Chorwacja w strefie euro – do kiedy będzie można wymienić kuny?

Udostępnij

Od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja przystępuje do strefy euro. Rada Unii Europejskiej ustaliła kurs wymiany kuny chorwackiej. Przez pierwsze dwa tygodnie 2023 roku będzie można płacić zarówno kunami jak i euro. Następnie, od 15 stycznia płatności gotówkowe będą przyjmowane wyłącznie w euro.

Gdzie i do kiedy będziemy mogli wymienić chorwackie monety i banknoty na euro? Jaki kurs będzie obowiązywał? Przekonamy się poniżej:

Euro nową walutą Chorwacji Europejski Bank Centralny we Frankfurcie

12 lipca 2022 roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie Chorwacji do strefy euro z dniem 1 stycznia 2023 i ustaliła kurs wymiany kuny chorwackiej. Zgodnie z tym stałym kursem 1 EUR warte jest dokładnie 7,53450 HRK.

Jak już zostało wspomniane, w okresie od 1 do 14 stycznia będzie można płacić zarówno kunami jak i euro. W tym czasie zarówno kuna chorwacka, jak i euro będą jednocześnie prawnym środkiem płatniczym w transakcjach gotówkowych.

Ponadto, przez pierwsze dwa tygodnie 2023 roku odbiorca płatności jest zobowiązany do zwrotu pozostałej kwoty w gotówce euro konsumentowi, który płaci w gotówce w kunach. Wyjątkowo, gdy odbiorca nie jest obiektywnie w stanie zwrócić reszty kwoty w gotówce euro, może zwrócić pozostałą część w kunach lub kunach i euro w gotówce.

Co ciekawe, do 31 grudnia 2023 roku ceny towarów i usług będą w Chorwacji podawane zarówno w euro jak i w kunach. Przy cenach sprzedawca musi podać kurs walutowy w jasny i widoczny sposób – w celu ochrony konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami podnoszącymi ceny.

Gdzie i do kiedy można wymienić kuny?

Do końca 2023 roku, wymiany kun na euro w Chorwacji, według stałego kursu 7,53450 HRK za 1 EUR można dokonać w dowolnym banku komercyjnym w tym kraju, w przedstawicielstwach Chorwackiej Agencji Finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.). Za wymianę nie będzie pobierana żadna prowizja.

Co jednak bardzo istotne, bezpłatnie można wymieniać jedynie do 100 banknotów i 100 monet. Przy większych transakcjach banki komercyjne mogą z kolei pobierać opłatę.

Wymiana poza granicami Chorwacji

Ponadto, banknoty kuny można także bezpłatnie wymieniać po wyżej opisanym stałym kursie we wszystkich krajowych bankach centralnych ze strefy euro – lecz tylko do 28 lutego 2023 roku. Co ważne, kwota wymiany poza granicami Chorwacji jest ograniczona do 8000 kun dziennie na osobę lub transakcję.

Co od 2024 roku? 200 kun chorwackich

Od stycznia 2024 roku kuny będzie można wymieniać na euro tylko w Narodowym Banku Chorwackim (HNB). Banknoty kuny będzie wymieniać bezterminowo, a monety – do 31 grudnia 2025 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również