Ile kosztuje parkowanie w największych polskich miastach?

281

ceny parkowaniaMiniony rok zapamiętamy prawdopodobnie ze względu na pandemię koronawirusa. Miały w nim jednak miejsce także inne niecodzienne zjawiska. Jednym z nich były choćby drastyczne podwyżki cen za pozostawienie pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w wielu polskich miastach. Rekordowe zwyżki ceny parkowania pojawiły się w Krakowie, gdzie radni przegłosowali dziesięciokrotność poprzednio obowiązujących opłat abonamentowych. W taki sposób metropolie chcą walczyć z korkami w centrach miast i wymusić, aby osoby dojeżdżające pozostawiały swoje auta na parkingach podmiejskich (choćby na parkingach P+R) albo korzystały z komunikacji miejskiej. Ile więc wynoszą obecnie opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN)? Dowiemy się poniżej:

Ceny parkowania w Warszawie

Ile kosztuje parkowanie w Warszawie? Okazuje się, że opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w tym mieście wzrosła wraz z rozpoczęciem się nowego roku. Teraz za pierwszą godzinę należy zapłacić 3,9 PLN, drugą – 4,6 PLN, trzecią – 5,5 PLN, a każdą kolejną 3,9 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 250 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 7 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 170 PLN.

Ceny parkowania w Krakowie

Ile kosztuje parkowanie w Krakowie? W porównaniu do stolicy, opłaty są dość wysokie. Za każdą godzinę parkowania w strefie A należy zapłacić 6 złotych, w strefie B – 5 PLN, a w strefie C – 4 PLN. Kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 150 złotych grzywny.

Ceny parkowania we Wrocławiu

Ile kosztuje parkowanie we Wrocławiu? Podobnie jak w Warszawie, opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w tym mieście wzrosła od 1 stycznia 2021 roku. Aktualnie więc za każdą godzinę parkowania w strefie A należy zapłacić szokujące 7 złotych, w strefie B – 5 PLN, a w strefie C – 3 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 200 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 7 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 100 PLN.

Ceny parkowania w Poznaniu

Ile kosztuje parkowanie w Poznaniu? Ceny parkowania wzrosły z dniem 1 czerwca minionego roku i obecnie są one zdecydowanie najwyższe w Polsce. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania za pierwszą godzinę należy zapłacić 7 złotych, za drugą – 7,4 PLN, za trzecią – 7,9 PLN, a za każdą kolejną ponownie 7 PLN. Mniej wynosi koszt parkowania poza ścisłym centrum, czyli w Strefie Płatnego Parkowania. W niej pierwsza godzina kosztuje 3,5 PLN, druga – 4,2 PLN, trzecia – 4,9 PLN a każda kolejna znów 3,5 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 200 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 7 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 150 PLN.

Ceny parkowania w Gdańsku

Ile kosztuje parkowanie w Gdańsku? Tu także ceny wzrosły w minionym roku, dokładnie 29 czerwca. W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania za pierwszą godzinę należy zapłacić 5,5 PLN, za drugą – 6,6 PLN, za trzecią – 7,9 PLN, a za każdą kolejną ponownie 5,5 PLN. Mniej wynosi koszt parkowania poza ścisłym centrum, czyli w Strefie Płatnego Parkowania. W niej pierwsza godzina kosztuje 3,9 PLN, druga – 4,6 PLN, trzecia – 5,5 PLN a każda kolejna znów 3,9 PLN. Kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 200 złotych grzywny.

Ceny parkowania w Łodzi

Ile kosztuje parkowanie w Łodzi? Co ciekawe, ze względu na pandemię COVID-19 do 1 września 2020 żadne opłaty za parkowanie nie były pobierane. Od tego dnia ponownie się one pojawiły, aczkolwiek nie są jakoś szczególnie wysokie. Za pierwszą godzinę parkowania w strefie A należy zapłacić 3 złote, drugą – 3,5 PLN, trzecią 4 PLN, a czwartą i każdą kolejną znów 3 PLN. Jeszcze taniej jest w strefie B. W niej pierwsza godzina kosztuje 2,5 PLN, druga – 3 PLN, trzecia – 3,5 PLN a każda kolejna znów 2,5 PLN. Kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 200 złotych grzywny.

Ceny parkowania w Gdyni

Ile kosztuje parkowanie w Gdyni? Tu także ceny wzrosły w minionym roku, od 1 lipca i wynoszą dokładnie tyle, co w Gdańsku. Czyli w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania za pierwszą godzinę należy zapłacić 5,5 PLN, za drugą – 6,6 PLN, za trzecią – 7,9 PLN, a za każdą kolejną ponownie 5,5 PLN. Mniej wynosi koszt parkowania poza ścisłym centrum, czyli w Strefie Płatnego Parkowania. W niej pierwsza godzina kosztuje 3,9 PLN, druga – 4,6 PLN, trzecia – 5,5 PLN a każda kolejna znów 3,9 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 200 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 7 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 150 PLN.

