Dodatkowe 400 mln w programie Mój Prąd – rząd zwiększa budżet na promocję fotowoltaiki

209
Pieniądze leżące na panelu fotowoltaicznym

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała wczoraj, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem uruchomione zostanie kolejne 400 milionów złotych w programie Mój Prąd 5.0. W najnowszej edycji programu złożono blisko 14 tysięcy wniosków o dotacje.

Gigantyczne zainteresowanie programem Mój Prąd 5.0 Panele słoneczne

22 kwietnia rozpoczęła się nowa, piąta odsłona programu promocji fotowoltaiki Mój Prąd. W ciągu miesiąca od startu programu złożono blisko 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie. Wnioskowana kwota to blisko 115 milionów złotych.

1132 wniosków dotyczyło dofinansowania pomp ciepła. To obok kolektorów słonecznych nowy element programu, na który można otrzymać wsparcie finansowe. W przypadku kolektorów, wnioski złożono na 28 sztuk.

Nabór wniosków w programie Mój Prąd 5.0 ma potrwać do 22 grudnia tego roku bądź do wyczerpania się budżetu programu, który dla piątej edycji wynosił 100 milionów złotych.

Jednak z powodu tak dużego zainteresowania rząd dołożył do tej edycji programu kolejne 400 milionów PLN ze środków krajowych. Oznacza, to że na realizację piątej edycji programu Mój Prąd przeznaczone zostanie 500 milionów złotych.

O programie Mój Prąd 5.0

Program priorytetowy Mój Prąd stanowi unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce, instrument dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparcia segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV).

Kto może uzyskać dotację w ramach programu Mój Prąd 5.0?

Z dotacji w programie Mój Prąd 5.0 mogą skorzystać trzy grupy wnioskodawców. Po pierwsze są to osoby rozliczające się z wyprodukowanego prądu w systemie net-billing, które nie skorzystały dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji PV.

Drugą grupą są osoby rozliczające się w „starym” systemie rozliczeń prosumentów, czyli net-meteringu, które do tej pory nie korzystały z dotacji do paneli PV, pod warunkiem przejścia na net-billing.

Trzecia grupa dotyczy osób rozliczających się w starym systemie, które już skorzystały z dofinansowania do paneli. W tej ostatniej grupie trzeba jednak spełnić trzy warunki:

  • Instalacja PV, na którą otrzymano wsparcie, została przyłączona i opłacona po 1 lutym 2020 roku
  • Trzeba przejść z net-meteringu na net-billing
  • Trzeba uwzględnić we wniosku o dofinansowanie dodatkowe urządzenie wskazane w programie Mój Prąd Zamontowane panele fotowoltaiczne

Co ważne, w programie Mój Prąd nie są brane pod uwagę dochody osiągane przez wnioskodawców, co oznacza, że wysokość dofinansowania nie jest uzależniona od dochodu beneficjenta.

Ubiegający się o dotacje muszą w pierwszej kolejności przeprowadzić inwestycję, czyli za nią zapłacić i mieć podłączoną instalację PV do sieci elektroenergetycznej. Dopiero potem można złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wsparcie finansowe.

Beneficjentami „Mojego Prądu” 5.0 mogą się stać też osoby, które zainwestowały w panele fotowoltaiczne już wcześniej i nie starały się o dofinansowanie. Koszty kwalifikowane w programie są bowiem liczone od 1 lutego 2020 roku.

Jakie dofinansowanie można otrzymać?

W przypadku pierwszej i drugiej grupy wnioskodawców dotacja do samych paneli PV wyniesie do 6 tysięcy złotych. Jeśli jednak zdecydują się oni rozszerzyć inwestycję o magazyny energii i/lub ciepła, to dotacja do paneli wzrasta do 7 tysięcy PLN. W przypadku trzeciej grupy wnioskodawców, którzy już skorzystali z dofinansowania do paneli, dofinansowanie w postaci do PV wynosi do 3 tysięcy złotych.

Program przewiduje również dotacje do elementów dodatkowych. W przypadku magazynów ciepła jest to do 5 tysięcy złotych, a magazynów energii – do 16 tysięcy PLN. Decydując się na system zarządzania energią można zaś otrzymać do 3 tysięcy złotych. Wybierając gruntową pompę ciepła będzie można otrzymać do 28,5 tysiąca PLN. pompa ciepła

Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej, będzie to do 19,4 tysiąca złotych. Dla pozostałych pomp powietrze/woda dotacje wynoszą zaś do 12,6 tysiąca PLN, a dla pomp powietrze/powietrze – do 4400 złotych. W przypadku kolektorów słonecznych dotacje wyniosą do 3500 PLN.

Intensywność dofinansowania dla wszystkich tych urządzeń określono na poziomie do 50% kosztów kwalifikowanych. Przy najszerszej inwestycji maksymalna dotacja, jaką będzie można otrzymać, to 58 tysięcy złotych.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments