Czy to już koniec złotych czasów dla deweloperów?

Udostępnij

W 28. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński – business development manager w Twoje Krajobrazy i Mateusz Stachewicz – Ekspert z Polskiego Związku Firm Deweloperskich rozmawiają o sytuacji na rynku mieszkaniowym, problemach deweloperów, a także o możliwych scenariuszach rozwoju branży deweloperskiej.

RTG Nieruchomości #28

Jak wyglądał początek przygody Mateusza Stachewicza z branżą nieruchomości?

Zdarzyło się tak, że na początku studiów prawniczych Mateusza Stachewicza Polski Związek Firm Deweloperskich po prostu jako jedyny oferował płatne praktyki. Po ich odbyciu pokochał on branżę nieruchomości i stwierdził, że to dla niego idealna droga kariery.

Czym zajmuje się PZFD?

PZFD powstało w momencie negocjacji akcesji Polski do Unii Europejskiej – po to, aby wynegocjować niższy podatek od nieruchomości. Z tej początkowo mieszkaniowej organizacji mamy dziś zrzeszone 286 deweloperów, którzy reprezentują wszystkie gałęzie branży deweloperskiej. PZFD dba więc o lepszy rozwój mieszkalnictwa, wizerunek branży nieruchomości i warunki do tworzenia przestrzeni do życia w Polsce. Zajmuje się również wymianą doświadczeń i wiedzy między deweloperami.

Jakie nastroje panują dziś wśród deweloperów?

Dość zróżnicowane. Po pierwsze, przez inwazję Rosji na Ukrainę wyraźnie wzrosły ceny materiałów budowlanych. W górę poszły także ceny wykonawstwa. Polski Ład wywołał również niepewność inwestorów, tak samo jak i nowa Ustawa deweloperska.

Mimo wszystko większość deweloperów podchodzi do rynku z optymizmem. Uważają, że powyższe czynniki nie wpłyną na ich działalność w najbliższych miesiącach, po prostu ceny nieruchomości z tych przyczyn wzrosną. Z drugiej strony większość deweloperów wstrzymuje obecnie decyzje o projektach, które jeszcze nie są na dobrą sprawę realizowane, wolą poczekać z działaniami co najmniej kilka miesięcy.

Ile mieszkań ma zostać oddanych do użytku w 2022 roku?

Około 220 tysięcy, z czego 145 tysięcy przez samych deweloperów. To nieco mniej niż w roku ubiegłym, kiedy ta liczba wyniosła 235 tysięcy.

Czy może dojść do obniżki marż na rynku deweloperskim?

Zdecydowanie tak, to powszechne zjawisko na rynku deweloperskim. Marża na dobrą sprawę ogranicza się już od 2018 roku przez rosnące ceny gruntów i materiałów budowlanych.

Czy zagraniczne fundusze inwestycyjne wchodzą obecnie na polski rynek nieruchomości?

Absolutnie tak, zagraniczne fundusze funkcjonują już na polskim rynku, w ich posiadaniu jest dziś około 5 tysięcy polskich mieszkań. Jednak nie konkurują one z indywidualnymi nabywcami na rynku, tylko po prostu z góry kontraktują cały budynek lub osiedle, które pod ten cel są budowane. Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla rynku deweloperskiego, ponieważ deweloper z góry wie w jaki sposób i na jakich warunkach ta inwestycja zostanie zrealizowana.

Jak wzrost stóp procentowych wpływa na branżę deweloperską?

Podczas pandemii zdolność kredytowa deweloperów obniżała się, ponieważ był w innym stopniu kalkulowana. Dziś natomiast obniżają ją podwyżki stóp procentowych. Mamy zatem zastąpienie jednego ryzyka drugim, co nie stanowi zagrożenia zdolności kredytowej nowych inwestycji. Ponadto, po stronie popytowej, do deweloperów wróciły zakupy inwestorów indywidualnych za gotówkę.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również