Czy latanie samolotami jest epidemicznie bezpieczne?

166

Gościem Piotra Gembarowskiego był Piotr Rudzki, rzecznik prasowy lotniska Chopina. W czasie rozmowy zdradził nam, jakie zmiany w obsłudze naziemnej i na pokładach samolotów zaszły ze względu na pandemię. Dowiedzieliśmy się też, czy latanie samolotami jest w ogóle bezpieczne w czasie epidemii.

Branża lotnicza musi wyjść z kryzysu

Jak wiemy, dopiero od kilkunastu dni otwarte są grancie Polski z innymi krajami. Epidemia koronawirusa i lockdown uderzyły mocno w turystykę i branże lotniczą.

Teraz jednak odmrażanie gospodarek umożliwia spółkom lotniczym ponowne oferowanie nam swoich usług, a nam samym w miarę swobodne podróżowanie po świecie.

[Ruch lotniczy] Jest dziś zdecydowanie mniejszy – mówi jednak Piotr Rudzki rzecznik prasowy lotniska Chopina. – W tym momencie odprawiamy znikomy procent tego, co odprawialiśmy przed pandemią. By to zobrazować, mogą powiedzieć, że w kwietniu mieliśmy około 13 000 pasażerów, w maju 6 000 pasażerów. Przed pandemią liczba ta wynosiła dziennie pomiędzy 50 a 60 tys. – tłumaczy.

Dodaje też, że ceny biletów lotniczych pozostały na mniej więcej podobnym poziomie.

Inna forma obsługi

Dodaje też, że zmieniła się także forma obsługi pasażerów. Na terenie budynku terminalu mogą przebywać tylko osoby, które faktycznie podróżują. Ich rodziny czy przyjaciele, którzy odwożą ich na lotnisko, muszą pozostać na zewnątrz.

Do tego sami pasażerowie mają sprawdzaną temperaturę ciała przed wpuszczeniem ich dalej.

– Następnie [pasażerowie] podchodzą do check-inów zachowując odstęp 1,5-metrowy. Wszystkie check-iny są obudowane pleksi, które po każdej odprawie są przemywane i dezynfekowane. Potem czeka nas kontrola bezpieczeństwa – także z zachowanym odstępem. Przechodząc przez bramkę z wykrywaczem metalu wszyscy pasażerowie muszą mieć zasłonięto twarz – tłumaczy krok po kroku Rudzki.

Dodaje, że wszędzie na lotnisku są umieszczane dozowniki z płynem do dezynfekcji.

Jak zaś wchodzi się na pokład samolotu?

Pasażerowie ustawiają się w kolejce, zachowując dystans. Sami skanują karty pokładowe w bramce wylotowej – wyjaśnia rzecznik.

Co ważne, w samolocie każdy musi mieć ubraną maseczkę i to przez cały czas lotu.

Zachowanie takich procedur powinno zagwarantować nam bezpieczeństwo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments