W tych muzeach nie zapłacisz za wstęp

463

darmowe muzea w PolsceCzęsto wielu z nas zastanawia się gdzie można się wybrać i przy tym nie wydać pieniędzy, prawda? Okazuje się, że w Polsce jest wiele takich miejsc na ciekawy spacer, a co więcej, nawet miłośnicy muzeów znajdą dla siebie wiele ciekawych atrakcji w największych miastach. Mowa tutaj o miejscach, które można zwiedzić bez opłat w dowolny dzień, a nie tylko w specjalnie zorganizowaną “Noc Muzeów” czy jakieś święto okolicznościowe, kiedy zazwyczaj trzeba stać w długich kolejkach. Nie ma więc potrzeby przedłużać, poznajmy darmowe muzea w Polsce.

Zacznijmy od stolicy i ciekawych warszawskich muzeów, które możemy zwiedzać za darmo.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

To wspaniałe muzeum można bezpłatnie odwiedzić sześć dni w tygodniu (w poniedziałki jest nieczynne). Pomaga ono zrozumieć zarówno podstawowe zagadnienia, jak i skomplikowane procesy ekonomiczne. Pokazuje istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga ludziom w codziennym życiu.

To muzeum jest swoistym wehikułem czasu, którym można dotrzeć do kluczowych miejsc związanych z historią pieniądza. Podczas zwiedzania staniemy się świadkami narodzin monety i banknotu, pierwszych banków, teorii ekonomicznych, zobaczymy jak powstaje pieniądz oraz jak działa bankomat i karta kredytowa.

Warto skorzystać z możliwości bezpłatnego wypożyczenia audioprzewodnika lub, jeśli wybieramy się całą rodziną, karty z zagadkami dla dzieci.

Darmowe muzea w Polsce – Muzeum Gazownictwa

Kolejnym ciekawym na liście darmowe muzea w Polsce jest mieszczące się w Warszawie Muzeum Gazownictwa. Jest ono czynne od poniedziałku do piątku, a wstęp zawsze jest bezpłatny.

Mieści się w budynku poprodukcyjnym, wybudowanym w 1888 roku należącym do zespołu budynków “Gazowni na Woli”. Konkretnie w dawnej aparatowni i wysokotłoczni, która wiele lat temu służyła sprężaniu gazu i przesyłaniu go kolektorami do odbiorców. W XX wieku gazownia wolska stała się głównym producentem gazu dla całej Warszawy.

Ekspozycja w muzeum jest bardzo urozmaicona. Szczególną atrakcją są tu doskonale zachowane maszyny i urządzenia technologiczne, wszystkie zachowane w doskonałym stanie. Uwagę przyciąga wiele przedmiotów o tak egzotycznych nazwach, jak ssawy rotacyjne czy płuczki amoniakalne.

Ciekawym dopełnieniem wystawy są typowe mieszczańskie wnętrza z przełomu XIX i XX wieku wyposażone oczywiście w urządzenia działające na gaz, w tym lampy, piecyki, a nawet lodówka.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej

To kolejne muzeum zlokalizowane w stolicy, które umieściliśmy na liście przedstawiającej interesujące darmowe muzea w Polsce. Jest to bezpłatny oddział Muzeum Wojska Polskiego czynny siedem dni w tygodniu. Został on usytuowany w części rosyjskiego fortu IX Twierdzy Warszawa.

Mieści się w nim broń pancerna, artyleria, sprzęt kwatermistrzowski, broń rakietowa i przeciwlotnicza, samoloty oraz sprzęt radiolokacyjny i łączności. Dla miłośników czołgów mamy polskie i radzieckie modele, głównie z okresu II Wojny Światowej. Samoloty i śmigłowce także pochodzą z tych krajów, lecz głównie z okresu zimnej wojny i jest ich znacznie więcej. Na uwagę zasługuje również spora kolekcja artylerii.

Darmowe muzea w Polsce – Muzeum Kowalstwa

Muzeum Kowalstwa to następne warszawskie muzeum, które można bezpłatnie odwiedzić sześć dni w tygodniu (w niedziele jest nieczynne). W jego skład wchodzi duża kuźnia z wyposażeniem charakterystycznym dla tego typu obiektów z początku XX wieku z terenu Mazowsza. Kontynuuje ona tradycje dawnej kuźni służewskiej, jednej z najstarszych w regionie.

Jej wyposażenie stanowią przedmioty i narzędzia z epoki, takie jak dwukomorowy miech kowalski, wiertarka ręczna, kamień szlifierski, kowadło “bezroże”, dziurawnica kowalska oraz masywny drewniany stół warsztatowy z imadłami. Na terenie przed kuźnią zgromadzone są urządzenia i maszyny rolnicze oraz ogrodnicze, takie jak kierat, sieczkarnia, pługi, brony, spęczarka czy kołowrót studzienny.

Galeria Foksal

Omawiając darmowe muzea w Polsce trzeba też wspomnieć o bezpłatnej warszawskiej galerii sztuki. Galeria Foksal jest czynna od poniedziałku do piątku, wstęp zawsze bezpłatny. Powstała w 1966 roku i od samego początku jej celem jest poszukiwanie i akcentowanie radykalnych zjawisk współczesnej sztuki. Przyjmuje zasadę stałej kooperacji z artystami w kształtowaniu repertuaru wystaw.

Jest ona miejscem niekomercyjnym i konsekwentnie broni sztuki o wysokiej wartości artystycznej, która jest niekoniecznie atrakcyjna rynkowo. Dodatkowo galeria udostępnia archiwum, w którym fotograficznie i tekstowo udokumentowane są ważne dla niej artystyczne wydarzenia z ponad 40 lat jej działania.

Poznajmy teraz inne ciekawe darmowe muzea w Polsce zlokalizowane w innych miastach niż stolica.

Darmowe muzea w Polsce – Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji we Wrocławiu jest czynne od wtorku do piątku, wstęp zawsze bezpłatny. To placówka naukowo-oświatowa podlegająca pod Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego. Muzeum poświęcone jest historii nauki i rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia.

Podkreśla to chronologiczny układ ekspozycji. Od prezentowanej w piwnicy pracowni alchemicznej przez wnętrze renesansowej apteki na parterze, wystawę poświęconą lekom naturalnym i dawnym narzędziom produkcji środków leczniczych, po ekspozycję na drugim piętrze przedstawiającą analityczną aparaturę pomiarową oraz leki syntetyczne.

Kamieniczka, w której znajduje się muzeum jest jedynym w Polsce obiektem, w którym od XIII wieku do początku lat pięćdziesiątych XX wieku nieprzerwanie znajdowała się apteka.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

To kolejne ciekawe wrocławskie muzeum i pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Czynne jest od środy do niedzieli, wstęp zawsze bezpłatny. Jedna ze stałych ekspozycji wzorowana jest na mieszkaniu, w którym żył patron – Henryk Tomaszewski, wraz z jego kolekcją lalek, kostiumów i rekwizytów pozostałych po przedstawieniach Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

W placówce zostało także odtworzone atelier Stefana Arczyńskiego, słynnego fotografa współpracującego z teatrem. Prezentowanych jest wiele jego zdjęć oraz analogowa ciemnia z oryginalnym wyposażeniem. W tym budynku można zwiedzić także bibliotekę profesora Janusza Deglera, teatrologa o światowej sławie. Łącznie składa się ona z ponad czterech tysięcy tomów o tematyce teatralnej.

Z kolei na najwyższej kondygnacji znajduje się “pracownia paszczodźwięków” doktora Mirosława Oczkosia. To interaktywne stanowisko, przy którym można pobawić się łamańcami językowymi, sprawdzić swoją dykcję czy posłuchać mistrzów mowy polskiej.

Tym razem czas na darmowe muzea w Polsce, które znajdziemy w Krakowie.

Galeria Szara Kamienica

Galerię sztuki współczesnej Szara Kamienica można bezpłatnie odwiedzić sześć dni w tygodniu (w poniedziałki jest nieczynna). Jej misją jest działalność na rzecz upowszechniania dóbr kultury, tworzenie przestrzeni dla świadomego odbioru sztuki i promowanie najwyższej jakości przedsięwzięć artystycznych.

Prezentuje przede wszystkim dzieła sztuki współczesnej z dziedzin grafiki, malarstwa, rzeźby, fotografii i video. Skupia się na dokonaniach młodych twórców starając się wesprzeć ich działania zmierzające do samodzielnego zaistnienia na rynku sztuki. To również świetna przestrzeń do spotkań, dyskusji i wymiany myśli.

Omawiając darmowe muzea w Polsce warto zwrócić też uwagę na Poznań i Muzeum Bambrów Poznańskich.

Darmowe muzea w Polsce – Muzeum Bambrów Poznańskich

Muzeum Bambrów Poznańskich czynne jest tylko w piątki i soboty, lecz zawsze bezpłatnie. To unikalna placówka, w której można zapoznać się z historią osadników z Bambergu, którzy przybyli na ziemie poznańskie w XVIII wieku oraz z kulturą wsi wielkopolskiej.

Ekspozycja prezentuje typową podpoznańską chatę z przełomu XIX i XX wieku, narzędzia oraz pamiątki rodu Bambrów, których potomkowie do dziś stanowią część społeczności miasta Poznań.

W muzeum znajduje się także siedziba Towarzystwa Bambrów Poznańskich, a zgromadzone materiały naukowe, wywiady, opisy wsi, mapy czy zbiory biblioteczne oraz ikonograficzne pozwalają zainteresowanym zapoznać się z problematyką bamberską, nieodłączną częścią historii Poznania.

Na sam koniec Łódź i ciekawe bezpłatne miejsce, które z pewnością warto odwiedzić.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Muzeum Tradycji Niepodległościowych można bezpłatnie odwiedzić sześć dni w tygodniu (w poniedziałki jest nieczynne). To najdłużej funkcjonujące w Łodzi muzeum o profilu historycznym, działa już od 1959 roku. Placówka mieści się w carskim budynku więziennym z XIX wieku.

Gromadzi wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu tradycji niepodległościowych, przede wszystkim z regionu łódzkiego.

Posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć czy sztuk pięknych z czasów okupacji niemieckiej (1939-1945) czy późniejszego, z okresu PRL. Zawierają one wiele unikatowych materiałów dla dziejów okręgu Łódzkiego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments