Ceny paliw wciąż rosną – za ile dziś zatankujemy?

Udostępnij

Od połowy stycznia mamy do czynienia ze wzrostami cen paliw w Polsce. Co gorsza, wzrosty cen ropy naftowej, wynikające z obaw, iż napięcia na Bliskim Wschodzie mogą zakłócić podaż, prowadzą do dalszych podwyżek na rynku hurtowym. Ile zatem płacimy dziś na stacjach? Czy w kolejnych dniach paliwo nadal będzie drożeć?

Ile dziś zapłacimy za benzynę i olej napędowy?

Dziś za litr benzyny Pb 95 zapłacimy średnio już 6.41 PLN. W przypadku Pb 98 musimy liczyć się z przeciętnym wydatkiem rzędu 6.92 PLN. Kierowcy aut z silnikiem Diesla za 1 litr paliwa muszą natomiast dziś zapłacić średnio 6.59 PLN. Z kolei 1 litr autogazu dzień przed Walentynkami kosztuje średnio 2,88 PLN.

Oznacza to, że w ciągu ostatniego tygodnia ceny benzyny wzrosły średnio o 4 groszy za litr, a oleju napędowego – o 3 grosze. Co ciekawe, z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku autogazu, który przez ostatnie 7 dni potaniał o 2 grosze.

Jak zatem widzimy, bieżący tydzień na polskim rynku paliw rozpoczął się od zwyżek. Co gorsza, okazuje się, że przez minione trzy tygodnie benzyna Pb 95 i olej napędowy podrożały już średnio o 17-18 groszy na litrze.

Warto jednak pamiętać, iż wcześniej, przez poprzednie 10 tygodni, na przy dystrybutorach obserwowaliśmy obniżki. Przez ten okres średnia cena benzyny Pb 95 poszła w dół o 32 grosze na litrze, a oleju napędowego o – 34 grosze za litr.

Co więcej, należy mieć świadomość, że paliwa w Polsce wciąż są tańsze niż przed rokiem. Benzyna Pb 95 średnio kosztuje bowiem o 26 groszy za litr mniej niż rok temu. Olej napędowy przez ostatnie 12 miesięcy potaniał zaś aż o 88 groszy na litrze, z kolei autogaz jest o 35 groszy za litr tańszy niż rok temu.

Dalsze podwyżki są nieuniknione

Niestety, kierowcy nie mogą dziś liczyć na dobre wieści. Okazuje się bowiem, że w ostatnim tygodniu ropa naftowa podrożała aż o 5,7%. Co gorsza, wczoraj mamy do czynienia z kontynuacją ruchu wzrostowego na rynku naftowym. Ponadto, w tym samym czasie złotówka nieznacznie osłabia się wobec dolara.

Wykres kursu ropy WTI

Eksperci zaznaczają, że ropa naftowa drożeje ze względu na ryzyko geopolityczne. Rynek zdaje się nie wierzyć w szybkie ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie, zarówno jeśli chodzi o wojnę Izraela z Hamasem, jak i bezpieczeństwo transportu morskiego przez Morze Czerwone.

Ponadto, według analityków, rosną oczekiwania przedłużenia wprowadzonych przez OPEC+ od początku roku dobrowolnych cięć produkcji w łącznej skali 2,2 miliona baryłek dziennie. Wstępnie dobrowolne cięcia produkcji miały obowiązywać do końca marca.

Olej napędowy w hurcie droższy niż w detalu?

W rezultacie stawki w krajowych rafineriach ponownie idą w górę. Dziś Orlen oferuje olej napędowy Ekodiesel po cenie 5433 złotych za metr sześcienny, czyli około 6,67 PLN za litr po doliczeniu 23% VAT (akcyza i inne podatki są już wliczone w cenę hurtową).

Mamy więc do czynienia z paradoksalną sytuacją, gdy olej napędowy w hurcie jest droższy niż przeciętnie w detalu. Taki stan absolutnie nie jest możliwy do utrzymania na dłuższą metę.

Nieco lepiej wygląda to w przypadku benzyny. Dziś w cenniku płockiej rafinerii benzyna Eurosuper 95 figuruje bowiem po 5057 złotych za metr sześcienny, czyli po około 6,20 PLN za litr po doliczeniu podatku VAT.

W tym przypadku marża detaliczna wynosi zatem 21 groszy za litr. Niestety, w ostatnich dniach benzyna w hurcie drożeje nawet szybciej od oleju napędowego. Utrzymanie tego trendu zapewne będzie rzutowało na podwyżki przy dystrybutorach także w przypadku tego paliwa.

7 zł za litr benzyny coraz bliżej

Jak długo tendencja wzrostowa na rynku paliwowym może potrwać? Dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl twierdzi, że “zmiany na rynku światowym, jakich byliśmy świadkami w ostatnich dniach, nie napawają optymizmem. I zapewne przełożą się również zwyżkowo na ceny na polskich stacjach”.

W konsekwencji, analitycy prognozują, że jeszcze przed końcem tego tygodnia średnie ceny na stacjach mogą wzrosnąć nawet do 7 złotych za litr w przypadku benzyny Pb 98 oraz 6,66 PLN za litr oleju napędowego.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również