Wiemy, kto finansował kampanię Joe’go Bidena. Jak podał Forbes, od lipca ponad 70 miliarderów przekazało komitetom wspierającym byłego wiceprezydenta darowizny w przedziale od 1000 do milionów dolarów.

Najbogatsi murem za Bidenem

Choć Demokratę wsparło 70 miliarderów, ponoć Trumpa już tylko ok. 30. Majątki pięciu najbogatszych Amerykanów wspierających Bidena są łącznie warte 160,4 miliardów dolarów. Pochodzą oni z Kalifornii, Nowego Jorku i Wirginii. Inwestują m.in. w nowe technologie, usługi finansowe i przemysł spożywczy.

Rekordzistą tej kategorii jest Michael Bloomberg. Wsparł Bidena wpłacając 15 mln dolarów na rzecz organizacji go popierających. Warto przypomnieć, że wcześniej także sam starał się o desygnowanie go na kandydata na prezydenta Partii Demokratycznej. Na swoją promocję w tym okresie wydał 1 miliard dolarów. Okazało się jednak, że pieniądze to w polityce nie wszystko i jego partyjni koledzy oraz koleżanki postawili na byłego wiceprezydenta.

Wiadomo, że polityka wsparła też np. Connie Ballmer, która jest żoną byłego dyrektora generalnego Microsoftu i właściciela Los Angeles Clippers, Steve’a Ballmera. Wpłaciła na konta komitetów wspierających Bidena i Partię Demokratyczną aż ponad 600 000 dolarów. W całym cyklu wyborczym w 2020 roku już wraz z mężem przekazała co najmniej 7,7 miliona dolarów na różne działania Demokratów.

Bidena wsparł też były menadżer funduszu hedgingowego Jim Simons i jego żona Marilyn. Oboje przekazali na jego kampanię ok. 8 milionów dolarów.

Z kolei Leonard Lauder, znany z rynku kosmetycznego, wspomagał Demokratów przekazując na rzecz kampanii Bidena najpierw 2800 dolarów w 2019 roku, a potem, już w 2020 r., 115 000 dolarów.

Niestety dość skąpa okazała się Jacqueline Mars, dziedziczka części fortuny rodziny Marsów, która zbiła majątek na sprzedaży słodyczy. W styczniu br. wpłaciła na rzecz kampanii Bidena… 500 dolarów.

Wsparcie dla duetu Biden-Harris

Zwolenniczką Demokratów okazała się też Laurene Powell Jobs. Wsparła finansowo zarówno byłego wiceprezydenta, jak i Kamalę Harris.

„Joe Biden, dokonałeś świetnego wyboru!”

– napisała na Twitterze po tym, jak Biden ogłosił latem br., że jego zastępczynią będzie Harris.

Powell Jobs od 2019 roku przekazał na cele kampanijne ponad 1,5 miliona dolarów. Jest jedną z najzamożniejszych kobiet w USA, bowiem odziedziczyła po swoim zmarłym mężu, Steve’ie, miliardy dolarów w postaci akcji Apple’a i Disney’a.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments