Część osób dokładnie wie, co chce robić w życiu i dąży do zrealizowania swoich marzeń i celów. Niektórzy planują zostać lekarzem czy prawnikiem. To wymaga konkretnej wiedzy i ukończenia uczelni wyższej. Jednak część osób nie jest pewna, czy studia to coś dla nich. Czy studia to zawsze dobry wybór i czy warto udać się na uczelnię wyższą? Jakie są inne możliwości i alternatywy?
Studiować czy nie — dlaczego coraz ciężej młodym ludziom podjąć decyzję?
Matura i koniec szkoły wymusza na młodych ludziach podjęcie decyzji na temat tego, co dalej robić ze swoim życiem. Niektórzy nastolatkowie nie są pewni, czy uczelnia wyższa to dobry pomysł, w momencie kiedy ich koledzy sprawdzają, jakie uniwersytety są najlepsze. Podjęcie decyzji o studiach często wiąże się ze sporymi wydatkami, na które wielu młodych ludzi nie może sobie pozwolić. Na studia zdecydowanie warto iść. Jednak dlaczego i kiedy lepiej poczekać z podjęciem decyzji?
Uczelnia wyższa to dobry pomysł, jeżeli od dawna wiemy, co chcemy robić. W niektórych przypadkach studia są konieczne, ponieważ pewnych zawodów nie możemy wykonywać bez dyplomu. Mowa tutaj między innymi o prawie, medycynie, czy psychologii. Jeżeli od dawna fascynuje nas świat prawa, chcemy zostać lekarzem lub psychologiem, warto postawić na studia zaraz po szkole.
Młodzi ludzie, którzy jeszcze nie są pewni, co właściwie chcieliby robić w przyszłości, powinni zastanowić się nad studiami. Nie chodzi tutaj o całkowitą rezygnację z pójścia na uczelnię wyższą. Kontynuowanie nauki i stawianie na swój rozwój to zawsze dobry wybór, jednak inwestowanie czasu, a często też pieniędzy w kierunek, który nas nie interesuje, jest nieopłacalne. Ponadto decyzji o pójściu na uczelnię wyższą nie powinniśmy podejmować pod naciskiem rodziców, czy rówieśników. Nadal możemy się też spotkać ze stwierdzeniem, że po szkole musimy od razu pójść na studia. Czy przerwa po liceum to naprawdę zły pomysł? W niektórych przypadkach rok przerwy po szkole jest znacznie lepszym wyjściem.
Rok przerwy po szkole — czy to prawda, że już nie pójdziesz na studia?
Osoby, które dobrze wiedzą, na jaki kierunek chcą iść, a finanse im na to pozwalają, nie powinny czekać z decyzją o studiowaniu. Jednak nie zawsze tak jest, a wiele młodych ludzi po szkole jest zagubionych. Wtedy warto postawić na rok przerwy i pracę. Dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na przemyślenie kierunku, na którym najlepiej się odnajdziemy. Praca po szkole często pozwala zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, które umożliwi nam zbudowanie swojej pozycji na rynku pracy. W czasie studiów wiele osób nie jest w stanie pogodzić pracy z nauką.
Młode osoby czasem nie zdają sobie sprawy, jak wiele jest różnic pomiędzy szkołą, pracą, a uczelnią wyższą. Wbrew pozorom w wielu przypadkach pierwsza praca może lepiej przygotować nas do zajęć na uczelni, które znacząco różnią się od tych w liceum czy technikum. Przede wszystkim w pracy i na uniwersytecie wymaga się od nas znacznie więcej samodzielności. Jeżeli zatrudniamy się pierwszy raz, prawdopodobnie przejdziemy przez etap szkolenia, a następnie stopniowo będziemy uczyć się samodzielnej pracy na konkretnym stanowisku. Na uczelni etap szkolenia praktycznie jest pomijany i w wielu przypadkach zostajemy wrzuceni na głęboką wodę.
Rok przerwy będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, których zwyczajnie nie stać na studia. Dzięki pierwszej pracy możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, a nawet poszukać zatrudnienia na okres przyszłych studiów. Jeżeli znamy już danego pracodawcę i mamy z nim dobre relacje, możemy ustalić warunki, które pomogą nam jednocześnie pracować i kontynuować naukę. Należy też pamiętać, że jeżeli naprawdę zależy nam na wyższym wykształceniu, to żadna przerwa nie powstrzyma nas przed pójściem na studia. Jednak co jeżeli uniwersytety wcale nas tak nie zachęca? Czy istnieją inne ciekawe alternatywy dla studiów?
Kursy i szkolenia — czy to dobra alternatywa dla studiów?
Dla jednych czas studiów wydaje się naprawdę ciekawą perspektywą, kiedy innym ciężko wyobrazić sobie kolejne lata, poświęcone na naukę. Mimo to wcale nie chcą rezygnować z rozwoju i swojej edukacji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kursy i szkolenia. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Od kursów dostępnych online całkowicie za darmo po szkolenia wyjazdowe za granicą.
Czy kursy to dobra alternatywa dla studiów? Zdecydowanie tak, ponieważ nie każdy czuje potrzebę posiadanie wiedzy uniwersyteckiej. Warto też pamiętać, że uczelnie potrzebują na wprowadzenie nowości naprawdę sporo czasu, kiedy kursy mogą być przygotowywane i aktualizowane na bieżąco. Oczywiście nie zawsze szkolenia wystarczą, jednak czasem są naprawdę świetną opcją. Jeżeli więc po szkole nie jesteśmy pewni, jaki kierunek studiów będzie dla nas najlepszy, możemy spróbować najpierw kursów. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że szkolenia i kursy trwają znacznie krócej niż studia.
Jak masz studia, to szybciej znajdziesz pracę — czy to prawda?
Wiele osób nadal uważa, że bez studiów na pewno nie uda im się znaleźć wymarzonej pracy. Aktualnie wiele się zmieniło i dla pracodawców znacznie ważniejsze jest doświadczenie zawodowe i umiejętności miękkie. W niektórych przypadkach studia są wymagane, jednak nie wszędzie.
Bez studiów spokojnie znajdziemy pracę, a o lepszym stanowisku nie zawsze zadecyduje to, czy mamy dyplom ukończenia uczelni wyższej. Czasem osoby bez dyplomu mają znacznie lepsze referencje, które są szczególnie cenne dla pracodawcy. Osobom po studiach nie brakuje wiedzy teoretycznej, jednak z umiejętnościami praktycznymi bywa różnie.
Ile kosztują studia a ile kursy?
Ciężko jednoznacznie określić ile mogą kosztować kursy, a ile studia. Możemy wybrać studia dzienne i wtedy uczymy się za darmo. Jednak jeżeli nie mieszkamy w mieście, w którym znajduje się nasza wymarzona uczelnia, musimy liczyć się z dojazdami lub przeprowadzką. W obu przypadkach będą to różnego rodzaju koszty. Inną możliwością jest nauka w trybie zaocznym, jednak w takiej sytuacji często konieczne jest uiszczenie opłaty za semestr nauki. W zależności od kierunku, kwoty do zapłaty są różne. Zwykle wychodzi od 2 tys. do 5 tys. za jeden semestr, jednak zdarzają się takie uczelnie i kierunki, w których pół roku nauki kosztuje aż 15 tyś. złotych. Tak jest w przypadku np. medycyny.
Z kursami i szkoleniami też bywa różnie. Bez trudu znajdziemy darmowe kursy, które możemy wykonywać we własnym domu online. Jednak wiele specjalistycznych szkoleń może wyjść naprawdę drogo. Czasem zdarzają się kursy kosztujące kilka tysięcy.
Studiować, czy nie?
Studia to dla wielu niezwykły czas, na który czekają. Inni nie bardzo wiedzą, czy uczelnia wyższa będzie dobrym pomysłem. Przede wszystkim przy wybieraniu ścieżki po skończeniu szkoły nie warto kierować się naciskiem ze strony rodziców i rówieśników. Jeżeli chcemy zostać prawnikiem, lekarzem czy psychologiem studia są konieczne, ale w niektórych przypadkach możemy wybrać znacznie krótsze, ale równie przydatne kursy.
Nie warto kierować się sugestiami, że rok przerwy po szkole to złe rozwiązanie. W tym czasie możemy zdobyć bezcenne doświadczenie w pierwszej pracy, które w przyszłości zostanie docenione przez pracodawców.
Zarówno studia, jak i kursy mogą sporo kosztować, ale bez pośpiechu znajdziemy też darmowe alternatywy. Szkolenia będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą po szkole kolejnych kilku lat poświęcić na naukę, ale mimo to pragną się rozwijać. Przede wszystkim na studia możemy iść w każdym wieku. Dlatego nie należy patrzeć na brak studiów, jak na utraconą możliwość.