Bumech z dużą stratą netto w pierwszym półroczu – akcje zanurkowały

Kopalnia węgla

Grupa Bumech opublikowała wczoraj wieczorem półroczny raport finansowy. Okazuje się, że w tym okresie spółka zanotowała stratę netto przekraczającą 36 milionów złotych. Przychody Bumechu w pierwszym półroczu również znacząco spadły. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje Bumechu tanieją dziś o 7%.

Bumech rozczarował półrocznymi wynikami finansowymi Węgiel

Grupa Bumech w pierwszym półroczu 2023 odnotowała 36,85 miliona złotych skonsolidowanej straty netto. Dla porównania, w pierwszym półroczu 2022 spółka wypracowała 145,18 miliona PLN zysku.

Strata operacyjna przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku wyniosła zaś 44 miliony złotych, podczas gdy rok wcześniej Bumech odnotował zysk EBIT rzędu 197,14 miliona PLN.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Bumechu w pierwszym półroczu 2023 wyniosły natomiast 303,94 miliona złotych. Dla porównania, w analogicznym okresie przed rokiem grupa mogła się pochwalić wynikiem rzędu 469,76 miliona PLN.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Jak zarząd Bumechu tłumaczy rozczarowujące wyniki finansowe?

W sprawozdaniu zarządu możemy przeczytać, że “w drugim kwartale bieżącego roku zarząd zaobserwował istotne negatywne zmiany w sytuacji finansowej grupy kapitałowej emitenta”.

Okazuje się, że „z jednej strony nastąpiło zmniejszenie wydobycia węgla w PG Silesia w stosunku do planowanego, co wystąpiło w związku z opóźnieniem oddania do eksploatacji nowej ściany oraz problemami z wydobyciem z już eksploatowanej, czego konsekwencją była mniejsza ilość węgla dostępnego do sprzedaży. Z drugiej strony koszty działalności systematycznie rosły”.

W sprawozdaniu wskazano także, iż “dodatkowo w 2023 roku spadły ceny rynkowe węgla przy jednoczesnym spadku popytu rynkowego, w związku z czym, aby utrzymać się na rynku, PG Silesia zmuszona była obniżyć ceny sprzedaży. W konsekwencji w pierwszym półroczu 2023 roku nastąpiło istotne pogorszenie przychodów i osiąganych wyników w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego”.

W sprawozdaniu zarząd spółki wyjaśnił również, że wyniki osiągane przez grupę kapitałową są w dużej mierze uzależnione od sytuacji na rynku węgla. Istotne zmiany cen tego surowca mogą niekorzystnie wpłynąć na osiągane przez grupę kapitałową przychody i wyniki.

Sytuacja taka dotyczy zarówno spadku cen jak i znaczącego wzrostu, który może spowodować spadek popytu na węgiel i przyspieszenie rozwoju alternatywnych źródeł energii.

Nowa koncepcja zmian ogranizacyjno-technicznych

W sprawozdaniu zarząd wyjaśnił też , że “w reakcji na zmniejszenie popytu na węgiel energetyczny oraz spadek cen tego surowca, PG Silesia w trzecim kwartale bieżącego roku opracowała nową koncepcję zmian organizacyjno-technicznych, polegającą na pełnym i elastycznym wykorzystaniu mocy produkcyjnych w celu elastycznego dostosowania asortymentów i wielkości wydobycia do wielkości możliwej sprzedaży”.

Jak zaznaczono w raporcie, fundamentem poprawy przyszłych wyników grupy mogą być prowadzone przez nią inwestycje. Chodzi tu w głównej mierze o budowę instalacji kogeneracji i farmy fotowoltaicznej. Projekty te wpisują się w model transformacji działalności Kopalni Silesia i jej otoczenia w kierunku ekologicznych źródeł wytwarzania energii.

Na koniec, w raporcie wskazano, iż wpływ na osiągane wyniki finansowe grupy może mieć również dalszy wzrost kosztów działalności, w szczególności wynagrodzeń, czy zakupu stali i energii wykorzystywanej w kopalni.

Akcje zanurkowały

Jak nietrudno się domyślić, tak dotkliwa strata netto Bumechu w pierwszym półroczu oraz znaczący spadek przychodów, wprost przeraziły akcjonariuszy spółki. W efekcie, na początku dzisiejszej sesji masowo sprzedawali oni swoje walory.

Z tego powodu, akcje Bumechu tracą obecnie 7%, a ich kurs w tej chwili oscyluje w granicach 28 złotych, choć na początku dzisiejszej sesji spadł on nawet poniżej 27 PLN.

Wykres akcji Bumech

O spółce

Grupa Kapitałowa Bumech to firma wywodząca się z sektora maszynowego, która dostarcza usługi dla przemysłu górniczego. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2009 roku.

Od 2021 roku Bumech jest właścicielem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia – największej z trzech prywatnych kopalń węgla kamiennego w Polsce, zlokalizowanej w Czechowicach-Dziedzicach. Od tego czasu, wydobycie węgla kamiennego w Kopalni Silesia stanowi podstawową działalność spółki.

Inne obszary działalności Bumechu to drążenie wyrobisk podziemnych, produkcja urządzeń i maszyn górniczych, a także serwis i remonty tych maszyn.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments