Dom pomocy społecznej — kto może w nim zamieszkać i ile to kosztuje?

Udostępnij

Osoby starsze nie zawsze są w stanie poradzić sobie same w swoich czterech ścianach. Natomiast bywa, że bliscy nie mogą odpowiednio opiekować się seniorem. W takiej sytuacji ratunkiem może okazać się dom pomocy społecznej. Jakie są warunki przyjęcia do domu opieki? Dlaczego warto rozważyć tę opcję i ile to właściwie kosztuje?

Dlaczego dom opieki to dobry wybór dla osoby starszej?

Wraz z wiekiem w wyniku procesu starzenia się organizm stopniowo staje się mniej sprawny. U niektórych osób pojawiają się choroby, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby starsze często potrzebują stałego wsparcia i opieki. W wielu przypadkach opieką nad seniorem zajmują się bliscy, jednak takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Mimo najszczerszych chęci nie każdy jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę osobie starszej i schorowanej. Warunki w wielu mieszkaniach nie są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych i niedomagających seniorów. Poza tym nie każdy jest gotowy psychicznie i fizycznie zapewnić odpowiednią opiekę. W takiej sytuacji warto rozważyć umieszczenie seniora w domu pomocy społecznej.

Dom opieki może być idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które potrzebują stałej opieki i nie są w stanie funkcjonować same. Personel domu opieki jest zawsze dostępny i oferuje profesjonalną pomoc w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie, kąpiel, jedzenie, zażywanie leków, a także w razie nagłych przypadków.

emerytura

Ogromną zaletą domów opieki jest bezpieczeństwo. Osoby starsze często mają problemy z poruszaniem się i mogą być bardziej narażone na wypadki i urazy. Dom opieki jest zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i wyposażony w różne udogodnienia, takie jak uchwyty, podjazdy dla wózków inwalidzkich i systemy alarmowe, które zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom. Ponadto dom pomocy społecznej zapewnia łatwy dostęp do opieki medycznej i lekarzy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych, którzy mogą wymagać stałej opieki medycznej. Kolejną zaletą domu opieki jest zapewnienie wyżywienia i czystości. Seniorzy często mają problem z podstawowymi czynnościami. Mogą mieć trudności z pójściem na zakupy, ugotowaniem posiłku i posprzątaniem.

Seniorzy bywają osamotnieni, zwłaszcza jeśli nie mogą swobodnie opuścić swojego domu lub mieszkania. Pod tym względem dom pomocy społecznej daje naprawdę wiele możliwości. Domy opieki oferują mieszkańcom możliwość interakcji z innymi ludźmi w podobnej sytuacji. W tego typu miejscach często organizowane są różne aktywności, takie jak zajęcia terapeutyczne, rekreacyjne, kulturalne i religijne, które pomagają utrzymać aktywność i zapobiegają samotności. Natomiast personel jest wykwalifikowany, przyjazny i entuzjastyczny w swojej pracy. Między innymi dlatego dom opieki jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób starszych, jak i ich bliskich. Ale kto właściwie może zostać pensjonariuszem w domu pomocy społecznej? Kolejki do tego typu miejsc są naprawdę długie.

Kogo można umieścić w domu opieki?

W domu opieki można umieścić osoby w podeszłym wieku lub osoby z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. W domach pomocy społecznej mogą zamieszkać także osoby młodsze, które w wyniku swoich niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a bliscy nie potrafią lub nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki w domu. W domu pomocy społecznej można umieścić:

  • Osoby starsze z problemami zdrowotnymi, które wymagają stałej opieki i wsparcia, na przykład osoby z chorobą Alzheimera lub Parkinsona.
  • Osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi lub intelektualnymi, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności, takich jak ubieranie się, kąpiel, jedzenie, czy też potrzebują specjalistycznej opieki medycznej.
  • dom pomocy społecznejOsoby z problemami wzroku, słuchu lub innymi trudnościami związanymi z wiekiem, które uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie.
  • Osoby, które potrzebują rehabilitacji po chorobie lub wypadku.
  • Osoby, które potrzebują stałej opieki ze względu na przewlekłe choroby lub schorzenia.

Warto jednak pamiętać, że każda osoba jest inna i wymaga indywidualnego podejścia do swoich potrzeb i wymagań. Przed umieszczeniem kogoś w domu opieki, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od opieki nad osobami starszymi, lub niepełnosprawnymi, aby wybrać odpowiednie miejsce dla danej osoby. Umieszczenie seniora w domu pomocy społecznej to ogromne i trudne emocje zarówno dla osoby starszej, jak i bliskich. Takie rozwiązanie ma też pewne wady.

Wady domów opieki

Mimo, że domy opieki mają wiele zalet, to niestety wiążą się z nimi również pewne wady. Wiele seniorów obawia się przenieść w tego typu miejsca. Przede wszystkim w domu opieki osoby starsze mają mniej prywatności. Seniorzy dzielą pokoje z innymi osobami starszymi i muszą dostosować się do pór posiłków, zajęć, czy godzin wizyt.

Dom opieki może być drogim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy osoba wymaga intensywnej opieki. Domy pomocy społecznej pobierają opłaty za pobyt, a także dodatkowe opłaty za usługi, takie jak opieka medyczna, opieka nad osobą niepełnosprawną i rehabilitacja. Istnieją różne formy wsparcia finansowego, jednak w niektórych przypadkach nie pokrywają one kosztów pobytu.

dom pomocy społecznejKolejną wadą domu opieki jest konieczność dostosowania się do harmonogramu domu, który może różnić się od ich dotychczasowego stylu życia. Seniorzy mogą również nie mieć pełnej kontroli nad swoimi codziennymi decyzjami, co może prowadzić do frustracji i poczucia bezsilności. Poza tym przeniesienie się do domu opieki oznacza zazwyczaj zmianę środowiska i oddalenie się od rodziny i przyjaciół. Dla niektórych osób może to być trudne doświadczenie, szczególnie gdy opuszczają swoje domy, w których spędzili większość życia. A ile właściwie kosztuje dom opieki?

Ile kosztuje dom opieki?

Koszty pobytu w domu opieki zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standardy i zakres świadczonych usług oraz stopień potrzeb osoby przebywającej w domu pomocy społecznej. Można jednak przyjąć, że średni koszt pobytu w domu opieki wynosi od około 2500 zł do 5000 zł miesięcznie za osobę. Warto pamiętać, że niektóre domy opieki pobierają dodatkowe opłaty za niektóre usługi, takie jak leczenie, rehabilitację, usługi pielęgniarskie, czy terapie. W takim przypadku koszty mogą znacznie wzrosnąć.

Zwykle pobyt seniora w domu pomocy społecznej opłacają sami seniorzy lub ich rodziny. Jednak, osoby o niskich dochodach lub trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o pomoc ze strony państwa. W Polsce taką pomoc zapewnia między innymi program „Opieka 75+” oraz świadczenie pielęgnacyjne. Seniorzy skierowani do domu pomocy społecznej płacą 70% procent swojej emerytury lub renty. Pozostałą część dopłaca rodzina. W przypadku osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, w tym także seniorów, które nie mają wsparcia finansowego ze strony rodziny, koszty pobytu w domu pomocy społecznej mogą być pokrywane przez gminę.

Dom opieki na spokojną starość

dom pomocy społecznej

Dom opieki jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które wymagają stałej opieki i nie mogą samodzielnie funkcjonować. W domu opieki personel zapewnia profesjonalną pomoc w codziennych czynnościach, takich jak ubieranie, kąpiel, jedzenie, zażywanie leków oraz zapewnia łatwy dostęp do opieki medycznej i lekarzy. Dom opieki zapewnia bezpieczeństwo dzięki udogodnieniom i systemom alarmowym, a także oferuje różne aktywności, które pomagają utrzymać aktywność i zapobiegają samotności. Dom opieki jest przeznaczony dla osób starszych, niepełnosprawnych lub osób młodszych, które w wyniku swoich niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

W zależności od lokalizacji i oferowanych usług, a także stopnia niepełnosprawności danej osoby, koszt pobytu w domu pomocy społecznej wygląda różnie. Zwykle koszt pobytu waha się między 2500 zł a 5000 zł za osobę na miesiąc.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również