Mimo kryzysu emeryci będą dostawać „czternastki”?

366

Zaczyna się kryzys. Część ekonomistów uważa, że największy od 90 lat, czyli od słynnego Wielkiego Kryzysu lat 30. XX w. Bank Anglii jest zdania, że może nawet od XVIII w. Tym czasem nasz rząd twierdzi, że utrzyma swoją politykę socjalną dot. emerytów. Chodzi o słynne „czternastki” dla seniorów.

Jeśli budżet tylko na to pozwoli, nie można wykluczyć corocznej „czternastki” dla seniorów – twierdzi wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed w rozmowie z „Super Expressem”. Przypomniał, że po raz pierwszy „czternastki” mają być wypłacone w listopadzie 2021 r.

Ile dla seniora?

Ile będą wynosiły dodatki? Zdaniem Szweda minimalna emerytura w przyszłym roku wyniesie 1300 zł. To od tej wysokości zależy wielkość 13. i 14. emerytur. W praktyce oznaczałoby, że taka właśnie będzie „trzynastka” brutto. Na rękę da to ok. 1,1 tys. zł. I co ważne, dostaną ją wszyscy emeryci i to bez względu na dochody.

Z kolei już „czternastki” w pełnej wysokości będą wypłacane tym, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł. Potem będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”. 14. emerytura ma jednak nie podlegać opodatkowaniu.

Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r. Z kolei trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Skąd rząd weźmie na to środki?

Powstaje jednak najważniejsze pytanie: skąd rząd weźmie środki na takie hojne działania? Przecież w czasie recesji poziom wpływów do budżetu spadnie. To pewne, już bowiem teraz widać w gospodarce wyraźnie spowolnienie, które może przejść w recesję.

Istnieje ryzyko, że władza nadal będzie zadłużała nasz kraj. Do tego wpuszczając w ten sposób nowe pieniądze w gospodarkę, docelowo może napędzić inflację. No chyba, że wkrótce rząd wprowadzi np. podatek „kryzysowy”, ale to zakrawałoby na szaleństwo…

Kryzys to dobry czas na korektę wcześniej obranego kursu. Rząd chyba z tego nie skorzysta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments