Bitcoin traci na wartości

Udostępnij

Kurs bitcoina spada. Dziś 1 BTC kosztuje mniej niż 20 000 USD.

Bitcoin spada

Bitcoin spadł do 19 800 USD (stan na godz. 16:00, 10 marca). W skali 7 dni kryptowaluta straciła ok. 12 proc. wartości. Od wczoraj cena spadła o 8,6 proc.

Z kolei ether kosztuje dziś 1401 USD. Oznacza to spadek o aż 11 proc. w ciągu tygodnia i 9 proc. w skali doby.

Bitcoin Fear and Greed Index wynosi 34, co oznacza strach inwestorów.

Z kolei Ethereum Fear and Greed Index spadł do 31, co także oznacza strach.

Powód spadków

Dlaczego kryptowaluty tracą na wartości? Po pierwsze, kolejne dane z rynku pracy sugerują, że bezrobocie w USA nadal nie spada, co może oznaczać, że władze Fedu będą nadal podnosić stopy proc. To ostatnie wzmocni dolara i osłabi kryptowaluty.

Do tego władze USA, w ramach walki z dziurą budżetową, ogłosiły, że chcą wprowadzić zmiany podatkowe dot. kryptowalut. Chodzi o zniesienie zgody na stosowanie strategii ”zbierania strat podatkowych”. Dotąd inwestorzy mogli sprzedawać swoje kryptowaluty ze stratą, by dzięki temu płacić mniejszy podatek, a potem je odkupić.

Do tego Jerome Powell, szef Fedu, powiedział w senacie USA, że Fed jest gotowy na dłuższe i mocniejsze podnoszenie stóp proc.

Gdyby całość zebranych danych wskazywała na to, że szybsze zacieśnienie polityki monetarnej jest uzasadnione, bylibyśmy gotowi do zwiększenia tempa podwyżek stóp proc. Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez jakiś czas restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej

– powiedział.

Aby przywrócić stabilność cen, potrzebne będzie obniżenie inflacji w tym sektorze i bardzo prawdopodobne, że nastąpi pewne złagodzenie warunków na rynku pracy

– dodał.

Powiedział też, że “chociaż wydaje się, że wydatki konsumpcyjne rosną w tym kwartale w solidnym tempie, inne wskaźniki wskazują na ograniczony wzrost wydatków i produkcji”.

W tle bank Silvergate, który był ważnym podmiotem na rynku kryptowalut, ogłosił zakończenie działalności. Problemy firmy zaczęły się w listopadzie zeszłego roku wraz z upadkiem giełdy FTX, która była ważnym klientem banku. Instytucja zapowiedziała jednak, że żaden z jej klientów nie będzie stratny.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również