samo pokonamy koronakryzys i zrealizujemy tę wielką inwestycję – powiedział Andrzej Duda dodając, że chce, aby Polska była krajem odpowiednio rozwiniętym do jej wielkości, położenia i tego, jak wielkim jesteśmy narodem, a jest nas 38 mln. Dlatego powstała idea budowy CPK, który będzie nie tylko hubem, ale i ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, wpisze się w plan rozwoju Trójmorza, który będzie dawał Polsce rozpoznawalność na całym świecie.

Wraz z wybuchem kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa pojawiły się pytania dot. planów inwestycyjnych związanych m.in. z przekopem Mierzei Wiślanej i CPK.

Urzędujący prezydent wskazuje, że te inwestycje muszą trwać, musimy je realizować. Przypomniał on także, że realizacja CPK ma stworzyć ok. 150 tys. miejsc pracy i przyczynić się do budowy ok. 1 800 km linii kolejowych oraz 400 km nowych dróg.

Na budowie CPK skorzystają wszyscy Polacy

wprost najbogatsiInwestycję tę popiera także Mateusz Morawiecki. Szef rządu przyznał, że CPK to nie tylko wielka szansa dla polskiego lotnictwa i polskich kolei, to program dla obywateli, dla każdego Polaka. Pozwoli z każdego miejsca Polski do centrum kraju dojechać w czasie do 2-3 godzin. To przełamanie schematów porozbiorowych.

Opozycja mówi: NIE

Zgoła odmienne zdanie na ten temat ma natomiast kontrkandydat Andrzeja Dudy w walce o stanowisko głowy państwa. Jak już w poniedziałek informował Jacek Walewski, redaktor naczelny serwisu Portfel Polaka, kandydat Koalicji Obywatelskiej (KO) na prezydenta, Rafał Trzaskowski, powiedział ostatnio, że jeśli wygra wybory, będzie chciał zablokować dalsze prace dot. tej inwestycji.

Trzaskowski chce ośmieszyć Polskę

Do jego planów odniósł się Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, który przyznał, że kto chce jak Rafał Trzaskowski przerwać budowę CPK, chce byśmy zerwali umowy o współpracy przy tym projekcie z Wielką Brytanią, Francją, USA, chce ośmieszyć Polskę na arenie międzynarodowej. Największe państwa świata chcą być partnerami i rozwijać dobre stosunki z Polską.

– CPK to 150 tys. miejsc pracy i program inwestycyjny warto 100 mld zł, w znacznej mierze pozyskanych spoza Polski od prywatnych inwestorów, środków UE dofinansowujących budowę linii kolejowych. Kto mówi jak Rafał Trzaskowski, że powinniśmy zrezygnować z CPK, nie chce tych pieniędzy i uważa, że powinniśmy oddać je innym krajom – ocenił.

A co Ty sądzisz i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego? Podziel się swoją opinią w komentarzu

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments