Mamy jeszcze trochę czasu do wakacji. Miliony Polek i Polaków wybiera się w tym okresie na wczasy, a spora część z nas stara się już teraz szczególnie dbać o figurę – choćby po to, aby móc komfortowo czuć się na plaży.
Nie jest jednak żadną tajemnicą, że pilnowanie diety nie należy do najłatwiejszych zadań, nawet pomimo silnej motywacji i wielkich chęci. Czasem łatwiej jest to robić, gdy wiemy, że z naszych żywieniowych przewinień będziemy musieli zdać relację dietetykowi, który oceni przy okazji nasze postępy.
Czy jednak warto tylko z tego powodu wydawać pieniądze na wizyty u dietetyków, zwłaszcza że dziś mamy już szeroką ofertę dietetycznych aplikacji mobilnych – także darmowych, oraz oczywiście nieograniczony dostęp do dietetycznych przepisów w Internecie i całe mnóstwo książek wydanych przez ekspertów? Obie te metody mające na celu skuteczne zadbanie o własną dietę zostaną dokładnie przeanalizowane poniżej. Zacznijmy od korzystania z aplikacji dietetycznej:
Zadbanie o sylwetkę za pomocą dietetycznej aplikacji 
Na rynku mamy dziś szeroką ofertę aplikacji dietetycznych. Na ogół niemal wszystkie działają w ten sam sposób – należy wykonać krótki test, podać swoje wymiary i wyznaczyć sobie cel diety.
Następnie taka aplikacja, na podstawie wbudowanego w nią algorytmu, dopasowuje do nas zarówno konkretną dzienną liczbę kalorii, jak i prezentuje nam spersonalizowane posiłki. Na ogół oferowane są również alternatywne wersje posiłków, co bywa bardzo przydatne jeśli akurat nie mamy ochoty na konkretne danie lub brakuje nam składników.
Na tym jednak możliwości aplikacji z reguły się kończą. Czy możemy w ten sposób poprawić swoją sylwetkę? Oczywiście. Porównajmy jednak tę formę odchudzania z wizytą dietetyka:
Zadbanie o figurę z pomocą dietetyka
Zacznijmy od tego, że dieta to nie tylko wyliczone co do trzech miejsc po przecinku kalorie. Leczenie otyłości to poważne wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu medycyny i technologii żywienia – dietetyczna aplikacja może zatem nie wystarczyć, by osiągnąć sukces.
Kto w pierwszej kolejności powinien wybrać się na wizytę?
Przede wszystkim do dietetyka należy się wybrać, jeśli cierpimy na różnego typu choroby. W takim wypadku – choćby, gdy cierpimy na problemy z tarczycą lub mamy zmniejszone GFR – lepiej nie bawić się samodzielnie w układanie jadłospisów, bo można sobie tylko zaszkodzić. Z tego powodu przed rozpoczęciem diety zawsze rekomendowane jest przeprowadzenie badań, a konkretnie ciśnienia, glukozy, lipidogramu i morfologii krwi. Taki zestaw pozwoli ocenić zdrowie metaboliczne i w razie problemów szybko reagować.
W takiej sytuacji, do sprawy trzeba podejść w 100% profesjonalnie. Jedynie dietetyk jest bowiem w stanie na podstawie szczegółowych informacji o pacjencie opracować odpowiedni plan żywieniowy, dzięki któremu trwale pozbędzie się zbędnych kilogramów, a co najważniejsze – dokona tego w pełni zdrowy sposób. Zdrowa dieta polega na uświadomieniu sobie potrzeb swojego organizmu, dostosowaniu sposobu żywienia i zmianie stylu życia.
Do tego potrzebny nam wykwalifikowany dietetyk, a nie algorytm, który jedynie na podstawie wprowadzonej wagi i wzrostu wygeneruje jadłospis. Nie powinniśmy jednak całkiem odrzucać nowości technologicznych i rozwiązań jakie nam oferuje Internet – licznik kalorii i prezentowanie przepisów konkretnych dań w aplikacji mogą być dla nas bardzo przydatne, zwłaszcza gdy już wiemy na jakich produktach nasza dieta powinna w głównej mierze bazować, a czego powinniśmy unikać.
Dietetyk dietetykowi nierówny
Warto zwrócić tutaj również uwagę na jeszcze jedną kwestię. Otóż, jak w każdym zawodzie, tak i w przypadku dietetyka-specjalisty znajdziemy zarówno osoby którym naprawdę zależy na ułożeniu nam idealnej diety umożliwiającej nam osiągnięcie założonego celu, jak i ludzi nastawionych wyłącznie na zarobek, którzy już podczas pierwszej wizyty przydzielą nam wcześniej przygotowany jadłospis teoretycznie dostosowany do naszego wzrostu i wagi oraz ewentualnych chorób.
W praktyce, każdy z nas prowadzi inny tryb życia, więc może mieć nieco inne zapotrzebowanie na kalorie – w zależności od dziennego wysiłku. Ponadto, wszyscy mamy przecież swoje preferencje żywieniowe, co profesjonalny dietetyk także powinien uwzględnić – w końcu na dłuższą metę nie da się spożywać jedzenia, którego się zwyczajnie nie lubi. Na dodatek, taki specjalista powinien dać nam wskazówki dotyczące radzenia sobie z dietą w czasie wakacyjnych wyjazdów lub wizyt u rodziny czy znajomych.
Czy zatem warto skorzystać z usług dietetyka?
Zdecydowanie tak, ponieważ będziemy dzięki temu wiedzieli jak zadbać o swoją sylwetkę w sposób w 100% zdrowy, właściwy dla naszego organizmu.
Następnie jednak, gdy już będziemy wiedzieć jak samodzielnie komponować posiłki i na jakich produktach bazować, to jak najbardziej możemy korzystać z dietetycznych aplikacji – głównie w celu pilnowania spożywanych kalorii i otrzymywania wartościowych propozycji spersonalizowanych dań. Jednocześnie musimy wtedy oczywiście pamiętać o początkowych zaleceniach dietetyka, które mówią nam z jakich produktów nasza dieta przede wszystkim powinna się składać.