Ceny parkowania w Lublinie

Ile kosztuje parkowanie w Lublinie? Tu także ceny wzrosły w minionym roku, dokładnie od 1 kwietnia. Teraz za pierwszą godzinę parkowania w strefie A należy zapłacić 3,9 PLN, drugą – 4,60 PLN, trzecią – 5,50 PLN, a każdą kolejną ponownie 3,9 PLN. W strefie B pierwsza godzina parkowania będzie kosztowała 2,5 PLN, druga – 3 PLN, trzecia – 3,6 PLN, a każda kolejna znów 2,5 PLN. Z kolei jeśli chodzi o strefę C, w niej za pierwszą godzinę parkowania należy zapłacić 2 złote, drugą – 2,4 PLN, trzecią – 2,8 PLN, a każdą kolejną także 2 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 100 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 7 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 50 PLN.

Ceny parkowania – Białystok

Ile kosztuje parkowanie w Białymstoku? Tu także ceny wzrosły w minionym roku, konkretnie od początku lutego. Teraz za pierwszą godzinę parkowania w strefie A należy zapłacić 2,8 PLN, drugą – 3,20 PLN, trzecią – 3,60 PLN, a każdą kolejną ponownie 2,8 PLN. W strefie B pierwsza godzina parkowania będzie kosztowała 1,6 PLN, druga – 1,8 PLN, trzecia 2 PLN, a każda kolejna znów 1,6 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 100 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 7 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 60 PLN.

Ceny parkowania – Katowice

Katowice od lat nie podnosiły opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Obecnie jednak media informują, że w ciągu najbliższych tygodni radni planują uchwalić ustawę, na podstawie której one podrożeją. Aktualnie za pierwszą godzinę należy zapłacić 2 złote, drugą – 2,4 PLN, trzecią – 2,8 PLN, a każdą kolejną ponownie 2 PLN. Po wprowadzeniu zapowiadanych podwyżek, opłaty dla kierowców mają wzrosnąć do 3 złotych za pierwszą godzinę, 3,6 PLN za drugą, 4,2 PLN za trzecią i znów 3 PLN za każdą kolejną.

Ceny parkowania – Kielce

Ile kosztuje parkowanie w Kielcach? Co ciekawe, ze względu na pandemię COVID-19 do 7 lipca 2020 żadne opłaty za parkowanie nie były pobierane. Od tego dnia ponownie się one pojawiły, aczkolwiek nie są jakoś szczególnie wysokie. Za każdą godzinę postoju w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego należy zapłacić 2 złote. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 50 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu dwóch dni – wtedy mandat zmniejszy się do 30 PLN.

Ceny parkowania – Opole

Ile kosztuje parkowanie w Opolu? Co ciekawe, ze względu na pandemię COVID-19 do 4 maja 2020 żadne opłaty za parkowanie nie były pobierane. Od tego dnia ponownie się one pojawiły. Za pierwszą godzinę parkowania w strefie A należy zapłacić 3,6 PLN, drugą – 3,2 PLN, trzecią 5 PLN, a czwartą i każdą kolejną znów 3,6 PLN. Jeszcze taniej jest w strefie B. W niej pierwsza godzina kosztuje 2 złote, druga – 2,4 PLN, trzecia – 2,8 PLN a każda kolejna znów 2 PLN. Co więcej, kierowcy którzy nie uregulują opłaty i zostaną na tym złapani muszą zapłacić 40 złotych grzywny. Chyba że uregulują należność w przeciągu 14 dni – wtedy mandat zmniejszy się do 20 PLN.

Ceny parkowania na świecie

Okazuje się, że najdroższe miejskie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obowiązują w Amsterdamie. W tym mieście za godzinę parkowania musimy zapłacić 30,5 PLN. Drugie miejsce zajmuje Londyn – 23,7 PLN za godzinę. Najniższy stopień podium to znów Holandia i Utrecht – 22,6 PLN za godzinę. Czwarte miejsce należy do Moskwy i Edynburga – 22,4 PLN za godzinę, a najdroższą Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego poza Europą może poszczycić się Ottawa – 19,8 PLN.

Na drugim biegunie znajduje się Buenos Aires. Tam za godzinę w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zapłacimy zaledwie 20 groszy. Niewiele więcej kosztują te strefy w Kapsztadzie i Nowym Delhi.

Poprzedni artykułPonad połowa Polaków poparłaby wprowadzenie Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego
Następny artykułAfera GameStop, czyli jak pokonać wielkie fundusze
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments