Cios w kieszenie Polaków! Drastyczne podwyżki cen prądu w 2024 roku?

Udostępnij

W najnowszym odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory i Paulina Grądzik – ekspertka do spraw energetyki Konfederacji Lewiatan rozmawiają o cenach energii w Polsce. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Cena energii w Polsce – jak działa mechanizm kształtowania się cen energii?

W ostatnim czasie zdecydowanie najmocniej na kształtowanie się cen energii wpływają czynniki geopolityczne. Trend ten rozpoczął się w 2021 roku, a następnie był także doskonale widoczny rok później, po inwazji Rosji na Ukrainę.

Rosyjska agresja wpłynęła nie tylko na ceny gazu ziemnego, ale na wszystkie pozostałe surowce, które wpływają na ceny energii. W Unii Europejskiej systemem pozwalającym kształtować ceny energii jest Merit-Order.

W tym mechanizmie ceny energii kształtowane są w taki sposób, że patrzy się na koszt krańcowy najdroższej jednostki koniecznej na zaopatrzenie odbiorców w energię. W efekcie, to ta właśnie jednostka kształtuje ceny energii elektrycznej. Z tego powodu gwałtowny wzrost cen gazu, wywołał silny wzrost cen energii w Unii Europejskiej.

Jak zmieni się polski rynek energii w ciągu najbliższych 10 lat?

W perspektywie 10 lat w Polsce uruchomiona ma zostać jednostka jądrowa. Ponadto, w okresie 10 lat mają zostać w naszym kraju uruchomione morskie farmy wiatrowe.

Jak będzie przebiegać transformacja energetyczna w Polsce?

Podstawą miksu energetycznego zawsze musi być stabilne źródło energii. Na ten moment takim źródłem w Polsce jest węgiel. W pierwszej fazie okresu transformacji energetycznej nasz kraj będzie przechodzić z opierania się o węgiel, do oparcia się o gaz. Następnie wykorzystywana w Polsce będzie energia jądrowa.

Czy farmy wiatrowe na Bałtyku są nadzieją polskiej energetyki?

Zdecydowanie tak, morskie farmy wiatrowe będą w przyszłości stanowić znaczącą część miksu energetycznego Polski, ich uruchomienie w istotny sposób zasili polskie źródła energii.

Jakie będą ceny prądu w 2024 roku?

Obecna cena energii jest ustawiona na poziomie 412 złotych za megawatogodzinę. To wynika z zamrożenia cen energii na poziomie taryf z 2022 roku. W przyszłym roku pierwsze prognozy mówiły o wzroście cen prądu rzędu nawet 70%. Wynikało to z kontraktów długoterminowych zawieranych na przyszły rok.

W tym momencie procedowany jest jednak projekt, który ma zamrozić ceny energii do końca czerwca 2024 roku.

Czy w polskim sektorze energetycznym zachodzi postęp?

W polskim sektorze energetycznym nadal wiele kwestii wymaga poprawy. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na legislację i stabilność prawa. Konfederacja Lewiatan widzi bowiem w tym momencie bardzo dużą niepewność w zakresie stabilności prawa.

Okazuje się bowiem, że często zmieniające się regulacje prawne powodują efekt domina. Wysyłają one bowiem negatywny sygnał dla inwestorów, co oddala inwestycje energetyczne, które w Polsce mogłyby powstać. Co gorsza, dotyczy to przede wszystkim inwestycji w energetykę odnawialną.

Co uratuje polską energetykę?

Oprócz stabilności prawa, dla polskiej energetyki bardzo ważna jest również dywersyfikacja źródeł energii. Z tego powodu udział odnawialnych źródeł energii i gazu w polskim miksie energetycznym cały czas powinien się zwiększać.

Co więcej, dla polskiej energetyki konieczne jest również odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej, gdyż ze względu na wprowadzone niedawno regulacje prawne obecnie powstaje bardzo niewiele farm wiatrowych.

Ponadto, niezwykle istotna dla polskiej energetyki jest też realizacja elektrowni atomowej. Jest ona wprost niezbędna, aby nasz kraj był w stanie zrealizować narzucany przez Unię Europejską obowiązek korzystania ze źródeł zeroemisyjnych.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym odcinkiem, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również