Budowanie w ciekawych czasach

Udostępnij

Stare chińskie przekleństwo mówi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Czasy są niewątpliwie ciekawe, ale czy budowanie obecnie musi być przekleństwem? O tym w 32. odcinku programu “RTG Nieruchomości” emitowanego na kanale Portfel Polaka Kacper Krawczak – kierownik projektów deweloperskich, porozmawiał z Michałem Ławińskim – business development managerem w Twoje Krajobrazy. Oto czego się dowiedzieliśmy:

RTG Nieruchomości #32

Czym zajmuje się Kacper Krawczak?

Kacper Krawczak jest kierownikiem projektów deweloperskich oraz koordynatorem nadzoru inwestorskiego. Wraz ze wspólnikiem realizuje on obecnie kilkanaście projektów deweloperskich, w tym najwięcej w okolicach Warszawy. Ponadto, wcześniej prowadził on również budowlaną firmę wykonawczą, a obecnie prowadzi on również kanał na YouTube “Budowa Dzień Po Dniu”.

Jaka jest rola kierownika projektu w całym procesie deweloperskim?

Kierownik projektu pełni rolę “cichego wspólnika”, który ma w jak najbardziej bezproblemowy, transparentny, punktualny i bezpieczny dla inwestora sposób zrealizować dany projekt budowlany.

Jak Kacper Krawczak postrzega obecną sytuację na rynku deweloperskim?

Liczba rozpoczynających się nowych budów w ostatnich miesiącach zmniejszyła się o 40%, co jest widoczne na rynku, jeśli chodzi o obecną dostępność mieszkań do zakupu. Nie oznacza to jednak wcale, że są one wyprzedawane na pniu. Ponadto, wcale nie występuje taka sytuacja, że obecnie na rynku mamy zwiększoną dostępność siły roboczej. Natomiast widać to po cenie materiałów budowlanych – niektóre z nich zaczęły spadać, jak na przykład stal.

W efekcie wiele budów na polskim rynku, w tym inwestycji Kacpra Krawczyka, będzie startowało z opóźnieniem wynikającym z braku wymaganej przedsprzedaży. Co jednak ciekawe, z perspektywy procesu budowlanego trudniej realizowało się inwestycje w 2021 niż dziś, ze względu na niestabilność cenową materiałów budowlanych i problemach z dostępnością siły roboczej. W tym roku podstawowym problemem jest brak sprzedaży i trudności z pozyskiwaniem kapitału na realizację inwestycji.

Jakie materiały budowlane podrożały najbardziej w ostatnich miesiącach?

Oprócz stali, która obecnie na szczęście tanieje, najmocniej skoczyły ceny bloczków na ściany nośne – zarówno betonu komórkowego, jak i bloczków silikatowych czy pustaków ceramicznych. Część z tych podwyżek wynikała z wyższych kosztów energii i paliw.

Z czego wynika usztywnienie cen nieruchomości, które deweloperzy narzucają obecnie?

Usztywnienie cen nieruchomości wcale nie wynika z problemów ze zdolnością kredytową klientów, tylko z tego, że deweloperzy nie chcą obniżać cen, aby utrzymać zakładaną marżę, a koszty bezpośrednie inwestycji rosną. W efekcie, dopóki działki nie zaczną tanieć, to ceny mieszkań na rynku pierwotnym również nie będą spadać. Natomiast ceny na rynku wtórnym powoli zaczęły spadać.

Ile dziś kosztuje wybudowanie metra kwadratowego powierzchni?

To zależy od dużej ilości czynników, ale zazwyczaj koszt ten zawiera się w widełkach od 3100 do 4000 złotych netto za metr kwadratowy, przy prostej zabudowie. W tej cenie zawiera się wybudowanie całej nieruchomości do stanu deweloperskiego, zagospodarowanie całej działki oraz wykonanie przyłączy.

Lepszym rozwiązaniem jest dziś gaz czy pompa ciepła?

Jeszcze dwa miesiące temu w grę wchodziłaby tylko odpowiedź: zdecydowanie pompa ciepła. Obecnie jednak ceny pomp ciepła bardzo idą w górę, dostępność jednostek zaczyna być coraz gorsza, a czas oczekiwania na realizację zamówienia mocno się wydłuża.

W efekcie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jednak do działki gaz jest doprowadzony i skrzynkę można założyć natychmiast, to lepiej zostać dziś przy gazie, ponieważ jest to rozwiązanie znacznie tańsze w budowie. Jeżeli jednak gazu nie ma i na uzyskanie warunków technicznych trzeba czekać dwa lata, w grę wchodzi tylko pompa ciepła.

Jaki scenariusz dla rynku nieruchomości na najbliższy czas przewiduje Kacper Krawczak?

Wszystko zależy od tego, jak długo i jak bardzo podnoszone będą stopy procentowe. Dopóki ten proces się nie zatrzyma, klienci będą zwlekać z decyzją kupna mieszkania na kredyt. Natomiast po kilku miesiącach od przerwania cyklu podwyżek stóp, klienci znów zaczną realizować swoje potrzeby mieszkaniowe, popyt znów ruszy i rynek nieruchomości się ustabilizuje.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również