Czy warto wykupić NNW kierowcy i pasażerów?

ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów to nic innego jak klasyczne ubezpieczenie NNW komunikacyjne, które dokupić można m.in. jako dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego. Co obejmuje NNW kierowcy? Jaki jest koszt takiego ubezpieczenia? Sprawdź w poniższym tekście.

Co to jest NNW kierowcy i pasażerów?

NNW kierowcy i pasażerów to dobrowolna polisa z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych. Jej zadaniem jest rekompensata finansowa po nieszczęśliwym wypadku komunikacyjnym, który często wiąże się z koniecznością odbywania rehabilitacji czy skomplikowanego leczenia. Świadczenie z tytułu NNW kierowcy i pasażerów pozwala na szybszy powrót do zdrowia ze względu na możliwość odbywania m.in. częstszych wizyt u specjalistów.

Ubezpieczenie NNW samochodowe, inaczej nazywane jest właśnie ubezpieczeniem NNW kierowcy i pasażerów. Nazwa ta wskazuje, kto jest ubezpieczony. Mowa tu o kierowcy oraz innych osobach podróżujących autem. Polisa nie jest przypisana do konkretnych osób, ale z reguły do konkretnego pojazdu.

Pamiętaj!

Kierowca zawsze odpowiada za szkody, które wyrządzi pasażerom w związku ze spowodowanym przez siebie wypadkiem. Dotyczy to sytuacji, do których doprowadza on celowo i w sposób świadomy. Przykład – kierowca, który przekroczy prędkość i spowoduje wypadek, w którym ucierpią jego współpasażerowie jest zobowiązany do zadośćuczynienia im.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów?

Zastanawiasz się, kiedy działa ubezpieczenie NNW kierowcy? W zależności od towarzystwa i jego oferty możemy spotkać polisy o różnym zakresie czy sumach gwarancyjnych. Najczęściej jednak ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów obejmuje:

 • świadczenie dla bliskich w razie śmierci ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego,
 • odszkodowanie pokrywające koszty pobytu w szpitalu, rehabilitacji, zakupu leków, sprzętu medycznego, a nawet operacji usuwania blizn po wypadku itd.,
 • odszkodowanie w razie trwałej niezdolności do podejmowania pracy zarobkowej, a także świadczenie pokrywające koszty przekwalifikowania, gdy poszkodowany nie może dalej wykonywać danego zawodu itd.

Czy wiesz, że…

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów zazwyczaj wykupowane jest przy okazji ubezpieczenia OC na cały rok, jednak można zdecydować się na inny okres ubezpieczenia. Co ważne, taką polisę możemy dokupić w każdej chwili, nie tylko wtedy, gdy kupujemy obowiązkowe OC.

Kiedy działa odszkodowanie z NNW kierowcy i pasażerów?

Co ciekawe, NNW komunikacyjne zapewnia odszkodowanie w ramach wypadków samochodowych, ale nie tylko tych na drodze. Okazuje się, że polisa zadziała także wtedy, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie podczas wsiadania i wysiadania z auta, postoju lub zatrzymania czy też podczas załadunku i rozładunku samochodu, a nawet naprawy auta. Jeśli więc np. podczas pakowania się na wakacje niefortunnie upadniesz i złamiesz nogę, otrzymasz odszkodowanie w ramach polisy NNW kierowcy i pasażerów.

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów?

Trzeba wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują wyłączenia odpowiedzialności również w przypadku ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów. Kiedy nie zadziała taka polisa? Zazwyczaj są to m.in. takie sytuacje:

 • umyślne lub celowe spowodowanie wypadku,
 • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub innych środków,
 • wypadek nastąpił podczas rajdu, wyścigu, nauki jazdy czy odpłatnego wynajmu auta,
 • wypadek spowodowała osoba, która nie ma prawa jazdy itd.

Jakie towarzystwa oferują NNW kierowcy i pasażerów?

W CUK Ubezpieczenia możesz kupić NNW kierowcy i pasażerów pod postacią ubezpieczenia pt. Bezpieczni w drodze, którą proponuje tylko naszym klientom towarzystwo Aegon. To specjalna polisa, która skierowana jest nie tylko do kierowców i pasażerów, ale i pieszych czy rowerzystów. To ubezpieczenie „w drodze”, czyli będzie działać wszędzie tam, gdzie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. Odszkodowanie wypłacone zostanie ubezpieczonej osobie, która ucierpiała w wypadku tramwajowym, została potrącona na ulicy czy jadąc rowerem.

Polisa Bezpieczni w drodze zapewnia naprawdę wysoką sumę ubezpieczenia. W ramach ubezpieczenia można liczyć na:

 • nawet 500 tys. zł odszkodowania za śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego,
 • nawet 100 tys. zł odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem komunikacyjnym,
 • nawet 1 tys. zł świadczenia dziennego (do 5. dnia, od 6. dnia 500 zł) za pobyt w szpitalu w związku z wypadkiem komunikacyjnym,
 • nawet 500 tys. zł wypłaty w związku z niemożliwością podejmowania pracy zarobkowej z powodu wypadku komunikacyjnego.

Odszkodowanie z NNW kierowcy i pasażerów, oferowane przez firmę Aegon z pewnością pokryje spory wydatek związany z leczeniem powypadkowym, a także będzie istotnym zadośćuczynieniem dla tych, którzy nie będą mogli zarabiać na życie z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Ile kosztuje NNW kierowcy i pasażerów?

Ubezpieczenie Bezpieczni w drodze, przygotowane specjalnie dla klientów CUK obejmuje dwa pakiety. Pierwszy – pakiet Komfort kosztuje już 27 zł miesięcznie. Wersja Premium, która oprócz podstawowego zakresu w ramach wysokich sum ubezpieczeń przewiduje także bezpłatny assistance medyczny to wydatek rzędu 39 zł miesięcznie.

Znając już zakres i wysokość niektórych sum gwarancyjnych, widzisz, że NNW kierowcy pod postacią polisy Bezpieczni w drodze to korzystne rozwiązanie. Wydatek nie jest spory, a ubezpieczenie może być bardzo pomocne, gdy często podróżujesz autem, a nawet przemieszczasz się pieszo lub różnymi środkami komunikacyjnymi. Zastanawiasz się, jak kupić taką polisę? Możesz skorzystać z naszego kalkulatora Bezpieczni w drodze i kupić ubezpieczenie NNW kierowcy, pasażerów, pieszych przez Internet lub zadzwonić na infolinię czy wybrać się do jednej z naszych placówek.

Czy warto mieć ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów?

Wiemy już, że tego rodzaju polisa to nieduży wydatek. Zapewnia dodatkowe wsparcie finansowe po wypadku i działa także w przypadku sprawcy. W związku z tym warto je mieć, zwłaszcza jeśli bardzo często podróżujemy. Mając ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów możemy też być spokojni o naszych współpodróżnych. Oni również otrzymają świadczenie, jeśli ucierpią w wyniku wypadku, który spowodujemy my lub inny kierowca.

To, czy warto mieć ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów niech zobrazuje nam pewna sytuacja. Krzysztof był sprawcą wypadku, w wyniku którego ucierpiał jego pasażer oraz auto. Szkody materialne (zgnieciony zderzak) będzie mógł naprawić za odszkodowanie z autocasco. Pasażer może zgłosić szkodę osobową z polisy OC. Jednak Krzysztof, który również ucierpiał (złamał nogę) może otrzymać odszkodowanie tylko, gdy ma wykupione NNW kierowcy.

FAQ

Czy sprawca wypadku dostanie odszkodowanie z NNW kierowcy i pasażerów?

Tak. Sprawca wypadku, który ma wykupione ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów otrzyma w jego ramach odszkodowanie.

Kiedy przydaje się NNW kierowcy i pasażerów?

Tego typu ubezpieczenie jest przydatne praktycznie każdemu. Nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny przecież może się zdarzyć niezależnie od umiejętności i doświadczenia kierowcy. NNW kierowcy i pasażerów jest dobrym rozwiązaniem w szczególności, gdy często podróżujesz z kimś np. z całą rodziną. Wtedy, jeśli spowodujesz wypadek, w wyniku którego ucierpią Twoi pasażerowie i Ty, towarzystwo wypłaci odszkodowanie każdej poszkodowanej osobie.

Czy NW i NNW to to samo?

Tak, te skróty oznaczają to samo. Jednak tak naprawdę ten drugi, czyli NNW jest prawidłowym skrótem od ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ile mam czasu na zgłoszenie szkody z NNW kierowcy i pasażerów?

Poszkodowany zazwyczaj ma maksymalnie 3 lata od dnia nieszczęśliwego wypadku na zgłoszenie szkody. Najlepiej zrobić to po zakończonym leczeniu – wtedy można przedstawić wszystkie związane z nim dokumenty i rachunki.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments