Bracia Kliczko na życiowym ringu zacięcie walczą z Rosjanami

385

W czwartek, 24 lutego, Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Wobec tych szokujących wydarzeń, pełną gotowość do walki od razu zapowiedzieli bracia Kliczko – Witalij i Władimir. Wybitni pięściarze wygłosili wtedy poruszające przemówienie, które zostało nagrane w Kijowie. Obaj postanowili gotowi bronić ojczyzny.

bracia KliczkoWe wspomnianym nagraniu starszy z braci – Witalij wygłosił następujące słowa: “To wielka tragedia, nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy. Wytrzymamy jednak i pokażemy naszą siłę i ducha. Ukraińskie siły dzielnie bronią naszej ziemi. Tę agresję trzeba wytrzymać wspólnym wysiłkiem. Robimy wszystko, aby chronić nasze miasto. Tylko w ten sposób uda nam się przetrwać. Chwała Ukrainie!”.

Warto dodać, że młodsi z braci – Władimir już na początku lutego zgłosił się do armii rezerwowej. Skłoniła go do tego miłość do kraju. Witalij natomiast, będący od 2014 roku merem Kijowa, w piątek również zdecydował się chwycić za broń i stanąć na czele obrony swojej stolicy. Najważniejsze informacje dotyczące braci Kliczko zostaną zaprezentowane poniżej:

Kim są bracia Kliczko?

Witalij Kliczko – wielki bokser i polityk

Młodość i wykształcenie

Bracia Kliczko to ukraińskie legendy zawodowego boksu wagi ciężkiej. Starszy z nich – Witalij urodził się w 1971 roku. Studiował sport na Uniwersytecie Kijowskim. 29 lutego 2000 roku obronił pracę doktorską. Mówi płynnie w języku rosyjskim, angielskim i niemieckim, ale posługuje się również językiem ukraińskim. Porozumiewa się także po polsku, jako że w czasach kariery amatorskiej wielokrotnie trenował na warszawskim AWF-ie.

Kariera w boksie zawodowym pięściarz trzymający flagę Ukrainy

Witalij Kliczko zadebiutował w zawodowym ringu 16 listopada 1996 rok. W 1999 roku został mistrzem świata organizacji WBO. Pięć lat później zdobył tytuł mistrza organizacji WBC. 11 grudnia 2004 roku, Witalij ogłosił zakończenie kariery. Powrócił jednak na ring 11 października 2008 roku i znokautował w ósmej rundzie Nigeryjczyka Samuela Petera, odbierając mu tytuł mistrza wagi ciężkiej organizacji WBC. Ukrainiec zakończył karierę 15 grudnia 2013 roku. W chwili odejścia na sportową emeryturę był właścicielem mistrzowskiego pasa organizacji WBC.

Witalij Kliczko stoczył na zawodowym ringu 47 walk. Zwyciężył w 45 pojedynkach (41 wygrał przez nokaut), poniósł zaledwie dwie porażki. Co ciekawe, w obu przegranych przed czasem walkach, Ukrainiec prowadził na punkty. Jego porażki wynikały z kontuzji i niemożliwości dokończenia pojedynku, a nie z bezpośredniego nokautu. Warto dodać, że Witalij słynął z wyjątkowej dominacji w ringu. Posiada on jeden z najwyższych współczynników nokautów w historii mistrzów świata wagi ciężkiej.

Działalność polityczna

W kwietniu 2010 roku Witalij założył partię polityczną: Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR). Został jej przewodniczącym. Podczas protestów na kijowskim Majdanie, do których doszło na przełomie 2013 i 2014 roku był on jedną z ich czołowych postaci. 25 maja 2014 zwyciężył w wyborach na mera Kijowa. Tę funkcję Witalij pełni do dziś – w 2020 roku już w pierwszej turze zapewnił sobie drugą kadencję.

Władimir Kliczko – superczempion

Władimir Kliczko urodził się w 1976 roku. Już podczas kariery w boksie amatorskim osiągał spektakularne sukcesy. Największym z nich był złoty medal w wadze superciężkiej zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

Kariera w boksie zawodowym

Karierę zawodową rozpoczął w Niemczech, razem ze swoim bratem Witalijem, w 1996 roku. W październiku 2000 dostał szansę walki o mistrzostwo świata organizacji WBO. Wygrał zdecydowanie na punkty. W 2006 roku został z kolei mistrzem świata organizacji IBF i IBO. W 2011 roku zdobył natomiast tytuł mistrza świata organizacji WBA dzięki czemu uzyskał tytuł superczempiona.

Mistrzowskie pasy stracił 28 listopada 2015 roku przegrywając na punkty walkę z Tysonem Furym. 29 kwietnia 2017 ponownie zawalczył o trzy pasy mistrzowskie – federacji IBF, IBO i superczempiona WBA. Jego rywalem był Anthony Joshua. Przegrał jednak przez techniczny nokaut w jedenastej rundzie. Następnie zakończył karierę. W swojej karierze pokonał 23 zawodników w starciach o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. To najwięcej w historii boksu.

Bracia Kliczko w obronie Ukrainy Rękawice bokserskie z flagami Rosji i Ukrainy

Dziś bracia Kliczko są w Ukrainie bezdyskusyjnym wzorem do naśladowania. Nie tylko zagrzewają rodaków do walki, ale sami chwytają za broń. Przekonują, że rosyjski najeźdźca jest możliwy do pokonania. Właśnie toczą swoją zdecydowanie najważniejszą walkę w życiu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments