Dzień Inwestora Indywidualnego

Co trzeci Polak uważa, że PiS wygra wybory do Sejmu

Udostępnij

Aż 33 proc. Polaków uważa, że najbliższe wybory parlamentarne wygra PiS z koalicjantami. Niewiele mniej – 29 proc. – twierdzi, że rządzić będzie jednak opozycja – wynika z nowego sondażu Kantar Public dla tygodnika „Polityka”.

Kto wygra wybory?

Pracownia zapytała respondentów m.in. o to, kto wygra najbliższe wybory do Sejmu. Do tego pojawił się wątek tego, w jakiej formule opozycja powinna walczyć o władzę i o czym, politycy powinni mówić w czasie kampanii wyborczej.

Okazało się, że 33 proc. ogółu respondentów uważa, że wybory w 2023 r. będą ważniejsze niż te z czerwca 1989 r. 42 proc. jest zdania, że będą równie ważne, a 7 proc., że będą mniej ważne. 18 proc. pytanych nie miało zdania.

Również 33 proc. respondentów twierdzi, że PiS z koalicjantami wygra po raz 3. walkę o władzę. 29 proc. uważa, że wygra opozycja. 38 proc. wskazało na pozycję „trudno powiedzieć”.

W sukces PiS wierzy 86 proc. elektoratu partii Jarosława Kaczyńskiego. W to, że wybory wygra obecna opozycja, wierzy 74 proc. zwolenników PO, 41 proc. Lewicy, 48 proc. Polski 2050, tyle samo wyborców PSL i tylko 26 proc. osób, które chcą głosować na Konfederację.

To nie koniec. Polaków zapytano też, w jakiej formule opozycja pójdzie do wyborów parlamentarnych. 22 proc. osób jest zdania, że uda się utworzyć jedną listę, 24 proc. wierzy, że bardziej realne są dwa bloki. 14 proc. obstawia trzy lub cztery listy. 40 proc. nie wie, czego oczekiwać.

Temat kampanii

Na tym nie poprzestano. Na pytanie, co powinno być głównym tematem przyszłorocznej kampanii wyborczej, 67 proc. ankietowanych odpowiedziało, że gospodarka i inflacja. Inni uważają, że politycy powinni mówi o takich tematach jak: bezpieczeństwo energetyczne (43 proc.), praworządność, sądownictwo i ustrój państwa (35 proc.), ochrona zdrowia (35 proc.), wojna w Ukrainie i obronność (19 proc.), edukacja (16 proc.), sprawa aborcji (14 proc.), mieszkalnictwo (11 proc.), kwestia uchodźców (6 proc.). Kontrowersyjne tematy związane z LGBT, gender, legalizacja związków jednopłciowych wskazało tylko 4 proc..

Możemy oczekiwać, że kampania wyborcza wystartuje już wiosną 2023 r. Przed nami zapewne najbrutalniejsza kampania od wielu lat.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również