Donald Tusk i Rafał Trzaskowski – jaka przyszłość ich czeka?

Udostępnij

Jaka polityczna przyszłość czeka dwóch liderów PO – Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego? O tę kwestię zapytano wyborców opozycji w ramach nowego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Donald Tusk i Rafał Trzaskowski i ich przyszłość

Ankietowanych zapytano, „jaką rolę w polskiej polityce powinien Pana/Pani zdaniem pełnić Donald Tusk/Rafał Trzaskowski?”.

Ponad połowa badanych – 57 proc. respondentów – jest zdania, że Tusk powinien być szefem PO i nieformalnym liderem opozycji. 24 proc. wyborców opozycji chce, by Tusk był premierem. Tylko 8 proc. wyborców opozycji wskazało, że Tusk powinien zostać prezydentem. 14 proc. jest zaś zdania, że powinien być – tak jak Kaczyński – zwykłym, szeregowym posłem. 10 proc. osób nie miało zdania na ten temat.

Jakie zaś oczekiwania ankietowani mają w kwestii Rafała Trzaskowskiego? Aż 40 proc. chce, by został prezydentem Polski. Tylko 17 proc. widzi go w roli premiera. Tyle samo – 17 proc. – uważa, że powinien zostać jedynie szeregowym posłem. 22 proc. jest zdania, że może on zastąpić Tuska w roli szefa PO albo stać się nawet nieformalnym liderem opozycji. 13 proc. respondentów nie potrafiło wskazać żadnej odpowiedzi.

Jak zaś prezentują się wyniki, gdy weźmiemy pod uwagę odpowiedzi wszystkich osób, a nie tylko wyborców opozycji?

13,5 proc. jest zdania, że Tusk powinien być premierem, 4,5 proc. – prezydentem, a 26,1 proc. – szeregowym posłem. 35,1 proc. twierdzi, że powinien być w przyszłości nadal szefem PO oraz nieformalnym liderem opozycji. 27,3 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Co zaś wszyscy wyborcy myślą o potencjale Trzaskowskiego. 12,2 proc. respondentów jest zdania, że powinien zostać premierem, a 21,8 proc., że prezydentem. 25,5 proc. ankietowanych uważa, że obecny prezydent Warszawy powinien zostać jedynie szeregowym posłem, a 19,6 proc. twierdzi, że mógłby powalczyć o fotel szefa PO i nieformalnego lidera opozycji. 25,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii

Obecnie Trzaskowski jest prezydentem Warszawy. Nie wiadomo, czy wystartuje w wyborach do Sejmu.

Badanie przeprowadzono w dniach 17-19 lutego 2023 r. na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również