Czy Polskę stać na ratowanie firm w czasie kryzysu? [VIDEO]

284

Gościem Piotra Gembarowskiego był teraz Andrzej Sadowski – ekonomista i prezydent Centrum im. Adama Smitha. Tematem rozmowy był kryzys i metody walki z nim.

Jak rząd chce walczyć z kryzysem?

stagflacjaGembarowski zauważa, że dziś – jak przyznają już sami politycy partii rządzącej – kryzys nadal trwa, a właściwie dopiero się zaczyna. Sam premier Mateusz Morawiecki przyznał kilka dni temu, że najgorsze przed nami. To samo dot. pandemii koronawirusa, która bynajmniej nie minęła.

Sadowski twierdzi, że metody walki z kryzysem mogą być jednak różne i niekoniecznie muszą być to zastrzyki gotówki. Jak tłumaczy, co roku polskie firmy na złych przepisach i procedurach prawnych tracą nawet 70 mld zł.

– Jeśli polski rząd chciałby pomóc dzisiaj nie tylko w sposób finansowy, co jest ograniczone pod względem możliwości i niezadłużania się polskiego rządu, to bez wątpienia takim obszarem, w którym obniżenie poziomu przepisów stosowanych na codzień, (…) zapewniłoby polskim firmom więcej czasu na normalną pracę – tłumaczy Sadowski.

Dodał – za premierem – że dziś estoński przedsiębiorca na rozliczenie podatków potrzebuje rocznie 160 godzin, zaś polski aż 260.

Czy Polskę stać na pomoc finansową?

Sadowski podkreśla, że dziś problemem nie jest tylko kwestia finansowania firm. – Gdyby tak było to wszystkie problemy na świecie dałoby się „zadrukować” – tłumaczy.

Jego zdaniem dziś mamy do czynienia z „kryzysem produkcji”. – Problemem dla rządu jest odblokowanie produkcji – mówi i dodaje, że z tym wiąże się zatrudnianie ludzi, którzy z kolei potrzebują pieniędzy na konsumpcję.

Tłumaczy też, że władza mogłaby obniżyć podatki, jak zrobił to np. rząd Niemiec.

Dodaje, że „przy tak wysokim opodatkowaniu konsumpcji”, jakie mamy dziś, pobudzenie konsumpcji będzie trudne. Jego zdaniem rząd „musi teraz zmienić paradygmat” dot. ekonomii i podatków. Ostrzega też, że skoro dziś Polacy dopiero wychodzą z szoku, jakim był lockdown, bez zmiany polityki podatkowej pełne wyjście z kryzysu będzie bardzo trudne, o czym „część polityków zaczyna nas już ostrzegać”.

Całe nagranie znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ZSM8lSOLV3c

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments