Gościem najnowszego odcinka programu „Biznes Nieoczywisty” jest Rafał Lorek – Członek Zarządu PORT, ekspert rynku nieruchomości, w tym zarządzania projektem deweloperskim i całym procesem inwestycyjnym kończącym się na sprzedaży wybudowanych nieruchomości i zamknięciu projektu.
W rozmowie z Jakubem Zadrożnym, partnerem w SPECTATOR communications advisors, Rafał Lorek wyjaśnia, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym jest budownictwo wysokiej jakości?
Budownictwo wysokiej jakości według Rafała Lorka polega na budowaniu takich domów i mieszkań, że następnie ich mieszkańcy są w pełni zadowoleni i nie składają żadnych reklamacji.
Budownictwo stanowi bowiem skomplikowany proces – nigdy nie da się ukończyć budynku, który będzie w 100% tak perfekcyjny, jak się zakładało według planów. Ważne jest zatem, aby mimo wszystko uzyskać jak najbardziej zadowalający i trwały efekt.
Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce
Ceny mieszkań i gruntów są dziś znacznie wyższe niż rok temu. Oczekiwanie, że ceny ceny nieruchomości przy szalejącej inflacji spadną, okazało się zatem złudnym marzeniem.
Popyt aktywizuje się z trzech podstawowych powodów. Pierwszym z nich było przyzwyczajenie konsumentów do wojny na Ukrainie – fakt, że za naszą wschodnią granicą odbywa się konflikt zbrojny przestał wpływać na decyzje zakupowe naszych rodaków.
Po drugie, spadki stóp procentowych sprawiły, że raty kredytów są obecnie nieco niższe niż były jeszcze pół roku temu. Po trzecie, program Bezpieczny Kredyt 2 procent wywołał ogromny wzrost popytu na mieszkania. W przypadku Kredytu 2 % raty są znacznie niższe.
Ponadto, inwestorzy, obawiając się wzrostu popytu, który miał wywołać Bezpieczny Kredyt 2 procent, już kilka miesięcy przed jego startem zaczęli kupować nieruchomości.
Czy obecna sytuacja polityczna będzie wpływać na decyzje nabywców na rynku nieruchomości?
Wszystko będzie zależało od decyzji polityków, którzy będą tworzyli rząd. Sam fakt, że w Polsce już niebawem będziemy mieli nowy rząd, nie wpływa jednak na rynek nieruchomości. Trudno dziś przewidywać jaką politykę dotyczącą rynku mieszkaniowego będą prowadzić politycy sprawujący władzę.
Gdzie klienci kupują mieszkania w Warszawie?
Ceny nieruchomości w dzielnicach zlokalizowanych wokół centrum Warszawy są już ekstremalnie wysokie. Nawet para dobrze zarabiających osób może nie posiadać zdolności kredytowej na kupno trzypokojowego mieszkania w takiej dzielnicy.
Na rynku pojawiło się zatem wzmożone zainteresowanie większymi mieszkaniami na obrzeżach Warszawy lub w miejscowościach leżącymi poza granicami stolicy.
W jakich dzielnicach warto inwestować w nieruchomości w Warszawie?
Kluczem nadal jest lokalizacja. Inwestorów najbardziej interesują nieruchomości położone jak najbliżej centrum Warszawy lub znajdujące się bezpośrednio przy stacjach metra. Co istotne, inwestorów nie interesują duże mieszkania, tylko kawalerki, dwu- lub trzypokojowe.
Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?
W Polsce sytuacja wygląda tak, że jeśli kogoś nie stać na kredyt, to odgórnie wdrożone procedury i regulacje absolutnie nie pozwolą takiej osobie wziąć kredytu hipotecznego, gdyż będzie ona miała za niską zdolność kredytową. Aby otrzymać kredyt, trzeba po prostu mieć stosunkowo wysoki dochód oraz stabilną pracę.
Jak Kredyt 2% wpłynął na rynek nieruchomości?
Bezpieczny Kredyt 2 procent bardzo mocno zaktywizował rynek nieruchomości. Co istotne, pomógł on wielu osobom, gdyż bez tego programu nie byłyby one w stanie kupić nieruchomości przy obecnych stopach procentowych.
Czy Polacy są otwarci na nowoczesne rozwiązania, takie jak domy prefabrykowane?
Budowa nieruchomości opiera się obecnie na kapitale finansowym oraz ludzkim – ponieważ trzeba posiadać ekipę budowlaną, która za realizację tego procesu będzie odpowiedzialna.
Już wkrótce może natomiast dojść do sytuacji, w której budowa domów z prefabrykatów będzie nie tylko szybsza, ale i tańsza. Dziś Polacy nieco obawiają się tej technologii i preferują domy murowane, gdyż nasi rodacy nie wierzą, że domy z prefabrykatów przetrwają kolejne 50 lat.
Według Rafała Lorka trend ten zacznie się jednak zmieniać. Deweloperzy będą bowiem budować coraz więcej domów z prefabrykatów, dzięki czemu społeczeństwo na przestrzeni lat zyska zaufanie do tej technologii.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, nagranie znajduje się poniżej: