Bezzwrotna premia na restrukturyzację małych gospodarstw od 16 maja

132

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała dziś, że już od 16 maja będzie można ubiegać się o 60 tysięcy złotych bezzwrotnej premii na restrukturyzację małych gospodarstw. Dziesiąty już nabór wniosków o tę formę wsparcia z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) potrwa do 14 lipca. Kto może ubiegać się o taką dotację? Jakie warunki trzeba spełnić?

Kto może ubiegać się o bezzwrotne wsparcie z budżetu PROW? zdolnosc kredytowa

O pomoc będą mogli starać się rolnicy posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tysięcy euro.

Nie dla beneficjentów poniższych programów

Trzeba jednak mieć świadomość, że pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw może być przyznana tylko raz w czasie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W ramach dotychczasowych dziewięciu naborów złożono niemal 75 500 wniosków, a do tej pory na konta beneficjentów trafiło z tytułu tego dofinansowania ponad 2,9 miliarda złotych.

Należy przy tym pamiętać, że o to dofinansowanie nie mogą również ubiegać się beneficjenci następujących programów wsparcia:

  • “Ułatwianie startu młodym rolnikom”
  • “Modernizacja gospodarstw rolnych”
  • “Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”
  • “Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
  • “Modernizacja gospodarstw rolnych”
  • “Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”
  • “Premie dla młodych rolników”.

Można pracować na etacie lub prowadzić działalność gospodarczą

Co ciekawe, osoby, które chcą skorzystać z tego wsparcia, mogą być ubezpieczone w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Istotne jest, by dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowił co najmniej 25% całości dochodów lub przychodów.

Na co przysługuje bezzwrotna premia z budżetu PROW? Rolnik trzymający banknoty

Na restrukturyzację małego gospodarstwa można otrzymać nawet 60 tysięcy złotych. Kwota ta zostanie wypłacona w dwóch ratach – 80% rolnik dostanie po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20% po poprawnej realizacji biznesplanu.

Co jednak bardzo ważne, wsparcie w całości należy przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 80% kwoty musi być wydane na środki trwałe, takie jak: zakup nowych maszyn rolniczych, urządzeń i wyposażenia oraz na budowę, przebudowę lub remont budynków służących produkcji rolniczej; nabycie gruntów rolnych lub stad podstawowych; zakładanie sadów albo plantacji roślin wieloletnich.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski od 16 maja do 14 lipca 2022 roku będzie można składać w oddziałach regionalnych Agencji – osobiście, przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej na platformie ePUAP.

Poprzedni artykułFinlandia i Szwecja do NATO – na ile to prawdopodobne?
Następny artykułPłynność MŚP z blockchainem w tle
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments