Deweloperzy obniżają ceny! Rabaty na mieszkania

687

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na YouTube na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate omówiła obecną sytuację na rynku nieruchomości w Polsce.

#19 Kawa z Agentem

Najem instytucjonalny – odpowiedź na zmieniające się czasy

Wraz ze wzrostem popytu, wystrzeliły ceny najmu. W dużych miastach podwyżka w zasadzie z dnia na dzień sięgnęła 30%, a w sektorze premium – nawet 50%. To dobry moment, aby przyjrzeć się zaletom najmu instytucjonalnego, który zyskuje na popularności. Dla najemców oznacza on bezpieczeństwo, stabilność i przewidywalność.

Obecnie statystyczny najemca w Polsce to para bez dzieci przed 30. rokiem życia z dochodem do 4 tysięcy złotych na osobę. Decydują się oni na najem, ponieważ nie są w stanie pozwolić sobie na zakup nieruchomości – nie otrzymają kredytu. Pozostaną oni najemcami na długie lata. Z tego powodu oczekują oni standardów, jakości i przejrzystych zasad najmu oraz wygodnych mieszkań.

Najem instytucjonalny nie ma tutaj sobie równych. W tym przypadku nie ma górnych ograniczeń, co do długości wynajmu lokalu. Jest on więc atrakcyjny dla wszystkich najemców, bez względu na wiek. W efekcie takich mieszkań w Polsce wciąż przybywa. W budowie obecnie jest około 25 tysięcy mieszkań, a do 2025 roku ich liczba powiększy się o kolejne kilkanaście tysięcy.

Z kolei w ujęciu długoterminowym zakładana jest budowa kolejnych 60 tysięcy mieszkań. W sumie możemy spodziewać się, że w perspektywie 7 lat zasób osiągnie ponad 90 tysięcy mieszkań, czyli 12 razy więcej niż obecnie.

Deweloperzy zaczynają dawać rabaty na mieszkania

Skończył się czas, kiedy z rynku znikało wszystko, co oferowali deweloperzy. Dla przykładu, w pierwszym kwartale tego roku w Warszawie sprzedano nieco ponad 3 tysiące lokali, co jest najniższym wynikiem od drugiego kwartału 2020 i spadek o 2 tysiące w porównaniu do średniej kwartalnej z ostatnich 5 lat.

Dziś coraz częściej deweloperzy sięgają więc po obniżki, by przyciągnąć nowych klientów. W Warszawie jeden z deweloperów oferuje nawet obniżki sięgające 42 tysięcy złotych za mieszkanie – 650 złotych na metrze kwadratowym. Ponadto w ofertach deweloperów pojawia się miejsce postojowe za pół ceny czy komórki lokatorskie oferowane gratis.

Szwajcarski bank centralny ostrzega. ​To zła wiadomość dla frankowiczów​!

Szwajcarski Bank Centralny ostrzega, że utrzymująca się wysoka inflacja w tym kraju będzie oznaczać zaostrzenie polityki monetarnej w Szwajcarii. Jeżeli inflacja w Szwajcarii nie spadnie poniżej 2% wywoła stanowczą reakcję banku – bardzo możliwe, że nawet podniesienie ujemnej stopy procentowej SNB.

Ta wiadomość odbije się na frankowiczach. Rynek wziął bowiem na poważnie zapowiedź banku – frank zaczął stanowczo się umacniać.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Poprzedni artykułPożyczki społecznościowe – co wyróżnia je spośród dostępnych ofert pożyczek i chwilówek?
Następny artykułCzy wzrosty cen paliwa ograniczą podróże i skłonią do oszczędzania?
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments