Czy 500+ naprawdę wzrośnie o 300 zł?

Udostępnij

W Polsce od jakiegoś czasu możemy obserwować intensywną politykę prorodzinną. Jednym z flagowych programów socjalnych jest program „Rodzina 500+”, który ma swoich zwolenników i przeciwników. Program istnieje od 2016 roku, a w 2019 roku doczekał się pierwszej zmiany. Czy teraz 500+ czeka kolejna zmiana? Czy to prawda, że 500+ wzrośnie o 300 zł?

Świadczenie 500+ na każde dziecko obowiązuje od 4 lat

Program „Rodzina 500+” jest polskim programem społecznym, który został wprowadzony w 2016 roku. Jego głównym celem jest wsparcie finansowe rodzin wychowujących dzieci. Program z początku polegał na przyznawaniu świadczenia w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez względu na dochody rodziny. Dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej świadczenie przysługiwało także na pierwsze dziecko.

świadczenie 500 plus W 2019 roku doczekaliśmy się pierwszej zmiany związanej z programem 500+. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodów zostało przyznane na każde dziecko. Od tego momentu nawet rodzice, którzy mieli tylko jedno dziecko, otrzymywali dodatkowe 500 zł w miesiącu w ramach tego programu.

Program 500+ spotkał się z różnymi opiniami. Zwolennicy podkreślają, że przyczynił się do zmniejszenia ubóstwa dziecięcego i zwiększenia wydatków na potrzeby dzieci. Krytycy natomiast argumentują, że program może prowadzić do nadmiernego rozdawnictwa pieniędzy i nie zawsze trafiać do najbardziej potrzebujących rodzin.

Celem programu „Rodzina 500+” było wsparcie rodziców niezależnie od tego, ile zarabiają. Poza tym 500+ miało zwiększyć dzietność w Polsce. Już teraz wiemy, że dodatkowe pieniądze przyznawane na dzieci nie sprawiły, że sytuacja demograficzna Polski się poprawiła. Polki nadal nie chcą rodzić, a wpływ na to ma naprawdę sporo czynników.

Szykuje się kolejna zmiana w programie „Rodzina 500+”, która ma wynikać z inflacji i rosnących cen wielu produktów. Od 2024 roku świadczenie miałoby wynosić 800 zł.

Czy 500+ naprawdę pójdzie do góry?

świadczenie 500 plusProgram „Rodzina 500+” wszedł w 2016 roku i od tego czasu kwota świadczenia się nie zmieniła. Nie da się ukryć, że sytuacja gospodarcza w Polsce znacząco się zmieniła. Ceny wielu produktów poszły do góry, a wartość świadczenia spadła. Od jakiegoś czasu mówiono o tym, że świadczenie powinno wzrosnąć, jednak dopiero teraz pojawiły się pierwsze informacje o tym, że już za jakiś czas rodzice doczekają się wyższych wypłat.

Nowy okres zasiłkowy zaczął się od 1 czerwca 2023 roku i potrwa do maja przyszłego roku. Najprawdopodobniej w tym czasie kwota świadczenia powinna wzrosnąć. Donald Tusk chciał wzrostu świadczenia od 1 czerwca, jednak na ten moment zostaliśmy przy kwocie 500 zł miesięcznie na każde dziecko.

Podniesienie świadczenia jest niemalże pewne. Nie wiemy jedynie, kiedy dokładnie możemy spodziewać się 800+. Niestety sporo osób martwi się, że świadczenie może negatywnie wpłynąć na osoby pracujące i bezdzietne.

Jak 800+ może wpłynąć na życie w Polsce?

Konsekwencją podniesienia świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” o 300 zł może doprowadzić do kolejnego wzrostu cen i niestety napędzić inflację. Właśnie tego objawiają się Polacy. Eksperci uważają, że 800+ wpłynie niekorzystnie na ceny. Szczególnie nowe świadczenie da się we znaki osobom uboższym, które nie zarabiają zbyt wiele.

Niechętnie do podniesienia świadczenia podchodzą osoby, które nie otrzymują świadczeń socjalnych, nie posiadają dzieci, ale pracują i płacą podatki. To właśnie z podatku wypłacane są pieniądze w ramach programu „Rodzina 500+”. Osoby nieposiadające dzieci martwią się, że wraz ze wzrostem świadczenia do góry pójdą nie tylko ceny, ale także podatki, ponieważ rząd skądś musi wziąć środki na wypłacenie świadczeń rodzicom. A jak 800+ może napędzić inflację?

Inflacja to ogólny wzrost cen dóbr i usług w gospodarce. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na inflację, w tym wzrost podaży pieniądza, popytu konsumpcyjnego i kosztów produkcji. Jeśli kwota świadczeń socjalnych zostanie podniesiona, to oznacza większe wydatki rządu na te świadczenia. To z kolei prowadzi do wzrostu podaży pieniądza, ponieważ rząd musi wygenerować dodatkowe środki finansowe na pokrycie tych wydatków. Jeśli podaż pieniądza wzrasta szybciej niż podaż dóbr i usług, może to prowadzić do inflacji.

świadczenie 500 plus Wpływ podwyższenia kwoty świadczeń socjalnych na inflację zależy również od popytu konsumpcyjnego. Jeśli beneficjenci świadczeń socjalnych wydają większą część otrzymanych pieniędzy na konsumpcję, to wzrost popytu konsumpcyjnego może prowadzić do wzrostu cen dóbr i usług, co z kolei wpływa na inflację. Warto również zauważyć, że inflacja jest wynikiem wielu czynników i nie można jej jednoznacznie przypisać wyłącznie podwyższeniu kwoty świadczeń socjalnych. Mimo wszystko nie da się ukryć, że podniesienie 500+ może wpłynąć na inflację.

800+ będzie, ale nie wiadomo kiedy

Program „Rodzina 500+” wystartował w 2016 roku, a od 2019 roku rodzice otrzymują 500 złotych co miesiąc na każde dziecko. Jednak od samego początku kwota świadczenia nie poszła do góry mimo zmieniającej się sytuacji gospodarczej w Polsce.

Od pewnego czasu mówiono o tym, że kwota świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” powinna pójść do góry i najprawdopodobniej doczekamy się tego w przyszły roku. Aktualnie mówi się o tym, że 500+ ma pójść do góry o 300 zł. Głównym powodem zmartwień związanych z 800+ jest napędzenie inflacji, która już, od jakiego czasu daje się we znaki. Nie da się też ukryć, że świadczenia obawiają się osoby pracujące, które nie posiadają dzieci. Wraz ze świadczeniem do góry mogą pójść podatki.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również