Coraz większe problemy firm ze znalezieniem pracowników na szeregowe stanowiska

Udostępnij

Z raportu agencji pracy natychmiastowej Tikrow wynika, że aż 74% firm w Polsce odczuwa brak pracowników na szeregowych stanowiskach. Szczególnie poszukiwane są obecnie osoby do produkcji, magazynierzy, pakowacze i sprzedawcy.

Autorzy raportu mają jednak dla przedsiębiorców dobre informacje. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej podejmują się zajęć dodatkowych, co pozwala na częściowe zaspokojenie braków kadrowych.

Brakuje chętnych do wykonywania prac prostych

Według raportu agencji pracy natychmiastowej Tikrow wynika, 74% przedsiębiorstw w Polsce ma obecnie problemy ze znalezieniem pracowników na stanowiska wymagające wykonywania prostych czynności.

Szczególnie poważne problemy z rekrutacją dotyczą pracowników produkcyjnych, magazynierów, pracowników inwentaryzacji, pakowaczy czy pracowników sklepów i drogerii. W największym stopniu borykają się z tym przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 500 osób – aż 80% badanych firm z tego przedziału udzieliło takiej odpowiedzi.

Okazuje się, że tylko 41% firm udaje się zrekrutować takie osoby w czasie poniżej jednego miesiąca. Co gorsza, aż 47% przedsiębiorstw obawia się, że opóźni to realizację ich zamówień. Z kolei 40% badanych firm ma z tego powodu większe trudności w pozyskaniu nowych klientów, a 34% boryka się z brakiem płynności na produkcji.

Warto dodać, że zgodnie z raportem agencji pracy natychmiastowej Tikrow, najbardziej dotknięte niedoborami kadrowymi branże to handel (84% badanych firm zgłasza ten problem), sektor logistyczny (76% wskazań) oraz produkcyjny (73%).

Z przytoczonych w raporcie danych wynika, że braki pracowników są spowodowane przede wszystkim nagłymi odejściami zatrudnionych (56% badanych firm udzieliło takiej odpowiedzi), niespodziewanymi absencjami (54% wskazań) oraz zachorowaniami (46%).

Giggersi wykorzystują swoją szansę

Jednocześnie autorzy raportu zwrócili uwagę na optymistyczne dla pracodawców wnioski. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej podejmują się zajęć dodatkowych, co pozwala częściowo zaspokoić braki kadrowe.

Członek zarządu Tikrow, Krzysztof Trębski stwierdził, że “rynek pracy w Polsce staje się coraz bardziej elastyczny, co związane jest ze zmianami pokoleniowymi. Widać to choćby w przypadku pracowników niespecjalistycznych”.

Członek zarządu Tikrow zwrócił uwagę, że “tu model rekrutacji ewoluuje w kierunku dynamicznego zarządzania kadrami, a proste zajęcia są powierzane tzw. giggersom – osobom, które decydują się na swobodę zatrudnienia i prace dorywcze. Szacuje się, że w Polsce jest to około 15% pracowników, a z każdym rokiem ten odsetek się zwiększa”.

Krzysztof Trębski podkreślił przy tym, że “wiele branż nie może sobie pozwolić na przedłużającą się rekrutację. Coraz częściej sięgają więc po rozwiązania wygodne zarówno dla nich, jak i dla osób realizujących zlecenia”.

Ekspert od rynku pracy oznajmił, że firmy „korzystają choćby z mobilnej aplikacji, zatrudniając pracowników z dnia na dzień. Rozwiązanie to sprawdza się w produkcji, logistyce czy handlu”.

Kto najczęściej podejmuje się prac dorywczych?

Krzysztof Trębski wskazał, że na prace dorywcze decydują się przede wszystkim osoby młode, wchodzące na rynek pracy, dla których największą wartością jest wolność zarobkowania i możliwość realizacji celów prywatnych.

Warto dodać, że w raporcie agencji pracy natychmiastowej Tikrow przedstawiono również spojrzenie na pracę dorywczą z perspektywy pracowników. Okazało się, że dla 59% badanych zarobki uzyskiwane z wykonywania prostych zleceń stanowią dodatkowe źródło dochodu. W tej grupie dominują studenci – stanowią oni aż 83%.

Z kolei w grupie, dla której zarobek z wykonywania prac dorywczych jest głównym źródłem dochodu (41% wskazań), najwięcej – aż 74%, jest osób bez stałego zatrudnienia i nieuczących się.

Warto też wiedzieć, że 67% uczestników badania wskazała, że na wykonywanie prac dorywczych przeznacza tygodniowo do 20 godzin. Grupa przeznaczająca na taką pracę od 20 do 40 godzin w tygodniu stanowi zaś jedną czwartą ankietowanych. Z kolei tylko 8% respondentów poświęca na tę pracę powyżej 40 godzin tygodniowo.

Z raportu agencji pracy natychmiastowej Tikrow wynika także, iż dla zatrudnianych dorywczo najistotniejsze są takie czynniki, jak:

  • Możliwość dopasowania grafiku do prywatnych zajęć – 86% wskazań
  • Natychmiastowa wypłata po wykonanym zleceniu – 76% wskazań
  • Szybkie znalezienie pracy – 76% wskazań
  • Elastyczność w doborze zleceń i czasie ich wykonania – 76% wskazań
Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również