Bezrobocie w Polsce jednym z najniższych w Unii Europejskiej

1275

We wtorek, 3 marca 2020 roku Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane z rynku pracy w strefie euro, Unii Europejskiej oraz poszczególnych krajach członkowskich. Z raportu tego wynika, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi jedynie 2,9% i jest jedną z najniższych w całej Unii Europejskiej.


Polska jednym z liderów Europy

Według metodologii unijnej, stopa bezrobocia w Polsce uplasował się w styczniu br. na poziomie zaledwie 2,9%, co jest jednym z najniższych odczytów spośród wszystkich państw członkowskich UE. Niższe bezrobocie odnotowano bowiem jedynie w Czechach (2,0%).

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że stopa bezrobocia w strefie euro (EA19) wynosiła w tym czasie 7,4%, a w całej Unii Europejskiej (UE27) 6,6%. Mimo, iż są to rezultaty o wiele gorsze niż w przypadku naszej, rodzimej gospodarki, to warto zaznaczyć, że w przypadku strefy euro jest to najniższe bezrobocie od maja 2008 roku, a w Unii Europejskiej od początku historii badań, tj. przynajmniej od stycznia 2000 r.

Liczba bezrobotnych wzrosła w Polsce o 2 tys.

Eurostat szacuje, że w styczniu 2020 roku bez pracy w Polsce pozostawało 495 tys. osób, co oznacza wzrost o 2 tys. z 493 tys. miesiąc wcześniej. W całej Unii Europejskiej liczba bezrobotnych wynosiła natomiast 14,086 mln mężczyzn i kobiet, z czego 12,179 mln w strefie euro. W porównaniu z grudniem 2019 r. liczba osób bezrobotnych wzrosła więc o 16 tys. w Unii Europejskiej i o 1 tys. w strefie euro. W porównaniu ze styczniem 2019 r. bezrobocie spadło natomiast o 746 tys. w UE27 i o 593 tys. w strefie euro.

W porównaniu z rokiem ubiegłym stopa bezrobocia spadła w 19 państwach członkowskich, pozostała stabilna w Niemczech i Rumunii, wzrosła natomiast w Estonii, Słowenii, Portugalii, na Litwie, w Luksemburgu i Szwecji.

GUS vs Eurostat

Warto w tym miejscy przypomnieć także, że według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia w Polsce wynosiła na koniec stycznia nie 2,9%, lecz 5,5%. Różnica ta wynika z metodologii obliczeń:

  • Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku od 15 do 74 roku życia, które pozostają bez pracy, lecz są zdolne podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i które aktywnie poszukiwały pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.
  • Główny Urząd Statystyczny określa natomiast bezrobocie jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo.
Poprzedni artykułKoronawirus: panika trwa. Ludzie zaczynają pracować… zdalnie
Następny artykułBernie Sanders gorszy od Trumpa? Świat biznesu boi się kandydata na prezydenta Demokratów
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments