Bonów wakacyjnych nie będzie?

457

Jeśli ktoś z was cieszył się, że rząd wesprze go w czasie wakacji 1000 zł, mamy dla niego złe wieści. Rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego, Piotr Mueller, w czasie wywiadu na antenie „Radia Plus” powiedział, że władza może wycofać się z projektu bonów turystycznych. Nie chciał zadeklarować, czy to już przesądzone, ale wiele na to wskazuje.

Ta pomoc mogłaby trafiać do podmiotów, które ucierpiały mniej lub bardziej. Na naszym biurku są teraz propozycje, które miałyby być bardziej celowanymi propozycjami dla różnych firm i branż, które najbardziej ucierpiały. Taka pomoc może być bardziej efektywna – dodał Mueller.

Jak subtelnie powiedzieć „nie”

Dlaczego jednak władza miałaby zmienić zdanie? Zwłaszcza teraz, gdy trwa kampania prezydencka, a taki podarek ze strony PiS byłby miłym upominkiem dla wyborców?

Zapewne okazuje się, że rządu nie stać na taki kolejny wydatek. Bony miały bowiem kosztować ok. 7 mld zł.

Bony

Pierwotnie mówiła o nich wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. Podkreślała, że  celem bonów o wartości 1 tys. zł miało być wsparcie polskiej branży turystycznej. Otrzymać je mieliby ci pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie.

W odpowiedzi na pomysł władzy Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował do wicepremier Jadwigi Emilewicz pismo, w którym postulował, aby bonem turystycznym objąć wszystkich Polaków. A przynajmniej tych płacących podatki, niezależnie od dochodu.

On sam bardzo negatywnie ocenił pomysł, aby ze wsparcia wykluczeni byli przedsiębiorcy. Taki bon powinien jego zdaniem przysługiwać każdemu obywatelowi, który płaci w Polsce podatki, niezależnie od tego, czy odprowadzane są one od umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, emerytury czy też przedsiębiorca opłaca je samodzielnie z tytułu swojej działalności. Według Rzecznika, świadczenie nie powinno być także uzależnione od wysokości dochodu.

Ostatecznie, jak zaczyna wiele na to wskazywać, bonów nie otrzyma nikt. Rząd może nazywać to, jak tylko chce, ale wszystko wskazuje na to, że w kasie państwa zaczyna brakować pieniędzy…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments