Dolar i frank poniżej 5 złotych. Co czeka teraz polską złotówkę?

polski złoty

Polska złotówka bardzo dobrze wypadła w czwartek, 13 października. Wówczas mocno zyskała wobec większości światowych walut. Frank i dolar sprowadzone zostały poniżej 5 złotych. Notowania par USD/PLN i CHF/PLN również dziś, 17 października oscylują poniżej tej granicy. Za funta szterlinga w nowym tygodniu przychodzi płacić blisko 5,60 PLN. Euro natomiast kosztuje 4,83 PLN. Co czekać może polską złotówkę w najbliższym czasie ?

Dolar przy strefie wsparcia

Amerykański dolar w stosunku do polskiej złotówki nadbił ostatnio strefę wsparcia, określoną przedziałem cenowym: 4,92-4,94 PLN. Jednak para walutowa USD/PLN szybko zorientowała się w sytuacji i notowania powróciły powyżej 4,97 PLN. Jednak apetyt na wyższe rejony cenowe nie został utrzymany. Aktualnie, w poniedziałek o godzinie 8 za dolara płacimy 4,96 PLN.

Teraz parząc na wykres pary walutowej USD/PLN warto zauważyć, że ta ma sposobność powrotu do wspomnianej strefy wsparcia (4,92-4,94 PLN). W niej warto będzie szukać oznak na dalszy ruch. Dopóki ten zakres cenowy będzie utrzymywany, celem dla pary USD/PLN stanie się powrót do 5,00 PLN.

Wykres USDPLN
Kurs dolara USD/PLN 17.10.2022

Kurs EUR/PLN odrabia po czwartkowym spadku

Euro było jedną z tych głównych światowych walut, która wobec złotówki mocno straciła w czwartek, 13 października. Notowania pary EUR/PLN trafiły wówczas poniżej 4,80 PLN. W piątek euro w relacji do złotego niewiele zyskało. Natomiast dziś kurs EUR/PLN odrabia już od rana. Waluta europejskiej wspólnoty wyceniana jest na 4,83 PLN.

Frank sięgnął poniżej 4,90 PLN

Notowania franka wobec złotówki zeszły w ostatnim czasie do przedziału cenowego: 4,91-4,93 PLN. Jednak najniżej frank sięgnął rejonów poniżej 4,90 PLN. Para walutowa CHF/PLN w piątek powróciła i ustabilizowała się w strefie cenowej 4,91-4,93 PLN. Kolejnego dnia, w poniedziałek od rana frank zyskuje i za parę walutową zapłacić trzeba blisko 4,95 PLN.

Para walutowa CHF/PLN za cel postawić może sobie teraz powrót do innej istotnej strefy cenowej, czyli 4,98-5,00 PLN. Tam przebiega obecnie zakres średniej, co dodatkowo wpływać może na podbicie szwajcarskiego franka.

Wykres CHFPLN
Kurs franka CHF/PLN 17.10.2022

Notowania GBP/PLN przekroczyły 5,62 PLN

W czwartkowym (13.10) przeglądzie par walutowych z udziałem złotego, pisaliśmy o tym, że para walutowa GBP/PLN ma realną szansę na dojście do wyższych zakresów. Wówczas jako cel dla funta określaliśmy 5,62 PLN. Rzeczywiście notowania pary GBP/PLN przekroczyły ten poziom cenowy. Funt jednak w piątek nie utrzymał wyższych zakresów i cofnął o blisko 10 groszy. Dziś kurs GBP/PLN znów pokazuje wzrost. Funt w poniedziałek, 17 października przed godziną 9 kosztuje 5,59 PLN.

Podsumowanie

Złotówka złapała chwilowy oddech w relacji do głównych światowych walut. Warto będzie obserwować, co pokaże rodzima waluta na początku nowego tygodnia. Czy dolar i frank trzymane będą jeszcze dziś poniżej 5,00 złotych?

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments