Bill Gates straci połowę majątku

404

Bill Gates zapowiedział, że w lipcu przekaże 20 mld dol. na rzecz Bill & Melinda Gates Foundation. Chce przyspieszyć pomoc charytatywną, jaka dzięki organizacji może trafić do najbardziej potrzebujących na całym świecie. Jak przyznał, w wyniki tego działania „zniknie z listy najbogatszych ludzi świata”. Szacuje się, że majątek Gatesa wynosi 129 mld dol.

Bill Gates ratuje świat

– Mam nadzieję, że dając więcej, możemy złagodzić cierpienie, z którym borykają się ludzie. W ten sposób możemy spełnić wizję fundacji, aby dać każdej osobie szansę na zdrowe i produktywne życie – powiedział Gates.

Odniósł się m.in. do pandemii COVID-19 czy wojny w Ukrainie. To właśnie ofiarom tych tragedii chce pomóc.

Według Forbesa Gates to dziś czwarta najbogatsza osoba na świecie z majątkiem wartym 129 mld dol. (kiedyś przez lata był na miejsce numer 1). Od dawna działa na rzecz potrzebujących.

Fundacja Gatesów zakłada, że do 2026 r. będzie rozdawać łącznie 9 mld dol rocznie. To wzrost o 50 proc. w stosunku do obecnego tempa jej wsparcia finansowego dla potrzebujących. Nowa wpłata od Gatesa zwiększa całkowity kapitał fundacji do około 70 mld dol.

Założyciel Microsoftu dodał, że „w końcu zniknie z listy najbogatszych ludzi świata”.

Na Twitterze napisał zaś, że ma nadzieję, że także inni najbogatsi podzielą się swoim majątkiem.

Działania Gatesów

Bill i Melinda Gatesowie, będąc już po rozwodzie, zobowiązali się do przekazywania na rzecz fundacji 15 mld dol.

Sprawy osobiste Gatesów mają nie wpływać na fundację. Melinda French Gates ma ustąpić ze stanowiska współprzewodniczącej fundacji, jeśli nie będzie dogadywać się z byłym mężem. Zresztą prowadzi już własną filantropijną firmę inwestycyjną Pivotal Ventures.

Bill i Melinda są w pełni zaangażowani w dalszą konstruktywną współpracę w fundacji, aby posunąć naprzód jej cele programowe i polityczne – powiedziała Bloombergowi Kate Davidson, rzecznika fundacji Gatesów.

Fundacja Gatesa zatrudnia prawie 1,8 tys. osób i wydała ok. 80 mld dol. od 2000 roku.

Gates zaangażował się m.in. w walkę z pandemią COVID-19. Od stycznia 2020 r. jego organizacja charytatywna przekazała na ten cel 2 mld dol.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments