Czym jest opłata przygotowawcza? Ile wynosi?

1073

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki wiąże się nie tylko z poniesieniem kosztów odsetkowych, ale również licznych opłat dodatkowych. Jedną z nich jest opłata przygotowawcza. Sprawdź, czym jest i ile wynosi.

Na całkowity koszt pożyczki składają się odsetki oraz opłaty pozaodsetkowe, takie jak prowizja firmy udzielającej finansowania, ubezpieczenie kredytu czy właśnie opłata przygotowawcza. Koszt ten nie pojawia się w przypadku darmowych pożyczek, a więc produktów oferowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe, które pożyczają pieniądze nowym klientom bez żadnych kosztów.

Czym jest opłata przygotowawcza?

Udzielenie pożyczki czy kredytu wiąże się z wykonaniem przez pożyczkodawcę lub kredytodawcę określonych czynności formalnych. Są nimi przetworzenie wniosku złożonego przez klienta, ocena ryzyka kredytowego, sprawdzenie pożyczkobiorcy w bazach dłużników, czy wreszcie samo przygotowanie umowy pożyczki i dokonanie przelewu. Wszystkie te czynności wchodzą w skład opłaty przygotowawczej. Tym mianem można więc określić kwotę, jaką klient musi uiścić na rzecz instytucji pożyczającej pieniądze, będącą opłatą za dokonanie niezbędnych do wypłaty środków czynności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest opłata przygotowawcza – na kredytowo.org znajdziesz szczegółowe informacje.

Od czego zależy wysokość opłaty przygotowawczej?

Opłatę przygotowawczą musi wnieść niemal każdy klient, który zaciąga pożyczkę lub kredyt. Każda z firm udzielających takiego finansowania określa samodzielnie wysokość tej opłaty, dlatego może się ona znacznie różnić u poszczególnych pożyczkodawców, a tym samym wpływać na atrakcyjność oferty. Banki i firmy pożyczkowe wybierają zwykle jeden z dwóch schematów wyliczania opłaty przygotowawczej. Jeden z nich zakłada poniesienie stałej kwoty, np. 300 zł, niezależnie od wysokości zaciąganego zobowiązania. Drugi to określony procent od wartości zobowiązania, np. 2% od kwoty wyjściowej pożyczki, co przy zobowiązaniu na 10 tys. zł daje 200 zł. Opłaty przygotowawcze pobierane są jednorazowo. 

Do uiszczenia opłaty przygotowawczej jest zobowiązany każdy, kto ubiega się o pożyczki ratalne, kredyt konsumencki, konsolidacyjny, hipoteczny, samochodowy czy szybką pożyczkę, tzw. chwilówkę, o ile pożyczkodawca lub kredytodawca zakłada taki obowiązek. Są bowiem firmy, które rezygnują z pobierania tej opłaty, obniżając tym samym koszty kredytu.

 Ile wynosi opłata przygotowawcza?

Zaciągając kredyt, kredytobiorca zwykle nie zwraca uwagi na wysokość opłaty przygotowawczej. To błąd, ponieważ może mieć ona wpływ na opłacalność danej oferty, a także mocno wpłynąć na wskaźnik, który zwykle służy do określenia atrakcyjności oferty – jest nim rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Zanim klient podpisze umowę pożyczki, powinien więc zweryfikować wszystkie dodatkowe koszty, jakie musi ponieść w związku z zaciągnięciem tego zobowiązania. Warto też zwrócić uwagę, że wysokość opłaty może się różnić nie tylko pomiędzy poszczególnymi bankami czy firmami pożyczkowymi, ale również w obrębie produktów oferowanych przez tę samą firmę. Zatem kwota może być inna przy kredycie konsumenckim, a inna w przypadku kredytu hipotecznego w tym samym banku. Opłata administracyjna na rzecz pożyczkodawcy powinna być znana przed zawarciem umowy, a jej aktualną wysokość można sprawdzić w tabeli opłat i prowizji. Więcej informacji na ten temat znajduje się na https://kredytowo.org/.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments