Coraz więcej podróżujemy pociągami – rekordowy rok polskich kolei

Udostępnij

Urząd Transportu Kolejowego poinformował, że w ciągu ubiegłego roku statystyczny mieszkaniec Polski podróżował koleją przynajmniej 9,1 razy. To niemal o trzy podróże więcej niż rok wcześniej. Łącznie w 2022 roku z usług kolei w Polsce skorzystało 342,2 miliona osób – najwięcej w XXI wieku.

Ponad 342 mln osób skorzystało z usług polskiej kolei w 2022 roku Rozpędzony pociąg

Urząd Transportu Kolejowego poinformował, że w 2022 roku z usług kolei skorzystało 342,2 milionów osób. To najwięcej w tym stuleciu. Wynik ten wciąż jest jednak cieniem liczby podróżnych korzystających z usług polskiej kolei w 1989 roku, gdy pociągi w naszym kraju przewiozły 789,9 miliona osób.

Średnio w ciągu całego roku statystyczny mieszkaniec Polski podróżował koleją przynajmniej 9,1 razy. Dla porównania, w 2021 roku wskaźnik wykorzystania kolei na osobę wyniósł 6,4.

Pociągiem najwięcej osób podróżowało w województwie mazowieckim (96,4 miliona) i pomorskim (63,6 miliona). Największą dynamikę wzrostu liczby pasażerów rok do roku odnotowano z kolei w województwie podkarpackim (73%), małopolskim (64%) i lubelskim (55%).

W jakich województwach najczęściej podróżuje się koleją, a w których najrzadziej?

Okazuje się również, że w 2022 roku pociągiem najczęściej podróżowali mieszkańcy województwa pomorskiego – średnio aż 27 razy. Wpływ na to z pewnością miała popularna i często kursująca Szybka Kolej Miejska. Drugie miejsce zajęło województwo mazowieckie (średnio 17,5 razy), a trzecie – dolnośląskie (11,4 razy).

Wskaźnik przekraczający średnią krajową odnotowano także w województwie wielkopolskim. W pozostałych 12 województwach liczba podróży nie przekroczyła średniej krajowej 9,1 na mieszkańca.

Najrzadziej z pociągów korzystają mieszkańcy województw o względnie słabej ofercie lokalnej i dalekobieżnej – w województwie podlaskim średnia częstotliwość podróży wyniosła 1,9 razy rocznie, a w lubelskim – 2,6 razy.

Częstotliwość korzystania z usług kolei w większości województw wróciła już do poziomu sprzed pandemii lub ją przekroczyła. Tylko na Mazowszu i Podlasiu wciąż jeszcze pasażerowie podróżują pociągami rzadziej niż w 2019 roku.

W 2023 roku padnie kolejny rekord?

Urząd Transportu Kolejowego poinformował już również, że w pierwszym półroczu 2023 z kolei skorzystało 181,6 miliona pasażerów. To aż o 14,9% więcej niż w pierwszym półroczu 2022.

Koleje wykonały także więcej pasażerokilometrów i pracy przewozowej. Jeżeli ten trend utrzyma się w drugim półroczu, to rekord z 2022 błyskawicznie zostanie pobity.

Polska wciąż znacznie poniżej europejskiej średniej Szybki pociąg

Urząd Transportu Kolejowego zaznaczył jednocześnie, że wskaźnik wykorzystania kolei w Polsce nadal jest znacznie poniżej średniej europejskiej, która wynosi 16,1 podróży na osobę rocznie, co pokazuje duży potencjał do rozwoju przewozów pasażerskich w naszym kraju.

Okazuje się, że koleją w ubiegłym roku najczęściej podróżowali mieszkańcy Szwajcarii (średnio 50,1 razy w ciągu roku), Luksemburga (33,6 razy) i Danii (31,3 razy). W ujęciu procentowym największą dynamikę wzrostu wskaźnika wykorzystania kolei odnotowano w Irlandii (wzrost o 102,2%), Bośni i Hercegowinie (o 76,8%) oraz Turcji (o 71,8%).

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również