Bezpieczny Kredyt 2% – zawarto już umowy na ponad 4,5 mld zł

Udostępnij

Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka poinformowała wczoraj, że w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent podpisano już 11 993 umowy na łączną kwotę w wysokości około 4,7 miliarda złotych. W ciągu ostatniego tygodnia liczba zawartych umów wzrosła o ponad 2 tysiące.

Nadal mamy ogromny popyt na Bezpieczny Kredyt 2 procent pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny

Wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka w czwartek podała również, że średnia wartość kredytu udzielanego w programie Bezpieczny Kredyt 2 procent to około 389 tysięcy złotych.

Obecnie Bezpieczny Kredyt 2% oferuje już 11 banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao SA, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO Bank Polski, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank oraz – od poniedziałku – Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Ponadto, zarówno wiceprezes Związku Banków Polskich, jak i Ministerstwo Rozwoju i Technologii uważają, że dwa kolejne banki – w tym Santander Bank Polska – deklarują gotowość do przystąpienia do programu jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Jakie mieszkania Polacy kupują za pomocą Kredytu 2%?

W PKO Banku Polskim przez pierwsze 2,5 miesiąca działania programu Bezpieczny Kredyt 2 procent przyjęto blisko 22 tysiące wniosków o udzielenie kredytu. Okazuje się, że 54% z nich dotyczyło zakupów na rynku wtórnym. Ponadto, 79% wniosków dotyczyło kupna mieszkania, a pozostałe 21% – domu.

Co więcej, okazuje się, że w przypadku aż 63% wniosków o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2 procent na mieszkanie z rynku pierwotnego termin zakończenia inwestycji przypada po 2023 roku.

Oznacza to, że Bezpieczny Kredyt 2 procent wykreował więc dość spory popyt na mieszkania w budowie, proporcjonalnie większy niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych, być może z uwagi na korzystniejszą ofertę cenową zaproponowaną przez deweloperów. Przekazanie kluczy do mieszkania w TBS

Co ciekawe, spośród sześciu największych polskich miast najmniejsze relatywne zainteresowanie programem Bezpieczny Kredyt 2 procent – względem standardowego kredytu – analitycy PKO BP odnotowali w Warszawie, a największe – w Poznaniu.

Z przeprowadzonej analizy wynika również, że Bezpieczny Kredyt 2 procent silnie zaktywizował finansowanie hipoteczne w najmniejszych miejscowościach, zwłaszcza wśród mieszkańców Polski centralnej i zachodniej.

Założono już ponad 2700 Kont Mieszkaniowych

Ponadto, wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka przekazała wczoraj, iż od 3 lipca do chwili obecnej uruchomiono już ponad 2737 Kont Mieszkaniowych, co oznacza, że Polacy są zainteresowani długoterminowym oszczędzaniem na mieszkanie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również