Dziś Cyber Monday!

365

W piątek 25 listopada miał miejsce Black Friday, największe zakupowe święto. Dziś, 28 listopada, przypada drugi najważniejszy dzień związany z wyprzedażami – Cyber Monday.

Jaka jest historia tego święta? Co je wyróżnia? Zakup jakich produktów może okazać się dziś dobrym pomysłem, ze względu na przeceny? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane poniżej:

Cyber Monday – geneza Cyber Monday

Koncepcja Cyber-poniedziałku narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a określenia “Cyber Monday” po raz pierwszy użyto w 2005 roku. Wtedy amerykańska Organizacja Handlu Detalicznego, zrzeszająca różne podmioty handlowe, użyła tego sformułowania na stronie shop.org.

Akcja miała na celu zachęcić ludzi do zakupów w Internecie poprzez wyprzedaże i promocje. Nazwa, której pierwsze słowo oznacza “cyfrowy” odnosi się konkretnie do zamysłu tej akcji rabatowej. W założeniu miało być to bowiem święto handlu internetowego, odbywające się w sieci i rozwijające sprzedaż tym właśnie kanałem. Wiele sklepów jednak w ten dzień oferuje także rabaty stacjonarnie.

W Polsce Cyber Monday zaczęto obchodzić od 2015 roku.

Cyber Monday a Black Friday

Jeśli miałoby się wskazać na różnice między Black Friday i Cyber Monday, to poza faktem, że ten pierwszy miał skupiać się raczej na sprzedaży stacjonarnej, a drugi na handlu e-commerce, to w Stanach Zjednoczonych w czasie Black Friday częściej kupowana jest elektronika, a w czasie Cyber Monday – ubrania, buty i dodatki.

Ponadto, w założeniu Cyber Monday był inicjatywą, która miała stymulować w pierwszej kolejności sprzedaż w mniejszych sklepach internetowych, które nie mają oddziałów stacjonarnych i nie są powiązane z dużymi sieciami handlowymi i hurtowniami – dlatego nie mają szans konkurować z nimi podczas Black Friday.

Co ciekawe, obecnie, w dobie rozwoju technologicznego, to Cyber Monday przynosi większe wpływy dla sprzedawców niż Black Friday. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych internauci wydali w sieci 10,7 miliarda dolarów (o 100 milionów USD mniej niż w rekordowym 2020), a w Black Friday – „tylko” 8,9 miliarda dolarów.

Na jakie promocje warto zwrócić uwagę?

W naszym kraju największe e-commerce oraz znane popularne sieci handlowe oferujące swoje produkty online bardzo chętnie i szumnie uczestniczą w Cyber Monday. W zasadzie, jeśli akurat poszukujemy odzieży i obuwia lub elektroniki lub literatury, warto zajrzeć na strony internetowe naszych ulubionych sklepów. Jeśli są to wiodące marki, to z całą pewnością znajdziemy na nich wielkie hasło “Cyber Monday”.

Największą popularnością wśród internetowych łowców okazji cieszą się jednak promocje w największym polskim e-commerce – Allegro. Znajdziemy tam dziś przeceny rozchwytywanych smartfonów, telewizorów OLED, odkurzaczy czy ekspresów do kawy. Trzeba się jednak spieszyć, gdyż nakłady oferowanych produktów nierzadko kończą się błyskawicznie po starcie promocji.

Zrobiłeś zakupy podczas Cyber Monday, których żałujesz? Pamiętaj o możliwości zwrotu

Zgodnie z polskim prawem w sklepie stacjonarnym to sprzedawca ustala zasady – może zwrotów nie przyjmować albo ustalić, przez ile dni to jest możliwe (niektóre pozwalają na to przez 7 dni od zakupu, inne nawet 100).

Inaczej sytuacja wygląda w sklepach internetowych. Art. 27 ustawy o prawach konsumenta wskazuje, że w przypadku zakupu dokonanego w sklepie online klientowi przysługuje 14-dniowy termin na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny – nawet jeśli nabył on produkt po promocyjnej cenie podczas Cyber Monday. Cyber Monday

Do tej zasady muszą stosować się wszyscy sprzedawcy. Wynika to z faktu, iż zamawiający przez Internet nie ma de facto możliwości dokładnej oceny nabywanego produktu przed zakupem. Więcej na temat zwrotów towaru przeczytasz tutaj.

Poprzedni artykułWiemy, co Putin chce zrobić z Ukrainą?
Następny artykułBlack Friday ominął Wall Street. Dolar wciąż nurkuje – Rentgen Rynków, odc. 55
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments