Dowiedz się, dlaczego warto zostać spawaczem!

Udostępnij

zawód spawaczObecna sytuacja na rynku może rodzić często niepewność i obawy wobec naszej przyszłości. Dobry fachowiec w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Czy wiesz, na czym dokładnie polega praca spawacza? Jeśli jesteś ciekawy, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Atrakcyjne zarobki w branży spawalniczej

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą zawodu. Obecna praca okazuje się, że nie sprawia Ci tyle radości, co kiedyś, może to czas, żeby pomyśleć o przekwalifikowaniu się? W tych niepewnych gospodarczo czasach jedno wiemy na pewno – ludzkość będzie wciąż budowała nowe budynki i maszyny. Do realizacji tego zadania potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, jakimi są spawacze.

Praca przy rozgrzanej do czerwoności, cieknącej stali – z pewnością nie jest dla każdego, lecz prawie każdy spawacz przyzna, że jest to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie. Aby zostać spawaczem, należy przejść specjalne szkolenie, po którym dostajemy odpowiednie uprawnienia oraz książeczkę spawacza, w której jest podane, do kiedy dane uprawnienia obowiązują.

Techniki spawania

Jest kilka metod, jakimi możemy spawać różnego rodzaju materiały metalowe. Najstarszą metodą jest spawanie MMA, czyli przy użyciu elektrody otulonej. Do spawania dochodzi w momencie zetknięcia elektrody z materiałem podpiętym pod biegun przeciwny. Dochodzi wtedy do zajarzenia łuku elektrycznego. Odpowiednio wysokie natężenie prądu sprawia, że łączone metalowe elementy stapiają się w jeden, w miejscu wystąpieniu jeziorka spawalniczego. Spalająca się otulina, znajdująca się dookoła rdzenia elektrody spawalniczej tworzy osłonę gazów obojętnych, chroniących spoinę przed kontaktem z powietrzem.

Innym rodzajem spawania jest MIG, MAG – spawanie wykonywane jest za pomocą automatu spawalniczego, w którym zamiast elektrody znajduje się drut spawalniczy, a ochronę przed powietrzem spełnia podawany równolegle z drutem, spawalniczy gaz osłonowy. Bardzo popularna metoda o naprawdę wielu zastosowaniach i wygodzie kładzenia spoin.

Kolejnym rodzajem spawania jest TIG – Tungsten Insert Gas. Metoda ta charakteryzuje się wysokiej jakości spawami o bardzo estetycznym kształcie kładzionej spoiny. Pełna kontrola nad kształtem wykonywanych połączeń okupiona jest niestety dłuższym czasem wykonywanej pracy.

Zabezpieczenie stanowiska spawalniczego

Gdy zachodzi potrzeba wykonania pracy spawalniczej, należy odpowiednio zabezpieczyć stanowisko przed niebezpiecznym promieniowaniem. Każdy spawacz, chociaż jest zabezpieczony specjalnym kombinezonem, rękawicami i maską spawalniczą, jednak należy zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych. Silne promieniowanie świetlne i elektromagnetyczne może zagrażać wzrokowi osób postronnych więc warto zabezpieczyć stanowisko specjalnym ekranem spawalniczym, który powinien być wykorzystywany w każdym zakładzie, gdzie mogą znajdować się osoby postronne.

Stawki dla spawaczy w Polsce i innych krajach

W zależności, jakiej specjalizacji jest spawacz, tak może się spodziewać różnych stawek za jego pracę. Im bardziej wymagający materiał oraz im wyższy pozom precyzji, tym zarobki potrafią bardzo wzrosnąć. Doświadczony spawacz może spodziewać się zarobków rzędu 4000 złotych netto. Jeśli jednak mówimy o szczególnie wyspecjalizowanych spawaczach podwodnych konstrukcji – ich zarobki zaczynają się od 10000 złotych netto.

Jeśli jesteś ciekawy, ile może zarobić spawacz za naszą zachodnią granicą, to zarobki specjalisty od MIG/MAG sięgają 5000 euro. Kuszące, prawda? Jeśli chcielibyśmy poszukać nieco dalej – to w Szwajcarii pensje za taką profesję dochodzą do 6000 euro.

Jedną trzeba przyznać rzecz, że jest to zawód rozchwytywany i wprawny spawacz nie może narzekać na brak ofert pracy. Każdy portal ogłoszeniowy usłany jest przeplatającymi się ofertami dla kierowców kategorii C + E oraz dla spawaczy.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy specyfikę pracy spawacza oraz wysokość zarobków dla doświadczonego spawacza. Pamiętajmy tylko, że nie jest to lekka praca, która może wiązać się z zagrożeniem naszego zdrowia. Mimo wszystko Trzymajmy się zasady, że wszystko jest dla ludzi, byle by to robić z głową.

Najnowsze

Zobacz również