Co słychać na rynku streamingu? I czy wiosną może wydarzyć się coś ciekawego na rynku telewizyjnym?

Udostępnij

rynek streaminguFirmy streamingowe należą do grona podmiotów, o których lubimy mówić i pisać, bo wywołują w nas emocje. Zarówno gdy wcielamy się w rolę widzów, jak też inwestorów czy analityków. Bardzo często nowe seriale czy filmy dostarczają nam tylu pozytywnych wrażeń, że mówimy o nich tygodniami. Firmy takie jak Netflix czy Disney z całą pewnością mogłyby trafić do indeksu spółek emocjonalnych, gdyby takowy istniał.

Netflix, Dinsey i Amazon zaskakują, a co z Red Carpet?

Styczeń 2023 r. okazał się świetnym miesiącem dla inwestorów Netflixa i Disney’a. Akcje obu spółek dały zarobić od początku roku po ok. 25%. Tak dobre otwarcie w przypadku tych firm ma odmienną genezę. Netflix poinformował o pozyskaniu ponad 7 milionów nowych subskrybentów, podczas gdy poprzednie kwartały były pod tym względem znacznie słabsze. Z kolei Disney mógł się pochwalić ogromnymi wpływami z drugiej części Avatara. Łączne zaraportowane wpływy z tego tytułu to ponad 2 miliardy dolarów.

Na polskim podwórku streaming reprezentuje m.in. Red Carpet Media Group S.A. („RCMG”), która  zadebiutowała na rynku NewConnect w październiku ubiegłego roku. RCMG jest operatorem dwóch kanałów telewizyjnych: Red Carpet TV oraz Red TOP TV, a także platformy VOD – RED GO.

Początek roku dla inwestorów RCMG jest pomyślny, gdyż akcje spółki dały zarobić ponad 5%. Warto zauważyć, że na polskim rynku streamingu liderem jest Netflix z 34%, polski player wykroił dla siebie 10% tego tortu. RCMG ciągle zwiększa swój udział, zachęcając swoich subskrybentów m.in. kolejnymi odcinkami szlagierowej „Mody na sukces”.

Jeśli chodzi o telewizję linearną to inwestorzy Red Carpet z zainteresowaniem będą oczekiwali nadejścia wiosny. Wtedy to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji („KRRiT”) może rozpisać przetarg na 2 lub 3 miejsca w naziemnej telewizji cyfrowej. W ostatnim przetargu, który odbył się w 2021 r. miejsce po ATM Rozrywka zajęła Antena HD, która w potencjalnym, tegorocznym przetargu raczej nie wystartuje.

Jeśli konkurs faktycznie będzie rozpisany przez KRRiT, to Red Carpet Media Group może zgłosić swoją ofertę, ponieważ obecność w naziemnej telewizji cyfrowej może oznaczać znaczące wzrost wpływów reklamowych. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to RCMG może zaliczyć okres 9 miesięcy zakończony 30 września 2022 r do udanych. Przychody ze sprzedaży wyniosły 6,6 mln zł, z kolei zysk netto wyniósł 2,4 mln zł, a obie te wielkości wzrosły o ponad 100% w stosunku do analogicznego okresu 2021 r.

Reasumując zarówno dla światowych hegemonów rozrywki telewizyjnej, jak i dla polskich nadawców styczeń 2023 r. okazał się korzystny. Ale prawdziwa zabawa dopiero nadchodzi.

Materiał przygotowany przez Qualia Advisory

Najnowsze

Zobacz również