Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras zapowiedział, że 15 marca rusza wielki program sportu masowego “Otwarta szkoła”. Program ten zakłada wykorzystanie infrastruktury szkolnej po lekcjach. Na jego realizację z budżetu państwa przeznaczono 335 milionów złotych.
Na czym polega program “Otwarta szkoła”?
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras podkreślił, iż ze wsparciem środków publicznych powstają praktycznie wszystkie hale, baseny i boiska znajdujące się przy szkołach, ale wiele jest wykorzystywanych jest tylko przez szkoły, a po lekcjach i w dni wolne są zamknięte na kłódkę.
Minister Nitras stwierdził, że “obiekty sportowe budowane z pieniędzy publicznych, za nasze podatki powinny być sposób maksymalny wykorzystane. Wzorem takich miast, jak Bydgoszcz, czy Sosnowiec, resort chce przekonać wszystkie samorządy do tego, żeby uczynić obiekty szkolne obiektami ogólnodostępnymi”.
Szef resortu sportu i turystyki wyjaśnił, że “program skierowany jest do nauczycieli wychowania fizycznego, klubów i związków sportowych, fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą zajęcia z sportowe z młodzieżą, żeby korzystały z obiektów przyszkolnych”.
Minister Sportu i Turystyki poinformował też, że w marcu i kwietniu uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą przechodzić testy w ramach projektu „Sportowe talenty”. Celem tego programu jest zweryfikowanie, jak przebiega rozwój fizyczny uczniów, a także odnalezienie dzieci i młodzieży odznaczających się wybitnymi osiągnięciami sportowymi.
Sławomir Nitras zaznaczył przy tym, że na ogół dzieci i młodzież kończąc szkoły są bardziej rozwinięte intelektualnie i fizycznie, ale są takie przypadki, że są mniej sprawne ruchowo niż w momencie, kiedy zaczynały naukę.
Szef resortu sportu i turystyki oznajmił, że program ten jest odziedziczony po poprzednikach, ale pomimo faktu, że obecny rząd ma do niego pewne uwagi, będzie rozwijany, a w miarę potrzeb modyfikowany. Program ten ma dać pełną wiedzę, diagnozę stanu możliwości rozwojowych, ruchowych dzieci i młodzieży.
Szkoły i samorządy mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu “Aktywna Szkoła”
Ministerstwo Sportu i Turystyki oświadczyło również, że trwają obecnie działania mające przeciwdziałać niskiej aktywności fizycznej zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Ich częścią są zmiany planowane w zakresie zasad lekcji wychowania fizycznego, a także działania Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.
Ze strony resortu odpowiedzią na rosnące w tym zakresie potrzeby ma być realizowany w ramach zadania “Sport dla wszystkich” program “Aktywna Szkoła”. Jego nazwa jest o tyle myląca, że program ma obejmować swym zakresem nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych.
Działania prowadzone w ramach programu mają ułatwić społeczeństwu dostęp do infrastruktury sportowej znajdującej się w szkołach i innych obiektach samorządowych. Resort ma zamiar wspierać finansowo szkoły i samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej wśród całych rodzin.
Okazuje się, że tylko w 2024 roku nakłady na realizację tych zamierzeń wyniosą aż 260 milionów złotych. Dodatkowo, Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada, że już niebawem ogłoszony zostanie także program “Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego”.
Dzięki niemu placówki będą mogły uzyskać wsparcie finansowe w wysokości 25 tysięcy złotych na zakup sprzętu sportowego. W jaki sposób resort sportu ma zamiar sprostać stronie organizacyjnej tego przedsięwzięcia?
Już niebawem ruszy rekrutacja animatorów, którzy będą prowadzili zajęcia sportowe
W oficjalnym komunikacie wskazano, że o realizację programu przez trzy lata będzie dbał wyłoniony realizator, który przeprowadzi rekrutację animatorów, czyli osób które będą prowadziły zajęcia sportowe na udostępnionych obiektach.
Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Sportu i Turystyki, od 2024 roku pokryje ono 100 godzin pracy animatora, który będzie mógł zarobić 60 złotych brutto za godzinę pracy.