Czy czeka nas kryzys w deweloperce?

405

W 19. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na YouTube na kanale Portfel Polaka Michał Ławiński ponownie rozmawia z Michałem Sapotą – prezesem HRE Investments, o perspektywach rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

RTG Nieruchomości – rozmowa z Michałem Sapotą

Jakie HRE Investments ma plany na 2022 rok?

Plany HRE Investments są dość spore. Pod koniec 2022 firma zamierza mieć w realizacji 8-9 tysięcy mieszkań i kolejne 5 tysięcy w ofercie. Obecnie ma ona około 30 inwestycji w przygotowaniu. Co więcej, ten portfel nieruchomości jest mocno zdywersyfikowany, pomiędzy duże miasta, średnie miasta i małe gminy przy największych aglomeracjach. HRE Investments patrzy więc na przyszłość optymistycznie i myśli, że popyt na mieszkania nie będzie malał.

Jaki deweloper w pierwszej kolejności odczuje potencjalny kryzys gospodarczy?

W pierwszej kolejności ucierpią deweloperzy, którzy nie będą w stanie dostosować swojej oferty cenowej do możliwości rynku. Natomiast, w przypadku większego kryzysu w pierwszej kolejności zagrożeni będą deweloperzy finansujący się kredytami – tak jak to miało miejsce w 2008 roku.

Jak krok po kroku wygląda przedsięwzięcie deweloperskie?

Najpierw właściciele i pośrednicy nieruchomości zgłaszają do deweloperów swoje działki. Takich ofert wpada kilkadziesiąt miesięcznie. Z takiej dużej grupy działek, firma wybiera 2-3 i próbuje ustalić wstępne warunki finansowe. Następnie pojawia się wstępna koncepcja i ustala się końcowe parametry dotyczące umowy na zakup gruntu. W kolejnym kroku uzyskuje się pozwolenie na budowę – co zwykle zajmuje około roku, i realizuje transakcję.

Następnie wydanie mieszkania powinno nastąpić po maksymalnie 30 miesiącach od momentu wbicia łopaty.

Czy obecne problemy z przyłączeniem gazu do inwestycji deweloperskiej są przejściowe?

Najlepszym scenariuszem zawsze jest pozyskanie ogrzewania sieciowego. Jeśli nie jest on możliwy, to faktycznie podstawowym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe. Alternatywą są natomiast pompy ciepła, ale HRE Investments dopiero zaczyna stosować to rozwiązanie w budynkach wielorodzinnych, ponieważ w dużych budynkach, w większej skali nie jest ono w Polsce jeszcze wykorzystywanym rozwiązaniem.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments