Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego

237

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzice będą można pobierać aż do końca roku szkolnego. Powyższe można wywnioskować z projektu, który trafił właśnie do Sejmu.

Pieniądze dla rodziców

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, którym w czasie pandemii koronawirusa musi się zająć rodzic, został wprowadzony 2 marca. Obowiązuje do 14 czerwca, jednak w Sejmie jest już projekt ustawy, który przedłuży ten okres do 28 czerwca, czyli do końca roki szkolnego.

Powyższe zakłada projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Kto może skorzystać z zasiłku?

Z zasiłku skorzystać mogą rodzice dzieci do 8. roku życia. Warunkiem jest to, że nie mogą oni posłać dziecka do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły, bo te są zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem.

Dodatkowy zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Otwarte przedszkola i szkoły

Przypomnijmy, że już na początku maja rząd umożliwił ponowne otwieranie placówek dla dzieci. Chodzi o żłobki, przedszkola i szkoły.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 maja br. zakłada jednak, że rodzice, jeśli tylko podejmą decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem – i to w przypadku, gdy stosowna placówka, gdzie zapisane są ich pociechy, znowu działa – wciąż mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku. Takie prawo przysługuje oczywiście w szczególności w przypadku, kiedy to placówka nie będzie w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments