Dziś – w środę 26 października, niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach przedstawił plan legalizacji marihuany, który sprawi, że będzie to jeden z pierwszych krajów w Europie, w którym zakup, posiadanie i używanie konopi indyjskich w celach rekreacyjnych wśród dorosłych będzie regulowane i dozwolone.
Zgodnie z założeniami nowych zasad, gdy wejdą one w życie, w Niemczech legalne będzie posiadanie do 30 gramów marihuany na własny użytek. Z założeń projektu wynika również, że prywatna uprawa konopi indyjskich byłaby możliwa w ograniczonym zakresie.
Niemcy drugim krajem Europy z legalną marihuaną?
Zacznijmy od tego, że porozumienie w sprawie stworzenia przepisów, które pozwolą na kontrolowaną sprzedaż konopi indyjskich w licencjonowanych sklepach rząd koalicyjny zawarł w zeszłym roku. Zobowiązano się, że przepisy wejdą w życie w trakcie czterech lat kadencji.
Dziś niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach przedstawił podstawowy dokument dotyczący planowanych przepisów regulujących kontrolowaną dystrybucję i konsumpcję konopi indyjskich w celach rekreacyjnych wśród dorosłych. Wynika z niego, iż nabywanie i posiadanie przez osoby, które ukończyły 18. rok życia od 20 do 30 gramów rekreacyjnej marihuany na własny użytek będzie legalne.
Ponadto, z założeń wynika, że trwające dochodzenia i postępowania karne w sprawach, które przestaną być niezgodne z prawem zostaną zakończone. Warto dodać, że gdy nowe przepisy wejdą w życie, Niemcy staną się drugim po Malcie krajem Unii Europejskiej, który oficjalnie zalegalizował marihuanę. Wprowadzenie w życie ustawy wstępnie zostało zaplanowane na rok 2024.
Nowy największy rynek konopny na świecie?
Warto dodatkowo zauważyć, że dzięki decyzji o legalizacji marihuany, Niemcy mogą już w 2024 roku stać się największym rynkiem konopnym w Europie. Ponadto, jeżeli do tego czasu Meksyk nie zdecyduje się na legalizację, nasz zachodni sąsiad może stać się nawet największym tego typu rynkiem na świecie.
Wiąże się to, rzecz jasna, z gigantycznymi przychodami do skarbu państwa, szacowanymi nawet na około 5 miliardów euro rocznie.