Złoto już od wieków ma ścisły związek z ludźmi, a konkretnie z ich majątkiem. Przyczyn tego zjawiska można się dopatrywać w połysku oraz niezwykłej plastyczności tego niezwykłego kruszcu.
W efekcie, już ponad 2500 lat temu złoto stosowano jako środek płatniczy, co czyni je najstarszą formą pieniądza, która przetrwała do dziś. Co więcej, ten metal szlachetny powszechnie jest uznawany za “bezpieczną przystań” – czyli skuteczną długoterminową lokatę kapitału chroniącą jego wartość nabywczą.
Mało tego, przez swoją wyjątkowo wysoką wartość w stosunku do masy, złoto stanowi aktywo materialne, które możemy przechowywać całkowicie prywatnie, we własnym domu – w formie sztabek lub monet bulionowych.
Jak zatem wygląda inwestowanie w fizyczne złoto? Jak bezpiecznie kupić ten metal szlachetny? Czy lepiej inwestować w sztabki czy złote monety inwestycyjne? Dlaczego taka inwestycja w perspektywie długoterminowej powinna okazać się dobrym pomysłem? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione poniżej:
Inwestowanie w fizyczne złoto – podstawowe informacje
Jak zostało zostało wspomniane we wstępie, fizyczne złoto przez stulecia wypracowało sobie swój status rozsądnej, korzystnej inwestycji.
Kruszec ten stanowi dla oszczędzających prawdziwą polisę ubezpieczeniową, wehikuł do przenoszenia wartości w czasie. Główną funkcją tego metalu szlachetnego, jako aktywa inwestycyjnego, jest zabezpieczenie siły nabywczej naszego kapitału, co bywa szczególnie nieocenione w okresach wysokiej inflacji i niepewności gospodarczej.
Złoto w funkcji pieniądza funkcjonuje od kilku tysięcy lat będąc podstawą systemów monetarnych na długo przed pieniądzem papierowym, powinniśmy więc traktować ten surowiec jako inwestycję “rdzenną”, ponadczasową.
Nie można też zapominać, że mamy tutaj do czynienia z surowcem nieodnawialnym, o ograniczonych zasobach. Oznacza to, że podaż złota, w szczególności w formie aktywa inwestycyjnego, powinna z każdym rokiem maleć, zaś popyt na ten kruszec, zwłaszcza ze względów spekulacyjnych, z całą pewnością z dekady na dekadę będzie rosnąć.
W efekcie, powszechnie uważa się, że złoto fizycznie to modelowa inwestycja długoterminowa. Oznacza to, że powinniśmy przechowywać zakupiony kruszec co najmniej kilka lat, aby zyskiwał on na wartości.
Warto również wiedzieć, że inwestycja w fizyczne złoto inwestycyjne nie jest opodatkowana podatkiem VAT. Mało tego – także sprzedanie naszego kruszcu nie będzie nawet podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli zostanie dokonane po upływie pół roku od daty ich zakupu.
Z tego powodu, także z podatkowego punktu widzenia inwestowanie w fizyczne złoto uchodzi za wyjątkowo korzystne.
Co wybrać – sztabki czy monety?
Fizyczne złoto sprzedawane jest przede wszystkim w dwóch formach – sztabek i monet. Co bardzo istotne, jeżeli chcemy traktować ten kruszec jako aktywo inwestycyjne, naszym zadaniem jest nabywanie go z jak najmniejszą marżą w stosunku do ceny giełdowej.
Wielkość sztabek zaczyna się od 1 grama. Trzeba jednak pamiętać, że w tych niewielkich sztabkach marża sprzedawców z reguły sięga nawet 20%, a w przypadku sztabek o wadze 1 uncji jest to 6-7%. Najpopularniejszą fizyczną formą tego surowca bez dwóch zdań jest złota moneta lub sztabka masie 1 uncji.
Warto również wiedzieć, że moneta zawsze będzie droższa od sztabki o tej samej masie. Dlaczego? Ponieważ koszt jej wybicia jest po prostu wyższy. Należy jednak mieć przy tym świadomość, że moneta jest przy tym uznawana za najpewniejszą i najbezpieczniejszą formę fizycznego złota.
Wynika to z prostego faktu – łatwo sprawdzić czy nie jest falsyfikatem. Jej zabezpieczenia są bowiem niezwykle precyzyjne. W praktyce, oryginalność popularnej złotej monety można bez problemu sprawdzić nawet za pomocą testu rezonansowego, który znajduje się w aplikacjach na telefon
Ponadto, złote monety bulionowe – zwłaszcza w przypadku tak popularnych produktów takich jak złoty Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu, Australijski Kangur czy Wiedeńscy Filharmonicy – stanowi aktywo inwestycyjne cechujące się bardzo wysokim poziomem płynności.
Oznacza to, że godną wycenę takiej monety otrzymamy na całym świecie, a jej sprzedaż najprawdopodobniej przebiegnie bardzo szybko i bezproblemowo. Z tego powodu, to właśnie inwestycja w popularne złote monety bulionowe jest rekomendowana, gdy zamierzamy zacząć przechowywać swoje oszczędności w fizycznym złocie.
Jak bezpiecznie zainwestować w fizyczne złoto?
Gdy interesuje nas zakup złota, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić poszukać interesujących nas produktów u autoryzowanych dealerów złota – najlepiej tych, którzy posiadają stacjonarnie oddziały w kilku polskich miastach oraz mogą pochwalić się Certyfikatem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA).
Co istotne, należy unikać ofert ze zbyt niskimi cenami w stosunku do rynkowego kursu złota, oraz ofert ze zbyt długim czasem oczekiwania na dostawę – już oferty odroczone na 45 dni roboczych powinniśmy traktować jako podejrzane.
Powyższe warunki spełnia Mennica Zielona. Najpopularniejsze złote monety bulionowe – takie jak złoty Krugerrand – są w niej zazwyczaj dostępne od ręki. Co więcej, mennica ta może pochwalić się oddziałami zlokalizowanymi w wielu polskich miastach.
Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne?
Choć co prawda istnieją specjalistyczne firmy depozytowe, depozyty bankowe czy skrytki biometryczne przeznaczone do przechowywania złota lub innych kosztowności, to większość ekspertów jest zdania, iż nie są to optymalne rozwiązania dla inwestorów indywidualnych. Dlaczego?
Ponieważ, korzystając z takiej usługi, zamiast fizycznego posiadania złota mamy tylko stały dostęp do dokumentu o jego posiadaniu. W konsekwencji, w sytuacji kryzysowej – jaką byłby upadek systemu bankowego w naszym kraju, czy poważny blackout – prawdopodobnie nie udałoby nam niezwłocznie odzyskać naszych sztabek lub monet.
Z tego powodu, specjaliści zdecydowanie najczęściej rekomendują przechowywanie złota w domu. W takim wypadku najlepszym pomysłem jest po prostu trzymanie sztabek lub złotych monet inwestycyjnych w sejfie.
Czy zatem warto inwestować w fizyczne złoto?
Ostatnie dekady skutecznie udowodniły, że fizyczne złoto to nie tylko rozsądna długoterminowa inwestycja, lecz również bezpieczna przystań, czyli sposób na skuteczne przechowywanie siły nabywczej naszych oszczędności nawet w czasie gospodarczych zawirowań.
Na dodatek, przez swoją wyjątkowo wysoką wartość w stosunku do wagi, mamy tutaj do czynienia z materialnym aktywem inwestycyjnym, przyjmującym postać monet lub sztabek, które możemy przechowywać we własnym domu.
Wydaje się zatem, że biorąc pod uwagę wszystkie wyżej opisane czynniki, inwestowanie w fizyczne złoto – zwłaszcza w formie popularnych złotych monet bulionowych – to jeden z najlepszych sposobów na bezpieczne ulokowanie naszych oszczędności na wiele lat.