Dlaczego warto prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

308

Wiele osób na etatach zastanawia się nad założeniem firmy, widząc w tym sposób na rozwój oraz poprawę swojej sytuacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy takie rozwiązanie naprawdę może być korzystne? Dlaczego warto założyć jednoosobową firmę? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Jednoosobowa firma – siła polskiej gospodarki

W naszym kraju działa już ponad 1,6 miliona jednoosobowych działalności gospodarczych. Z każdym rokiem powstają kolejne. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, mikroprzedsiębiorstwa to aż 72,2% wszystkich firm w naszym kraju, które zatrudniają poniżej 9 pracowników.

W dużej mierze działają one w branżach medycznych, społecznych i edukacyjnych. Często tego typu biznesy otwiera się także w innych zawodach typowo usługowych, np. w gastronomii lub handlu.

Własna działalność gospodarcza – proste zakładanie firmy

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najprostszych form prowadzenia firmy. Nie wymaga nadmiernych formalności, a do jej założenia często nie trzeba wychodzić z domu, jeśli tylko posiada się podpis elektroniczny lub profil zaufany, pozwalające na podpisanie dokumentów online.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Wystarczy złożyć online wniosek CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, by otworzyć firmę oraz przekazać od razu wszystkie niezbędne zgłoszenia do urzędu skarbowego lub ZUS. To olbrzymia oszczędność czasu i wielka wygoda.

Później trzeba już tylko dokonać innych formalności, jak założenie firmowego konta. Jeśli nie ma się zamiaru samodzielnie prowadzić księgowości, trzeba też znaleźć biuro rachunkowe, na przykład za pośrednictwem strony: UslugiKsiegowe.pl.

Korzyści z prowadzenia własnego biznesu

Dlaczego warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Podstawową korzyścią, która przekonuje do takiej zmiany w życiu ludzi na etacie, jest perspektywa poprawy sytuacji finansowej. We własnej firmie można bowiem liczyć na znacznie wyższe zarobki niż w ramach umowy o pracę. Oczywiście niejednokrotnie wiąże się to z większymi nakładami pracy, zwłaszcza na samym początku prowadzenia biznesu.

Z drugiej strony JDG daje sporą elastyczność prowadzenia firmy. Nie ma ściśle regulowanego grafiku. Można zatem dopasowywać godziny pracy do indywidualnych potrzeb chwili, oczywiście jeśli tylko pozwala na to specyfika działalności. Zyskuje się zatem swobodę i można w końcu stać się prawdziwym panem swojej pracy i życia.

Nie zapominajmy bowiem o tym, że w wielu przypadkach własna działalność to sposób na realizowanie siebie oraz szansa robienia dokładnie tego, co się lubi. Niejeden biznes powstał bowiem z pasji lub hobby, którym zajmowano się po godzinach pracy na etacie.

Własna działalność gospodarcza uczy odpowiedzialności za własne życie. Pozwala na ciągły rozwój i nieustanne uczenie się czegoś nowego, dzięki wyzwaniom dnia codziennego. Ewidentnie w jednoosobowej działalności trudno narzekać na nudę.

W jednoosobowej działalności gospodarczej można również odpisywać koszty prowadzenia firmy od podatku. To świetne rozwiązanie optymalizacyjne, dzięki któremu płaci się mniej do urzędu niż w przypadku pracy na etacie. Dodatkowo w pierwszych latach warto korzystać z przysługujących ulg, na przykład preferencyjnych składek do ZUS, co pozwala skupić się na rozwoju firmy, przy maksymalnym obniżeniu wydatków stałych.

Cienie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza, pomimo wielu niezaprzeczalnych korzyści, to również pewne ograniczenia, z których trzeba zdawać sobie sprawę od samego początku.

Przede wszystkim prowadzenie biznesu to odpowiedzialność finansowa. W JDG przedsiębiorca odpowiada za długi swojej firmy całym majątkiem. W razie problemów będzie zatem pokrywać zobowiązania biznesu z własnej kieszeni, co może się odbić na sytuacji rodzinnej.

Trzeba też pamiętać o tym, że swoboda i elastyczność to nie tylko możliwość modyfikacji dziennego kalendarza. Wielu przedsiębiorców wpada w pułapkę pracy niemal 24 godziny na dobę, by uzyskać w firmie jak najlepsze rezultaty. Jeśli pragnie się zatem prowadzić własny biznes, trzeba nauczyć się racjonalnie gospodarować czasem, by równocześnie rozwijać przedsiębiorstwo oraz mieć czas na regenerację i odpoczynek.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – rozwiązanie dla przedsiębiorczych

Własna firma to niezależność, rozwój własny oraz korzyści finansowe. Trudno się dziwić, że tak wiele osób rozważa założenie jednoosobowej działalności (stacjonarnej lub online). Zalet jest wiele, ale trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń tej formy. Pozwoli to uniknąć wielu trudności, by cieszyć się swoją firmą i przynoszonymi przez nią profitami.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments