Wojna domowa w rządzie Akt II: Porozumienie nie chce CIT-u od spółek komandytowych

344

Rząd chce, by od od stycznia 2021 r. spółki komandytowe płaciły CIT. Okazuje się, że ten fakt może rozpocząć kolejną wojnę domową w Zjednoczonej Prawicy. Porozumienie nie zgadza się na te zmiany. Wątpliwości mają też ludzie Zbigniewa Ziobry. O sprawie pisze wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Porozumienie na kursie kolizyjnym z PiS

porozumienie
źródło: Flickr

Plany resortu finansów dot. CIT-u budzą duży sprzeciw w Porozumieniu. Jarosław Gowin, który staje teraz na czele ministerstwa rozwoju, pracy i technologii, jest pod naciskiem współpracowników. Otwarcie odrzucenia zmian dot. podatków domaga się Robert Anacki, wiceprezes Porozumienia – informuje „DGP”.

Gazeta cytuje jednego z polityków: – Będziemy na ten temat rozmawiać, nie znam opinii wszystkich, ale ci, z którymi rozmawiałem, są przeciwni temu pomysłowi.

Byłoby to o tyle zastanawiające, że w czasie konfliktu dot. „piątki dla zwierząt” Porozumienie stanęło z boku. Ani nie wystąpiło przeciwko PiS-owi, ale też nie poparło wprost zbuntowanych posłów z Solidarnej Polski.

Co zrobi Ziobro?

Co więc zaś zrobi Zbigniew Ziobro? – Jeszcze nie mieliśmy dyskusji na ten temat. Ale osobiście uważam, że to wyjątkowo nietrafiony pomysł, także ze względu na okoliczności koronawirusowe – powiedział gazecie jeden z polityków Solidarnej Polski. Dodaje, że nowelizacja może doprowadzić do nowego konfliktu w obozie władzy, który wciąż „dochodzi do siebie” po ostatnich utarczkach.

Co istotne, tym razem PiS nie przepchnie zmian bez koalicjantów, bowiem wątpliwe, by za pomysłem zagłosowała opozycja.

„Z politycznego punktu widzenia sytuacja zaczyna przypominać klimat, jaki wytworzył się w zeszłym roku. Jarosław Gowin zapowiedział, że jego partia nie poprze likwidacji ograniczenia wysokości poboru składek na ZUS od najwięcej zarabiających (tzw. 30-krotność). Gowin zrobił to, mimo że rząd już zdążył zaliczyć wpływy z tego tytułu w budżecie na 2020 r. Coraz bardziej widoczny staje się także opór ze strony biznesu. Jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), po ewentualnych zmianach dojdzie do +istotnego+ podniesienia stopy opodatkowania dla blisko 73 tys. polskich przedsiębiorców” – dodaje na swoich łamach „DGP”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments