Polacy od dawna wyjeżdżali do pracy za granicę, żeby więcej zarabiać. Emigracja zarobkowa była dobrym rozwiązaniem także dla młodych ludzi. Część osób tylko na pewien okres podróżowało i szukało zatrudnienia jedynie do prac sezonowych. Wysoka inflacja i wciąż rosnące ceny sprawiły, że coraz więcej osób rozważa emigrację zarobkową. Od 2021 roku wzrosła liczba osób, która planuje wyjechać do pracy za granicę. Gdzie najchętniej Polacy wyjeżdżają do pracy? Czy wysokie ceny i drożejące kredyty zmuszą wiele osób do emigracji zarobkowej?
Czym jest emigracja zarobkowa?
Z emigracją zarobkową mamy do czynienia, kiedy dana osoba decyduje się na czasową zmianę miejsca zamieszkania z powodów ekonomicznych. W tym celu wyjeżdża poza granicę państwa. Polacy emigrację rozważają, ponieważ w innych krajach mogą zarobić dużo więcej pieniędzy niż w naszym państwie. Co ciekawe wcale nie wyjeżdżamy do państw, w których są najwyższe wynagrodzenia na świecie, czyli Danii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Głównym powodem są wysokie koszty życia. Najchętniej wyjeżdżamy do Holandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Z badań na temat „Migracji Zarobkowej Polaków” wynika, że w 2021 roku 16,1 procent Polek i Polaków rozważało emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wiele osób brało pod uwagę prace, które nie wymagają dodatkowych kwalifikacji. Pracę na niektórych stanowiskach za granicą naprawdę łatwo otrzymać. Istnieje sporo agencji pracy, które pomagają w znalezieniu zatrudnienia za granicą, a ponadto oferują darmowy transport i zakwaterowanie na miejscu.
W Polsce płaca minimalna poszła do góry, jednak wysoka inflacja i wciąż rosnące ceny wpływają na to, że coraz więcej osób rozważa emigrację zarobkową. Jak wiele osób aktualnie myśli o wyjeździe za granicę? Od 2021 roku liczba chętnych do wyjazdu za granicę wzrosła, ponieważ coraz więcej Polaków jest niezadowolonych ze swojej pensji.
Czy wzrost cen wymusza emigrację zarobkową?
Z badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group wynika, że w ciągu roku ilość osób, które planują wyjechać do pracy za granice wzrosła i aktualnie rozważa to 17,8 procent. Zmniejszyła się też liczba Polek i Polaków, którzy planują pozostać w kraju. Aktualnie 67,8 procent osób opowiada się za pozostaniem w Polsce. Rok temu w naszym kraju chciało zostać 81,2 procent. Natomiast znacząco wzrosła liczba osób niezdecydowanych, ponieważ rok temu wynosiła 2,7 procent, natomiast aktualnie jest to 14,6 procent.
– Pomimo kolejnych fal pandemii i niestabilnej sytuacji gospodarczej na całym świecie nadal wielu Polaków rozważa wyjazd z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków, co można tłumaczyć rosnącą inflacją, zwiększeniem kosztów utrzymania i ogólnego poczucia braku stabilności – skomentowała wyniki badania dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment Anna Wesołowska w rozmowie z Dziennik Gazeta Prawna.
Jakie osoby najczęściej myślą o emigracji zarobkowej?
Wyjazd za granicę do pracy dla niektórych jest najlepszym rozwiązaniem. Płaca minimalna aktualnie wynosi 3010 zł brutto miesięcznie, jednak przy szalejącej inflacji i wciąż rosnących cenach podstawowych produktów to nadal za mało. Najwięcej osób rozważających emigrację zarobkową znajduje się w przedziale wiekowym 25-44 lata. Ta grupa wiekowa stanowi aż 56 procent. Największą częścią tej grupy są osoby młodsze w wieku między 25 lat a 34 lata. Nie bez znaczenia jest tutaj wykształcenie. Osoby z wykształceniem średnim stanowią 29 procent, natomiast z wykształceniem zawodowym 26 procent. Osoby z wykształceniem wyższym to 20 procent.
Zdecydowanie więcej mężczyzn rozważa wyjazd za granicę do pracy. Stanowią oni aż 60 procent. Natomiast kobiety rzadziej rozważają emigrację zarobkową. Częściej nad wyjazdem za granicę z powodów ekonomicznych zastanawiają się mieszkańcy małych miejscowości i wsi. Z regionów północno-zachodnich aż 23% osób, natomiast ze wschodniego 17%. Region północny i centralny to 16%. W znacznie mniejszym stopniu wyjazd rozważają osoby z regionu południowo-zachodniego, jest to 9%. Z województwa mazowieckiego jedynie 6% osób myśli o emigracji zarobkowej. A w jakich krajach Polki i Polacy planują szukać pracy? Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się Niemcy.
Jakie państwa Polacy rozważają do emigracji zarobkowej?
Jakiś czas temu głównym kierunkiem emigracyjnym była Wielka Brytania. Aktualnie najwięcej osób rozważa wyjazd do Niemiec. Na ten kraj wskazało 31,9%, jednak liczba osób decydujących się na wyjazd do naszych sąsiadów spadła od zeszłego roku, ponieważ już wtedy wybrało ten kraj 33,2% osób. Na drugim miejscu w tym roku znalazła się Holandia. Do kraju wiatraków i tulipanów chciało pojechać 17,9%. Zainteresowanie Holandią wzrosło od 2021 roku. Do Wielkiej Brytanii chce jechać mniej osób niż w zeszłym roku. W 2021 roku do Anglii planowało wyemigrować 9,4% osób, a aktualnie jest to 6,4% osób. Natomiast 7,2% ankietowanych nie potrafiło określić, do jakiego kraju chciałoby pojechać w celach zarobkowych.
– Wiele do myślenia daje znaczny, niemal pięciokrotny wzrost niezdecydowanych osób, w których wizja wyjazdu za granicę w celach zarobkowych zdążyła już zakiełkować. Jeśli dodamy te blisko 15 proc. do niemal 18 proc. już rozważających, perspektywa braków kadrowych na rodzimym rynku pracy będzie jeszcze wyraźniejsza – uważa Anna Wesołowska z Gi Group Temporary & Permanent Recruitment.
Emigracja zarobkowa coraz częściej gości w myślach Polek i Polaków
Szalejąca inflacja, wysokie ceny podstawowych produktów i drożejące kredyty sprawiają, że coraz więcej osób ma problem przetrwać do przysłowiowego pierwszego. Polacy są zmuszani do kolejnych oszczędności. Minimalna krajowa poszła do góry i aktualnie wynosi 3010 zł brutto miesięcznie, jednak to nadal za mało. Między innymi dlatego coraz więcej osób rozważa emigrację zarobkową. Od 2021 roku liczba ta wzrosła z 16,1 procent osób do 17,8 procent osób. Pozornie to nie tak wiele, jednak pięciokrotnie wzrósł odsetek osób niezdecydowanych, które nie wiedzą, czy chcą zostać w kraju, czy wolą wyemigrować z powodów ekonomicznych.
Polacy najchętniej wyemigrowaliby do Niemiec, na drugim miejscu znajduje się Holandia, a dopiero później Wielka Brytania. Więcej mężczyzn rozważa wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Natomiast największy odsetek osób, które planują jechać do innego kraju w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia, stanowią osoby z mniejszych miejscowości oraz wsi.