Były CEO giełdy kryptowalut trafi za kratki

Udostępnij

Turecki sąd skazał Faruka Fatiha Özera, założyciela upadłej giełdy kryptowalut Thodex, na  siedem miesięcy i 15 dni więzienia. Podczas procesu oskarżony zaprzeczył, jakoby był dyrektorem giełdy kryptowalut, gdy platforma ta rzekomo nie dostarczyła Komisji Kontroli Skarbowej wymaganych dokumentów, łamiąc tym samym prawo.

Były CEO trafi za kratki

Sąd w Turcji skazał Faruka Fatiha Özera, założyciela nieistniejącej już giełdy kryptowalut Thodex, na nieco ponad siedem miesięcy więzienia za niedostarczenie organowi kontroli podatkowej wymaganych dokumentów. Jednak według doniesień portalu Hurriyet Daily News, anatolijski Sąd Karny Pierwszej Instancji zgodził się na opóźnienie ogłoszenia oraz wykonania wyroku. Jak wyjaśniono, Özer, który został aresztowany w Albanii w sierpniu 2022 r., twierdził, że nie był dyrektorem firmy w momencie popełnienia domniemanego przestępstwa. Argumentował również, że powołanie kuratora dla firmy uniemożliwiło mu złożenie żądanych dokumentów. Jego prośby nie przekonały jednak prokuratorów, którzy nadal domagali się dla niego aż pięciu lat więzienia.

Jak wynika z doniesień mediów, sąd początkowo orzekł, że założyciel firmy Thodex powinien spędzić rok i sześć miesięcy za kratami. Jednak po apelacji sędzia oskarżonego zmienił wyrok. W efekcie Özer spędzi więzieniu tylko siedem miesięcy i 15 dni.

Tymczasem, oprócz niezłożenia dokumentów podatkowych, Özer jest również oskarżony o oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej platformy. Jak donosi Bitcoin.com News, założyciel Thodex został aresztowany w Albanii kilka miesięcy po ucieczce z Turcji z 2 milionami dolarów, które należały do inwestorów.

Kryptowalutowe afery

To oczywiście nie pierwsza i zapewne nie ostatnia taka afera, która jest związana z rynkiem kryptowalut. W 2022 r. głośno było np. o upadku Terry. Ten blockchainowy projekt obiecywał m.in. to, że stworzy algorytmicznego stablecoina, który będzie miał mocne umocowanie na rynku. Skończyło się upadkiem tegoż i tokena Terry. Jej CEO, Do Kwon, ukrywał się przez parę miesięcy. Został aresztowany w marcu br. w Czarnogórze, gdy starał się wejść na pokład samolotu lecącego do Dubaju Posługiwał się przy tym sfałszowanym paszportem.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również