Czy mikroroboty staną się kolejnym stopniem w ewolucji służby zdrowia?

Udostępnij

Technologia w przeciągu kilku lat poszła bardzo do przodu. Wiele osób zachwyca się nowoczesnymi smartfonami, jednak prawdziwe postępy możemy zaobserwować w nanotechnologii i mikrotechnologii. Mikroroboty mogą okazać się rewolucyjne dla służby zdrowia. Jakie zastosowania mają nowoczesne technologie w medycynie? Czy to możliwe, żeby nieduże roboty zastąpiły antybiotykoterapię?

Czym są mikroroboty?

Nanotechnologia oraz mikrotechnologia jest od jakiegoś czasu coraz bardziej popularna. Powstają też kolejne innowacyjne projekty i mikroroboty, które znajdują kolejne zastosowania. Między innymi wykorzystywane są coraz częściej w medycynie. Nanotechnologia i mikrotechnologia już teraz pozwala na przeprowadzanie małoinwazyjnych operacji oraz zabiegów, które pacjenci lepiej znoszą. Ponadto zaczęto pracę nad całkiem nowym i rewolucyjnym zastosowaniem dla niewielkich robotów.

mikroroboty w medycynie– Na całym świecie, również w Polsce, obserwujemy gwałtowny wzrost popularności unikalnych, przełomowych technologii o rewolucyjnym charakterze, począwszy od wyrobów medycznych, branży farmaceutycznej, biotechnologicznej i zdrowia, po cyfrowe technologie medyczne. Ich celem jest uczynienie świata lepszym i bezpieczniejszym. Mikroroboty zaczynają mieć zastosowanie w chirurgii. Zamiast tradycyjnego zabiegu otwartego używa się specjalnego robota. Dysponujemy już mikrorobotami o różnych funkcjach, które można wprowadzić do krwioobiegu – mówi w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Yossi Bornstein, dyrektor generalny i założyciel ShizimGroup.

Mikroroboty mogą być stosowane w terapii różnych nowotworów. Powoli badane jest stosowanie mikrorobotów zamiast antybiotykoterapii. Nanotechnologia może być także stosowana do walki z próchnicą. Jednak jak właściwie wygląda leczenie za pomocą niedużych robotów? Między innymi dzięki nowoczesnym robotom możliwe jest przeprowadzenie biopsji niewielkich guzów, których wcześniej lekarze nie mogli zbadać z powodu bardzo małego rozmiaru.

Jakie zastosowanie mikroroboty mają w medycynie?

– Jeden z robotów służy do wprowadzenia igły na głębokość 15-20 cm, aby wykonać biopsję powierzchni mniejszej niż 1 mm. Dotychczas nie można było zbadać danego guzka, jeśli miał on np. 0,5 cm, lub ogólnie, jeśli był mniejszy niż 1 cm. W takich przypadkach nawet nie dało się go zlokalizować. To jedna z technologii, którymi dysponujemy – twierdzi Yossi Bornstein z ShizimGroup.

mikroroboty w medycynieDzięki temu złośliwe guzy mogą być wykryte i przebadane dużo szybciej. Lekarze mogą rozpocząć leczenie, kiedy nowotwór jest w bardzo wczesnym stadium, co zwiększa szanse pacjenta na przeżycie i wygranie walki z rakiem. Mikroroboty mogą być wykorzystywane nie tylko w celu zbadania guza, ale także do naświetlania nowotworów. Nieduże urządzenia przez układ krwionośny przemieszczają się z wykorzystaniem pola magnetycznego do miejsca, w którym znajduje się guz.

Coraz częściej mówi się o odejściu od antybiotykoterapii i zastąpieniu jej leczeniem, do którego będą wykorzystywane mikroroboty. Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali specjalną powłokę, która otacza mikroroboty. Składa się ona z nanodrutów ze złota, na których znajduje się hybryda płytek krwi i błon czerwonych krwinek. Właśnie dzięki temu nieduże urządzenia mogą pełnić dwie funkcje:

  • Płytek krwi — wiążą patogeny, takie jak bakterie MRSA, czyli odporny na antybiotyki szczep Staphylococcus aureus.
  • Czerwonych krwinek — absorbują i neutralizują toksyny wytwarzane przez te bakterie.

Ponadto mikroroboty mogą okazać się rewolucyjne w badaniach endoskopowych, czyli między innymi w obszarze jelita cienkiego. Urządzenia umieszcza się w tabletkach, które pacjent połyka. Badanie jest dużo dokładniejsze, a chory nie musi przyjmować kontrastu, który do tej pory potrzebny był przy badaniu tomografem komputerowym. Co ciekawe mikroroboty mogą być wykorzystywane do czyszczenia szkliwa i innych zabiegów dentystycznych. Naukowcy z University of Pennsylvania’s School of Dental Medicine oraz School of Engineering and Applied Science w swoich badaniach sprawdzili, jak niedużo roboty, które przypominają pługi, sprawdzą się w czyszczeniu najróżniejszych powierzchni. A jak nowa technologia wpłynie na służbę zdrowia? Mikroroboty mogą zmniejszyć wydatki i znacząco wpłynąć na wcześniejsze wykrywanie chorób.

Jak mikroroboty wpłyną na rewolucję służby zdrowia?

Operacje i zabiegi, które są mniej inwazyjne, wpływają na szybszy proces zdrowienia pacjenta. Ponadto szybkie wykrywanie chorób sprawia, że leczenie jest skuteczniejsze. Może to znacząco poprawić sytuację służby zdrowia i zmniejszyć koszty. Pacjenci po operacjach nie będą wymagali długotrwałego pobytu w szpitalu i rehabilitacji. Warto pamiętać, że badania wykonywane za pomocą mikrorobotów są znacznie skuteczniejsze niż przykładowo badanie jelita cienkiego za pomocą tomografii komputerowej.

mikroroboty w medycynie– Każdy robot ma inne zastosowanie. Dzięki nim można wykonywać zabiegi mikroinwazyjne, które nie tylko prowadzą do szybszego powrotu pacjenta do zdrowia, ale także pozwolą zaoszczędzić pieniądze na szczeblu rządowym. Tego rodzaju technologie są opracowywane z myślą o zastosowaniu na całym świecie, nie tylko w Polsce. Z regulacyjnego punktu widzenia, kiedy uzyskamy oznaczenie CE i zatwierdzenie FDA, możemy sprzedać technologię każdemu szpitalowi, niezależnie od tego, czy znajduje się on w Stanach Zjednoczonych, Europie czy Azji – wskazuje dyrektor generalny ShizimGroup Yossi Bornstein.

Mikroroboty mogą okazać się ogromną rewolucją dla medycyny i służby zdrowia

Technologia zmienia się na naszych oczach. Aktualnie możemy coraz więcej usłyszeć o nowoczesnych rozwiązaniach nanotechnologii i mikrotechnologii. Szczególnie znaczące mogą okazać się mikroroboty wykorzystywane w medycynie. Mogą mieć najróżniejsze zastosowania. Szczególnie dużo mówi się o wykorzystaniu niewielkich robotów do przeprowadzania znacznie mniej inwazyjnych zabiegów i operacji, co wpływa na krótszy proces rekonwalescencji pacjenta. Jednak to nie jedyne zastosowanie mikrorobotów.

Nanotechnologia i mikrotechnologia to przełom w przeprowadzaniu najróżniejszych badań. Dzięki niewielkim robotom znacznie szybciej lekarze mogą zrobić biopsje i sprawdzić, czy dany guz jest złośliwy. Podjęcie leczenia szybciej sprawia, że osoba chora ma większe szanse na wygraną z nowotworem.

mikroroboty w medycynieMikroroboty mogą stać się alternatywą dla antybiotykoterapii. Wszystko za sprawą specjalnej powłoki, która została skonstruowana przez inżynierów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Dzięki niej nieduże roboty mogą pełnić funkcje płytek krwi oraz czerwonych krwinek. Ciekawe badania przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania’s School of Dental Medicine oraz School of Engineering and Applied Science, których celem było sprawdzenie zastosowania mikrorobotów w stomatologii.

Nanotechnologia i mikrotechnologia może okazać się zbawienna dla służby zdrowia i budżetu. Pacjenci po małoinwazyjnych operacjach i zabiegach, nie wymagają długiego leczenia, szybciej dochodzą do zdrowia i nie potrzebują rehabilitacji. To sprawia, że w niektórych sektorach służby zdrowia mikroroboty mogą okazać się sporym wsparciem nie tylko dla lekarzy, ale również budżetu.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również