Czym grozi Rosji brak dostępu do technologii?

749

Zbrodnicza inwazja Rosji na Ukrainę wywołała falę sankcji wobec agresora ze strony Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Z rosyjskiego rynku wycofało się już całe mnóstwo największych światowych firm, a coraz bardziej prawdopodobna jest nawet wizja kompletnego odizolowania tego kraju od dostępu do nowoczesnych technologii. Ukraina pragnie iść jeszcze o krok dalej i wywiera presję na ICANN – międzynarodowej organizacji non-profit, która nadzoruje globalny system nazw domen internetowych i adresów IP – aby całkowicie odciąć Rosję od Internetu.

Niezależnie od tego, czy ten proceder rzeczywiście będzie miał miejsce, już dziś wszystko wskazuje, że Rosja faktycznie niebawem znajdzie się za technologiczną „żelazną kurtyną”. Jakie będzie to miało konsekwencje dla tego kraju? Przekonamy się poniżej:

Kluczowe firmy technologiczne nakładają sankcje na Rosję Rosja vs Zachód

Wiele czołowych firm technologicznych – takich jak Apple, Microsoft, Amazon, Netflix, Intel, AMD czy TSMC już wycofało się z Rosji. Z kolei Google, Twitter, Spotify i Meta (Facebook) zablokowały lub ograniczyły rosyjskie media państwowe. Mało tego, dostawca usług internetowych Cogent, który obsługuje około 25% całego ruchu internetowego na całym świecie i jest drugim co do wielkości operatorem w Rosji, w minionym tygodniu zaczął odcinać rosyjskich dostawców usług od swojej sieci. Jednym z tych klientów jest największy rosyjski dostawca telekomunikacyjny, Rostelecom.

Jakie będą skutki?

Powyższe działania mogą doprowadzić Rosję do ostatecznego oddzielenia tego kraju i jego społeczeństwa od nowoczesnych technologii, a nawet od globalnego Internetu. Odcięcie Rosji od nowoczesnych technologii to sankcja dobrze znana i wykorzystywana w nie tak odległych czasach zimnej wojny. Takie działanie istotnie spowalnia, a następnie po prostu uniemożliwia rozwój gospodarki.

Odcięcie Rosji od technologii osłabi jej bazę przemysłową i skutecznie podetnie strategiczne ambicje Rosji do wywierania wpływu na arenie światowej. Kreml nie będzie w stanie bowiem wykorzystywać najnowocześniejszych rozwiązań w sektorze obronnym, lotniczym czy morskim. Mało tego – brak dostępu do zachodniej technologii, gdy tylko skończą się już Moskwie jej zapasy, może znacząco utrudnić, a następnie uniemożliwić Rosjanom obsługę ich systemów informatycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments